Μετάβαση στο περιεχόμενο

3D προσομοιώματα κατασκευών για τους πελάτες και για εμάς


Recommended Posts

Όταν κάνω επίλυση μεταλλικών, πολλές φορές έχω κάνει "χαρτοκοπτική" φτιάχνοντας διατομές ΙΡΕ και L ώστε να αναπαραστήσω συνδέσεις κλπ για να δω πως μπορώ να φτιάξω κάτι καλύτερα.

Μετά είδα αυτή την ανάρτηση (ποστ #2125 με τον Mr Bean) και μου ήρθε η ιδέα ότι μπορεί να υπάρχουν έτοιμα υλικά για μίνι προσομοιώματα αρχιτεκτονικής αλλά και στατικής φύσεως.

Εντάξει μπορείς να κατασκευάσεις μακέτα. Έχει όμως κανείς καμιά άλλη καλή ιδέα? Υλικά, τεχνοτροπίες, εύκολα αλλά όμορφα μοντέλα αναπαράστασης των κτιρίων μας για δική μας χρήση αλλά και γιατί όχι και για τους πελάτες μας....

Υπάρχουν καταστήματα που πουλάνε τέτοιου είδους "μοντελάκια"?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιάννη μία είναι η τέλεια λύση της επιθυμίας σου...

 

Μία 3D copy mashine

 

Τελευταία η NASA δημιούργησε μια τέτοια μηχανή που θα φτιάχνει φαγητό για τους αστροναύτες του διαστημικού σταθμού...

πχ. μουσακά ή πίτα με γύρο και απ΄όλα μέσα...

 

Οι τιμές ξεκινούν από 1000€ απ΄ ότι διάβασα, στο λινγκ μία πιό ακριβή

 

http://www.tomsguide.com/us/3D-Copier-ZPrinter-Prototype-Monochrome,news-4886.html

 

Αν τσοντάρουμε 10000 μέλη από 4€ την πήραμε μαζί με τα αναλώσιμα :smile:

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει 3d printers....Το θέμα δεν είναι να τα "σκάσουμε"...

Το θέμα είναι να ασχοληθούμε λίγο, να παίξουμε, να βάλουμε και τα παιδιά στο παιχνίδι και να δημιουργήσουμε!!

Αν είναι, υπάρχουν γραφεία που φτιάχνουν και μακέτες. Μακέτες φτιάχνεις?

Βασικά ψάχνω μια έξυπνη λύση για να φτιάξω διατομές μεταλλικών στοιχείων.... 

Link to comment
Share on other sites

Όχι μακέτες δεν...

 

Κάποτε είχα φτιάξει μία χάρτινη στέγη σε μιά περίεργη  κάτοψη...

 

Δεν αντιλέγω για το hand made: το βίωμα της δημιουργίας είναι σημαντικό.

 

Εκτός από χαρτόνι, ξύλο, πλαστικά φύλα υπάρχουν και τα φύλα χαλκού...

 

Όπως και νά χει θέλει πολύ μεράκι και υπομονή αυτή η δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί να μπλέκεις με μακέτες κλπ, όταν  μπορείς να δεις το "πραγματικό" με λίγη εξοικείωση με το Sketchup (πρώην google νυν trimble) το οποίο είναι δωρεάν, έχει συνεχή ανάπτυξη και καλούδια από την κοινότητά του και είναι και πολύ εύκολο.

 

Μια πρόταση για να αποφύγουμε τα έξοδα αυτές τις εποχές...

Link to comment
Share on other sites

Η βασική ιδέα μου είναι να φτιάχνω πρόχειρα 3δ μοντελάκια για να αναπαριστώ μεταλλικές κατασκευές (συνδέσεις κυρίως). Προσπάθησα με χοντρό χαρτόνι αλλά βγήκε μάπα...

Γι΄αυτό θέλω την συμβουλή των αρχιτεκτόνων που έχουν ασχοληθεί και με μακέτα για το:

- Τι υλικά μπορώ να χρησιμοποιήσω

- Πως συγκολλούνται σταθερά μεταξύ τους

- Αν υπάρχουν τυχόν έτοιμες πρότυπες διατομές (για μινιατούρες μιλάω...)

Link to comment
Share on other sites

Σιγα βρε Γιαννη μην κανεις τις συνδεσεις σε μοντελο.

Εδω στο autocad δυσκολευομαστε...

Καθισε να μαθεις κανενα Tekla.

 

 

Για κοιλες διατομες (SHS, CHS) υπαρχουν ραβδοι μπαλσας (ξυλο).

Οχι σε απειρες διατομες.

 

Για ΙΡΕ, ΗΕΑ μπορει να χρησιμοποιησεις φυλλα μπαλσας απο τα οποια θα κοψεις λωριδες και θα τις κολλησεις μεταξυ τους.

Υπαρχουν φυλλα και 0.5χιλ.

 

Τα κολλας με κλασσικη UHU.

 

Αλλα σε τετοιες διασατασεις (αν θες κλιμακα) θα σου βγουν τα ματια.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Έχω φτιάξει ένα 3D printer. Αν θέλεις κάποια απλή μακέτα πες μου μήπως μπορώ να στην φτιάξω.

 

Μπορείς να κάνεις και εξομοίωση σε εξομοιωτή σεισμού αλλά πρέπει να λάβεις υπόψην την διαφορετική πυκνότητα και αντοχή του μοντέλου (πλαστικό) και του πραγματικού έργου (σκυρόδεμα) για να βρεις τις αντίστοιχες συχνότητες δοκιμής

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Η Autodesk έχει ένα πρόγραμμα  Structural Detailing.  http://www.autodesk.com/products/autocad-structural-detailing/overview

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να φτίαχνουμε μοντέλα. Απλά με ένα πρόγραμμα 3D απεικόνισης να καταλάβει ο πελάτης πως θα είναι το κτίριο του.

Εγώ π.χ.  για τον κλιματισμό χρησιμοποιώ το AutoCAD MEP για την εμφάνιση των αεραγωγών για να δούν ορισμένοι δύσπιστοι ότι ο αεραγωγός δεν θα κατεβαίνει πολύ χαμηλά στο κεφάλι τους!   :smile:

Edited by anestis_papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.