Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα δοθεί παράταση στην ισχύ του 4014;


Θα δοθεί παράταση στον 4014;  

177 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Θα δοθεί παράταση στην ισχύ του 4014;

    • NAI
      68
    • OXI
      109
  2. 2. Θα δοθεί παράταση στην υποβολή της β' φάσης του 4014;

    • ΝΑΙ
      121
    • ΟΧΙ
      56
  3. 3. Θα δημοσιευτεί σε ΦΕΚ ο νέος νόμος μέσα στο ερχόμενο Ιούνιο;

    • NAI
      75
    • OXI
      102


Recommended Posts

Η ανακοίνωση του ΤΕΕ θεωρώ πώς είναι γραμμένη με βάση τον τρόπο λειτουργίας της πλατφόρμας.

Δηλαδή από τη στιγμή που λέει πώς θα δέχεται παράβολο πληρωμένο την 31/5, αυτό σημαίνει ότι 1/6 και 2/6 θα μπορεί να περάσει μία δήλωση από αρχική υποβολή σε προσωρινή υπαγωγή. Άρα σαν κριτήριο ένταξης μέχρι 31/5 θα θεωρείται η πληρωμή του παραβόλου και όχι η προσωρινή υπαγωγή. 

Αυτό λύνει και προβλήματα που είχαν αυθαίρετα σε παραδοσιακούς οικισμούς, ή πρόχειρες κατασκευές, ή όσα πάνε προς έκδοση άδειας.

Προσπαθώ να μιλήσω με κάποιον στο ΤΕΕ για επιβεβαίωση, αν τα καταφέρω θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχω την ίδια ερώτηση...

 

και επίσης πόσο χρόνο έχουμε μετα τις 31/5 για να παμε την δήλωση

σε προσωρινή υπαγωγή...

 

 

 

Η ανακοίνωση του ΤΕΕ θεωρώ πώς είναι γραμμένη με βάση τον τρόπο λειτουργίας της πλατφόρμας.

Δηλαδή από τη στιγμή που λέει πώς θα δέχεται παράβολο πληρωμένο την 31/5, αυτό σημαίνει ότι 1/6 και 2/6 θα μπορεί να περάσει μία δήλωση από αρχική υποβολή σε προσωρινή υπαγωγή. Άρα σαν κριτήριο ένταξης μέχρι 31/5 θα θεωρείται η πληρωμή του παραβόλου και όχι η προσωρινή υπαγωγή. 

Αυτό λύνει και προβλήματα που είχαν αυθαίρετα σε παραδοσιακούς οικισμούς, ή πρόχειρες κατασκευές, ή όσα πάνε προς έκδοση άδειας.

Προσπαθώ να μιλήσω με κάποιον στο ΤΕΕ για επιβεβαίωση, αν τα καταφέρω θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με μία κυρία Βιολάκη στο ΤΕΕ και μου είπε ότι η μόνη αλλαγή στο σύστημα είναι ότι δεν θα δέχεται παράβολα πληρωμένα μετά τις 31/5. Συγκεκριμένα η ερώτησή μου ήταν αν χρειάζεται να προχωρήσω μία δήλωση σε παραδοσιακό οικισμό σε προσωρινή υπαγωγή (και πώς θα το κάνω αφού δεν έχει συσταθεί η επιτροπή) και μου είπε ότι αφού έχει πληρωθεί το παράβολο είμαι οκ και μπορώ να προχωρήσω σε προσωρινή υπαγωγή όταν πάρω την έγκριση της επιτροπής. Άρα τουλάχιστον το ΤΕΕ θεωρεί ενταγμένα όσα πληρώσουν παράβολο μέχρι την παρασκευή!

Link to comment
Share on other sites

Σημασία δεν έχει το τι θεωρεί το ΤΕΕ, αλλά τι λέει ο νόμος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Ιάσονα πιστεύεις ότι αν δεν πας μία δήλωση σε προσωρινή υπαγωγή μέχρι την παρασκευή θα σου την ακυρώσει κάποιος; και αν ναι ποιος;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά όποιος έχει πληρώσει το παράβολο μέχρι και την Παρασκευή 31.5 δεν θα έχει κανένα πρόβλημα!!!!

Θα μπορεί από βδομάδα να το πάει με την ησυχία του προσωρινή υπαγωγή.

