Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε δημόσια διαβούλευση το ΠΔ για την Ταυτότητα Κτιρίου


Recommended Posts

Μέχρι να κριθεί θα περάσουν 5-6 χρόνια , αλλά μέχρι τότε θα έχει γίνει και η μεταμνημονιακή αναθεώρηση του Συντάγματος , που θα μαζέψει κάποιες εξουσιομανείς γεροντικές παρέες .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 180
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Όλο το σκηνικό είναι τόσο ωραία στημένο με στόχο απλώς και μόνον να ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ για τα άδεια ταμεία του κράτους και ταυτοχρόνως ο νέος νόμος για τις ρυθμίσεις αυθαιρέτων να "βοηθηθεί" ούτως ώστε να μην κριθεί αντισυνταγματικός.

Δυστυχώς ή ευτυχώς θα δώσουν τη δυνατότητα να "γλυτώσουν" κάποιοι τα αυθαίρετά τους ή τις αυθαιρεσίες στα ακίνητά τους με μικρά πρόστιμα. 

Αν δεν το κάνουν θα έχουν ...τεράστιο πρόβλημα.

Δεν είναι κακό μέτρο. Κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση. Η χρονική συγκυρία είναι λάθος. Αν ήταν άλλες εποχές (π.χ. 2006, 2007 κ.λπ.) τότε θα ήταν πιό ...εύπεπτο μέτρο, αλλά σαφώς και τα υπολογιζόμενα πρόστιμα θα ήταν μεγαλύτερα.

Ανάπτυξη στην οικοδομή ΔΕΝ πρόκειται να υπάρξει για τα επόμενα 15 χρόνια.

Ίσως είναι από τις μοναδικές ευκαιρίες που θα προσφερθούν ούτως ώστε οι μηχανικοί να καταφέρουν να ....ζήσουν!!!!

Γνώμη μου είναι ότι, όλοι μας πρέπει να συμβάλλουμε προς την αναπόφευκτη σωστή εφαρμογή του νόμου αυτού (εξάλλου δεν είναι κάτι νέο, έχει νομοθετηθεί από το 2010 και το γνωρίζαμε ή οφείλουμε να το γνωρίζουμε)!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

....Γνώμη μου είναι ότι, όλοι μας πρέπει να συμβάλλουμε προς την αναπόφευκτη σωστή εφαρμογή του νόμου αυτού....

Αλλά για να σπρώξουμε καμιά καλή κουβέντα στη διαβούλευση μου λες σουτ….

τς τς τς .....

Link to comment
Share on other sites

Εκεί όσα γράφονται είναι απλώς και μόνο για τα ...μάτια του "νομοθέτη" και τίποτε ουσιαστικότερο!!!!

Η συμβολή μας έγκειται στο να μπορέσει ο κόσμος να το δει (αντιληφθεί) διαφορετικά.

Κι εκεί σημασία έχουν μόνο οι ....opinion leaders!!!

Ουδείς άλλος!!!

Κι αν ...αφήσουμε τη διαμόρφωση της κοινής γνώμης στον ....Γρυλίζοντα ή στον ...Πομιδίζοντα κ.λπ. τότε ...αλίμονό μας!!!!!

Κάποιοι από εμάς μπορεί να έχουν τα χαρακτηριστικά του ...opinion leader, ας κάνουν το ...καθήκον τους!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα , εδώ δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει αύριο και εσύ κάνεις προβλέψεις γιά τα επόμενα 15 χρόνια ?

 

Αφού το σκηνικό στήνεται .

 

Αφαίρεση των 50 δισ των τραπεζών από το χρέος , οπότε το χρέος πέφτει αυτόματα 25 % και γίνεται βιώσιμο , μαζί με την επιμήκυνση του .

 

Το θέμα είναι τι θα γίνει με τα χρέη των τραπεζών , οι οποίες πρέπει να αποδοθούν καθαρές στον δημόσιο τομέα , γιά να πωληθούν εύκολα και σε καλές τιμές σε ιδιώτες .

 

Εκεί η Κύπρος , αλλά και οι χτεσινές ειδήσεις είναι εδώ και μας δείχνουν το μέλλον .

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26517&subid=2&pubid=113056805

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26517&subid=2&pubid=113056896

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στο ..."επίπεδο" αυτό δεν μπορούμε να ..."παίξουμε"!!!

Θα γίνει αυτό που θέλουν, όταν το θελήσουν, ακριβώς έτσι όπως το θελήσουν.

Η μόνη μας αντίδραση μπορεί μόνο να προκύψει μέσα από την εκλογική διαδικασία.

Η εμπειρία όμως λέει ότι, οι Έλληνες ψηφοφόροι (που βγάζουν κυβερνήσεις) είναι ...πρόβατα και "βελάζουν" όπως κι όπου τα καθοδηγεί ο ...τσοπάνης τους!

