Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

νομίζω πως το πρόβλημα εδώ δεν ειναι αν μετράει η όχι το εμβαδόν του μπάνιου. Κάτω από το πατάρι πρέπει να έχεις ύψος 2,65 για να πληρούνται οι προυποθέσεις κύριας χρήσης.

Δοκίμασε ξανάμε τον υπάλληλο το εξής:

ισόγειο κάτω από πατάρι 2,65 καθαρό ύψος

πατάρι ελάχιστο καθαρό 2,20 (βοηθητική χρήση)

και ότι περισσέψει στον όροφο.

Link to comment
Share on other sites

αν το λουτρό γίνει 2,65 στο ύψος τότε το δέχεται.

αλλά δεν με παίρνει να έχω τέτοιο ύψος.

 

δηλαδή για να καταλάβω, που στηρίζεται το οτι πρέπει οι χώροι να έχουν ύψος 2,65 για να μετράνε στην επιφάνεια υπολογισμού του 70% ??

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε

..κατέβασε όλο το δάπεδο του wc + χώρου ...κατά 40-45 εκ

(αμέσως μετά την σκάλα ανόδου προς το πατάρι)  

 

ή μείωσε το ύψος του παταριού κατά 25 εκ

και κατέβασε κατά 20εκ το wc+ δάπεδο κουζίνας  

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε

..κατέβασε όλο το δάπεδο του wc + χώρου ...κατά 40-45 εκ

(αμέσως μετά την σκάλα ανόδου προς το πατάρι)  

το δοκίμασα.

απορρίφθηκε με την ταχύτητα του φωτός απο τον επενδυτή.

Δυστυχώς κάθε γραμμή που αλλάζω πρέπει να εγκρίνεται απο τον επενδυτή του έργου.

Τους άρεσε η αρχική μελέτη και τώρα είναι πολύ δύσκολο να τους πείσω για τυχόν αλλαγές. Ειδικά αλλαγές που προσθέτουν σκαλοπάτια εντός του δωματίου.

...και... δεν είναι κάτι που θα το δείξω στο σχέδιο αλλά δεν θα το εφαρμόσω... (καταλαβαίνεις τι εννοώ)

Link to comment
Share on other sites

Καμία. Κακώς συσχετίστηκε. Θα μπορούσες π.χ. να έχεις κάτω από τον ανοιχτό εξώστη ύψος 3,00 μέτρα, εκεί να βρίσκεται το μπάνιο σου με υψος 2,20 και μεταξύ οροφής μπάνιου και δαπέδου ανοιχτού εξώστη να μεσολαβεί κλειστός εξώστης με 0,80 μικτό ύψος. Είμαι βέβαιη ότι ο υπάλληλος δεν θα είχε πρόβλημα να συμπεριλάβει το μπάνιο στον υπολογισμό του 70%.

Οι προυποθέσεις κύριου χώρου κάτω από το πατάρι τίθενται στον ορισμό του. Και μία από τις προυποθέσεις είναι το ύψος.

Για να βγεί η μελέτη με πατάρι θα χρειαστείς υποβάθμιση του ισογείου κατά 0,40μ. από την διαμορφωμένη επιφάνεια περιβάλλοντος, λαμβάνοντας την κάθε πλάκα 0,20 που είναι πολύ οριακό.

Ίσως πρέπει να κατευθύνεις την μελέτη αλλού. π.χ. να αφήσεις τα ισόγεια μονόχωρα και πας σε σοφίτες στους ορόφους. 

 

εδιδ: τα ειπε κι ο ΚΑΝΑ πριν από μένα :)

Edited by melissa
Link to comment
Share on other sites

...Ίσως πρέπει να κατευθύνεις την μελέτη αλλού. π.χ. να αφήσεις τα ισόγεια μονόχωρα και πας σε σοφίτες στους ορόφους. 

στα υπόλοιπα κτίρια του συγκροτήματος έχω σοφίτες μέσα στις στέγες και δεν έχω πρόβλημα.

στο συγκεκριμένο κτίριο, επέλεξα το πατάρι στο ισόγειο γιατί λόγο υψομετρικής διαφοράς, ο Α' όροφος απο την πλευρά της εισόδου του είναι ισόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη

πρόσεξες  ότι η κουζίνα σου δεν έχει ύψος 2,65μ?

δεν είναι κουζίνα.

είναι τύπου "βεστιάριο"

το λύσαμε αυτό. Δεν χρειάζομαι 2,65. με το 2,20 είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη, αν ο ελεγκτής δέχεται ότι μπορείς να έχεις 2,20 κάτω από τον ανοιχτό εξώστη, κάνε του το χατήρι και βγάλε τα μέτρα του μπάνιου από το 70%. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.