Καλά μέχρι εδώ;;;;

 

Δεν γνωρίζει κανένας όμως το πως θ'΄αντιμετωπίσουν τις δηλώσεις του 4014 σε σχέση με τον νέο νόμο, όποτε κι αν αυτός δημοσιευτεί και ισχύσει.

Το βέβαιο είναι ότι, θα ξεχωρίσουν κάποιες κατηγορίες και αναλόγως θα μας πουν.

Τον τρόπο που θα ξεχωρίσουν αυτές τις κατηγορίες (και τις συνέπειες για τη συνέχεια) μόνο ένας μάντης μπορεί να τις γνωρίζει.....

Γι' αυτό οι έχοντες εξ υμών μαντικές ικανότητες "....στρώνουν όσο καλύτερα μπορούν, για να κοιμηθούν όσο καλύτερα μπορούν στη συνέχεια".

Τίποτε λιγότερο, τίποτε περισσότερο.

 

 

Δες και τα μέχρι τώρα αποτελέσματα στη δημοσκόπηση για το συγκεκριμένο post:

 

To 40% θεωρεί ακόμα ότι, θα δοθεί παράταση στον 4014!!!!!!!

Το 70% θεωρεί ακόμα ότι, θα δοθεί παράταση στη β' φάση του 4014!!!!!!!!

Το 40% θεωρεί ακόμα ότι, ο νέος νόμος θα δημοσιευτεί σε ΦΕΚ μέσα στον ερχόμενο Ιούνιο!!!!!!

 

Βγάλε συμπέρασμα για τις μαντικές μας ικανότητες........

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

.....

Δηλαδή από τη στιγμή που λέει πώς θα δέχεται παράβολο πληρωμένο την 31/5, ..

...

Μην αγχώνεστε παρά πολύ μ αυτό.

Είναι η προστασία (ας πούμε) ώστε να μη γίνει μαζικό το φαινόμενο να πάρουν Α/Α προσωρινής υποβολής καμιά 50αρια τεμάχια ο καθένας για να μπορεί να υποβάλει μεταγενέστερα σε σπέσιαλ περιπτώσεις.

(λέτε δηλαδή χτες το σύστημα να ζοριζόταν μόνο επειδή χιλιάδες ιδιοκτήτες ήθελα να κάνουν μεταβιβάσεις??!! ... χλωμό... )

 

Σου λέει θες μαϊμού υποβολή, βάλε αλλά πλήρωσε το 500αρικο… όχι τσάμπα ένα Ender.

 

(αυτά είναι κόλπα ζόρικα που κάναν στην Ινδία έλεγε ένα άσμα από τα Κατσιμιχάκια)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε λοιπόν!

Όσες δηλώσεις έχω τις έχω προχωρήσει όσο μπορώ.

Αν διαβάσεις πιο προσεκτικά τα όσα έγραψα παραπάνω θα δεις ότι αναφέρομαι σε περιπτώσεις που δεν μπορούν να περάσουν σε προσωρινή υπαγωγή. 

Τέλος για να ρίξω κι εγώ την πρόβλεψή μου, όοοοοοοοταν βγει και αρχίσει να λειτουργεί ο νέος νόμος πιστεύω ότι θα επιτρέψουν σε όποιον θέλει να μεταφέρει τη δήλωσή του σε αυτόν αλλά δεν θα υποχρεώσουν κανέναν. Ούτε καν όσους δεν έχουν πληρώσει παράβολο. (αυτούς μπορεί να τους βάλουν όλους σε μία λίστα και να τους στείλουν στις ΥΔΟΜ)

Είναι η πιο "καθαρή" λύση και η μόνη που δεν θα δημιουργήσει προβλήματα νομιμότητας.

 

Από την άλλη αν αποφασίσουν να λειτουργήσουν πάλι ως πλιατσικολόγοι δεν θα πέσω κι απ'τα σύννεφα....

Link to comment
Share on other sites

Απλώς από την Παρασκευή και μετά όλες οι δηλώσεις που είναι σε Επεξεργασία ή σε Αρχική Υποβολή χωρίς να έχει πληρωθεί το παράβολο, δεν θα έχουν κανένα απολύτως στοιχείο "μέσα" τους. Θα τα έχουμε διαγράψει και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό! 

Αν και έναν πελάτη που με έτρεξε χθες να του ρίξω δήλωση, να βγάλω παράβολο, να βγάλω αμοιβές και σήμερα το πρωί μου είπε "λέω να το αφήσω για τον καινούριο νόμο" δεν υπάρχει περίπτωση να τον διαγράψω από το σύστημα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.