Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση Φορολογικής Δήλωσης Χρήσης 2012 (Οικ. έτος 2013)


Recommended Posts

Βάσει αυτού,

θα το έψαχνα στον κωδικό για αμοιβές μισθωτών. (301).

Βέβαια αυτό το ποσό θα πρέπει να αναγράφεται στη βεβαίωση αποδοχών.

 

Η επεξήγηση του 301 λέει:

τεκμαρτό εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες που αποκτήσατε εξαιτίας της παροχής,
από την επιχείρηση της οποίας είστε στέλεχος, χρήσης αυτοκινήτου κτλ.

 

Μπορεί να είναι κάτι όμοιο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στους κωδικούς 301 και 302 γράφονται τα καθαρά ποσά από μισθούς κ.λπ.

Αυτό αφορά μια "παροχή" μεν, αλλά δεν αποτελεί "καθαρό ποσό μισθού", η οποία παροχή με βάση τη συγκεκριμένη γνωμοδότηση πρέπει να δηλωθεί "ως φορολογητέο εισόδημα" αλλά που;;;;; 

Όσους ρώτησα δεν το γνωρίζουν συγκεκριμένα.....

Είναι πιθανόν να μην το πρόβλεψαν οι "φωστήρες".....

Βεβαίως αναγράφεται ξεχωριστά στη βεβαίωση κ.λπ.

Πάντως ευχαριστώ.....

Link to comment
Share on other sites

από το βιβλιαράκι οδηγιών του υπουργείου 

<<κωδικός 216. Γράψτε την τιμή ζώνης που ισχύει την 1.1.2012 όταν η τιμή ζώνης είναι από 2.800 ευρώ

και άνω.
Ένδειξη πρώτη και δεύτερη δευτερεύουσα κατοικία. Η ένδειξη αυτή αναφέρεται στην πρώτη και στη
δεύτερη, από τυχόν περισσότερες, δευτερεύουσες κατοικίες. Συμπληρώστε τα στοιχεία της ένδειξης
αυτής, με βάση τα όσα αναφέρονται για την κύρια κατοικία
ΠΡΟΣΟΧΗ :Όταν κάποια από τις παραπάνω κατοικίες βρίσκεται σε περιοχή εκτός αντικειμενικού προσ-
διορισμού της αξίας των ακινήτων, τότε στα στοιχεία του ακινήτου θα γραφτεί μόνο ο νομός και ο δήμος
ή κοινότητα, κατά περίπτωση. Σημειώνεται ότι για τις εξοχικές κατοικίες δεν ισχύει πλέον ο περιορισμός
της ετήσιας αντικειμενικής δαπάνης διαβίωσης σε 3 μήνες το έτος. Επίσης, οι κενές κατοικίες δεν
συμπληρώνονται στον πίνακα 5 του εντύπου Ε1 αλλά στο έντυπο Ε2>>
 
Αυτό για τίς εξοχικές τι σημαίνει? Δηλαδή άν εγώ στην εξοχική κατοικία πήγα 2 μήνες το χρόνο δεν θα μπεί τεκμήριο για τους δύο μήνες μόνο , αλλά θα μπεί για όλο τον χρόνο? Τι εννοεί??
αν έχω εξοχικό που πήγαινα , και ένα σπίτι πατρικό εξ αδιαιρέτου στο χωριό που να πήγα 2 μήνες πώς μπαίνουν?
Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πατρικό μου στο χωριό το έβαλα απλώς στο Ε2 ως κενό (πάω μόνο δέκα μέρες το καλοκαίρι).

Link to comment
Share on other sites

έτσι είχα σκοπό και εγώ και μου είπαν και ελάχιστη κατανάλωση ρεύματος να έχει δεν μπορεί να μπεί κενο. Μπλέξαμε με τίς ΔΕΗ φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έβαλα. Ησύχασα. Κι ας κάνουν ό,τι θέλουν. Αϊ σιχτίρ πια με δαύτους.....

Έχω ένα ....."εικόνισμα" μονίμως αναμμένο!!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχουν γίνει λάθη στη μεταφορά ακινήτων από το Ε9.

Δεν εμφανίζονται ακίνητα που πρέπει, ενώ εμφανίζονται κάποια άλλα που δεν ισχύουν πλέον. Αν κάνω τις αντίστοιχες προσθήκες-διαγραφές πόσο καλυμμένος είμαι?

Επίσης, εξοχική κατοικία: έχω ψιλή κυριότητα κ επικαρπία 50-50 οι γονείς μου. Μέχρι πέρσι το δήλωναν οι ίδιοι στον πίνακα 5 του Ε1. Φέτος δεν είναι καταχωρημένο το ακίνητο (από τα στοιχεία του Ε9 στη δήλωση των επικαρπωτών), ενώ είναι καταχωρημένο εις διπλούν στη δήλωσή μου (κυρίου). Έχει συμβεί κατι παρόμοι σε κάποιον για να μας διαφωτίσει πώς θα κινηθούμε (για να αποφύγουμε όσο γίνεται την ουρά της εφορίας)?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιόν κωδικό του Ε1 μπαίνει το ποσό που αναφέρεται στις "Παροχές σε είδος που θεωρούνται φορολογητέο εισόδημα για τον φορολογούμενο" από Ειδικό τιμολόγιο ΓΠ της ΔΕΗ (γνωμοδότηση ΝΣΚ αρ.140/2012 & Υπ.Οικ./ΠΟΛ 1184/2012), δηλαδή, η "έκπτωση" λόγω μειωμένου τιμολογίου ρεύματος σε συνταξιούχους και υπαλλήλους της ΔΕΗ;;;;;;;

 

Τελικά αθροίζεται το συγκεκριμένο ποσό με το ποσό των καθαρών αποδοχών κ.λπ. και μπαίνει στο συγκεκριμένο "πεδίο".

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω στους κωδικους 601-602 , που συμπληρωνουμε το 4-10% προκαταβλητεου φορου(ΦΕΜ ) οταν ανοιγει νεο παραθυρο , τι ΑΦΜ συμπληρωνετε? το δικο σας 'η για το καθε ΦΕΜ το ΑΦΜ του πελατη?

Link to comment
Share on other sites

έτσι είχα σκοπό και εγώ και μου είπαν και ελάχιστη κατανάλωση ρεύματος να έχει δεν μπορεί να μπεί κενο. Μπλέξαμε με τίς ΔΕΗ φέτος.

 

Απλά σας ειπαν μια βλακεία . Δηλαδή αν έχει κατανάλωση ηλεκτρικού μόνο για το συναγερμό , σημαίνει ότι κατοικήθηκε το σπίτι ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.