 

Ας πάμε κάπου ...χαμηλότερα. Στο δικό μας ...γήπεδο! Κι ας απαντήσει ο καθένας από εμάς, στα εξής ερωτήματα:

- Πως ζει σήμερα ο ίδιος και η οικογένειά του;

- Πως θα ζει αύριο ο ίδιος και η οικογένειά του;

- Ποιές "ευκαιρίες απόκτησης εσόδων" του ανοίγονται;

 

To αύριο, είναι αύριο. Δεν είναι ούτε μεθαύριο, ούτε σε ένα χρόνο, ούτε σε δέκα χρόνια κ.λπ.

Σκεπτόμενος όλα αυτά δεν θα ήμουν λογικός και δεν θα πάταγα σταθερά με τα δύο πόδια μου στη γη αν δεν έγραφα τα παρακάτω....

 

Δεν είναι κακό μέτρο. Κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση. Η χρονική συγκυρία είναι λάθος. Αν ήταν άλλες εποχές (π.χ. 2006, 2007 κ.λπ.) τότε θα ήταν πιό ...εύπεπτο μέτρο, αλλά σαφώς και τα υπολογιζόμενα πρόστιμα θα ήταν μεγαλύτερα.

Ανάπτυξη στην οικοδομή ΔΕΝ πρόκειται να υπάρξει για τα επόμενα 15 χρόνια.

Ίσως είναι από τις μοναδικές ευκαιρίες που θα προσφερθούν ούτως ώστε οι μηχανικοί να καταφέρουν να ....ζήσουν!!!!

Γνώμη μου είναι ότι, όλοι μας πρέπει να συμβάλλουμε προς την αναπόφευκτη σωστή εφαρμογή του νόμου αυτού (εξάλλου δεν είναι κάτι νέο, έχει νομοθετηθεί από το 2010 και το γνωρίζαμε ή οφείλουμε να το γνωρίζουμε)!!!!

 

Η συμβολή μας έγκειται στο να μπορέσει ο κόσμος να το δει (αντιληφθεί) διαφορετικά.

Κι εκεί σημασία έχουν μόνο οι ....opinion leaders!!!

Ουδείς άλλος!!!

Κι αν ...αφήσουμε τη διαμόρφωση της κοινής γνώμης στον ....Γρυλίζοντα ή στον ...Πομιδίζοντα κ.λπ. τότε ...αλίμονό μας!!!!!

Κάποιοι από εμάς μπορεί να έχουν τα χαρακτηριστικά του ...opinion leader, ας κάνουν το ...καθήκον τους!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η ένστανση μου είναι γιά την πρόβλεψη των 15 ετών . Την θεωρώ ανεδαφική σε ένα τόσο ρευστό περιβάλλον που αλλάζει από μη αντικειμενικές συνθήκες , αλλά με πολιτικές αποφάσεις .

Link to comment
Share on other sites

ποια 15 χρονια? τουλαχιστον 30 χρονια bas. γεμισε ο κοσμος σπιτια, δεν εχει λεφτα για να τακτοποιησει και περιμενουμε και αναπτυξη? δεν προκειται να υπαρξει κινηση τουλαχιστον για 30 χρονια.

Edited by pantsel
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λάβε υπόψην σου και το γεγονός ότι, το ποσοστό ιδιοκατοίκησης είναι πάνω από 85% στη χώρα μας κι από αυτό το ποσοστό της κύριας κατοικίας αγγίζει το 90%. Άρα, ιδιωτική οικοδόμηση κατοικίας δεν πρόκειται να υπάρξει για πάρα πολλά χρόνια.

Τι μένει λοιπόν;;;;; Πως θα ζήσουμε τα επόμενα 15 χρόνια;;;;; 

Σύμπτωση;;; Τόσα περίπου θα "κρατήσει" από σήμερα που μιλάμε μέχρι την εφαρμογή και τη λήξη της πρώτης περιόδου (10 χρόνια) εφαρμογής της ηλεκτρονικής ταυτότητας.....

Link to comment
Share on other sites

εχω  την  εντυπωση  οτι  90.000  ενεργα  μελη  δεν  θα  ζησουν  απο  την  ηλεκτρονικη  ταυτοτητα 

κτιριου  και  απο  τα  αυθαιρετα  ,  μαλλον  προς  μεταναστευση  το  βλεπω  , τωρα  βεβαια   

οτι  και   να  λεμε   ισως   ειναι  λαθος  , η  ελπιδα  πεθαινει  παντα  τελευταια .  η  ηλεκτρονικη

ταυτοτητα  προφανως  θα  εχει  και  αποτυπωσεις  ετσι  δεν  ειναι ;;; εφοσον  καλουμαστε  να  βεβαιωσουμε  το 

εμβαδον των  κτιριων  με  συναινεση  της  πλειοψηφιας  η  τμηματικα  ,  εκει  μπορει  κατι  να  κινηθει  με  συνεργασιες

μηχανικων   των  περισσοτερων  ειδικοτητητων .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.