Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση Φορολογικής Δήλωσης Χρήσης 2012 (Οικ. έτος 2013)


Recommended Posts

Οπότε να η επόμενη μαύρη τρύπα για την τρόικα, που θα μας πρήξουν πάλι το φθινόπωρο.

που θα χρησιμοποιηθεί για δικαιολογία για νέα μέτρα. μάλλον (σίγουρα) επι τούτου γίνεται

 

Πάντα έχει ο .....Θεός!!!

ασχετο αυτό που θα γράψω αλλά επι τη ευκαιρία να πω ότι η συγκεκριμένη έκφραση ανάγεται στους αρχαίους αθηναίους που "έξυναν" ολίγον από το χρυσό πέπλο της Αθηνάς στο Ναό-Τράπεζα (Fort Nox της εποχής) για να καλύπτουν τα έκτακτα δημόσια έξοδα

 

... επειδή παντρευτηκα το 2012,

 

Σας φαίνεται πολύ κουλο ο ένας να κάνει ανάλωση και ο άλλος να πηγαίνει με τεκμήρια? ο λογιστής είπε ότι δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα.

στο πρώτο: δεν ήξερες. δε ρώταγες;; σιδεροκέφαλος

στο δεύτερο: δεν υπάρχει πρόβλημα

αλλά δεν είναι "οικογενειακά" τα έξοδα;

 

 

Από ότι έχω καταλάβε στην φορολογική της θα δηλώθει ως φιλοξενούμενη.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν και αυτή αναγράφει αριθμό παροχής ΔΕΗ (τον δικό μου) ή δεν χρειάζεται?

 

χρειάζεται γιατί ο σκοπός είναι η "διασταύρωση"

...

ρε σεις σε λίγο αυτοί θα μαθαίνουνε μέσω της φορολογικής δήλωσης κι αν έχουμε γκόμενα -πριν το μάθει η μάνα μας- και θα μας το βάζουν τεκμήριο

 

ΓΕΝΙΚΩΣ ΤΩΡΑ

έχω ήδη κάνει δήλωση (όχι στο twitter που έλεγα πιο πάνω) κανονικά

έχω 62 Ε παρακράτηση από ένα δελτίο και οφείλω "εντός 20ημέρου να προσκομίσω τα δικαιολογητικά". Αφού τάχουν οι ηλίθιοι τι τα ζητάνε αν όχι για να καθυστερήσουν την εκκαθάριση;  (και είναι να πληρώνω, και πολλά)

Τι νόημα έχει η υποβολή ηλεκτρονικά της δήλωσης και μάλιστα υποχρεωτικά όταν σου ζητάνε μετά να πας εκεί;;;;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Από imhotep : "ρε σεις σε λίγο αυτοί θα μαθαίνουνε μέσω της φορολογικής δήλωσης κι αν έχουμε γκόμενα -πριν το μάθει η μάνα μας- και θα μας το βάζουν τεκμήριο".

Άπαιχτός +1!!

Για αυτό που παρατήρησες, τα έξοδα είναι οικογενειακά καλά το λες, αλλά από την άλλη δικαιούσαι μερική ανάλωση δε στο απαγορεύει κανένας. Και στην παρούσα, λόγω φορομειώσεων κλπ και τέλους επιτηδεύματος, τη σύζυγο είτε τη βάλω με τεκμήριο είτε χωρίς (δηλ με ανάλωση), βγαινει ο ίδιος φόρος! οπότε λέω ο πονηρός γιατί να χαλάσω 5-6000 από την ανάλωση αφού του χρόνου και του παραχρόνου που θα μας @@@@ θα τα χρειάζομαι περισσότερο?

υγ προβλημα δεν έχω να αναλώσω και παραπάνω, έχω κάποια υπόλοιπα, απλα το '12 τα κοβαμε ολα στο συνεταιρο για να κανει μια αγορα και το παρακαναμε, απλα λέω αμα δεν χρειάζεται, δε τα κρατάω τα υπόλοιπα ανάλωσης που δεν είναι απειρα για του χρόνου?)

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις σε λίγο αυτοί θα μαθαίνουνε μέσω της φορολογικής δήλωσης κι αν έχουμε γκόμενα -πριν το μάθει η μάνα μας- και θα μας το βάζουν τεκμήριο

 

Ωραίο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το μάθατε ότι, με το νέο φορολογικό έρχεται το 500άρικο όριο για τις συναλλαγές σε μετρητά; 

Πάει δηλαδή το 1.500 (με το ΦΠΑ).....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.