Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε δημόσια διαβούλευση το ΠΔ για την Ταυτότητα Κτιρίου


Recommended Posts

Χθες ετυχε να ειμαι με συγγενη για τον οποιο ειχα συνταξει ενα Τοπογραφικο σε αδομητο γηπεδο.

Κουβεντιαζοντας:

 

-Τι θα γινει τωρα με την ηλ. ταυτοτητα, απο του χρονου ξεκιναει?

-Θεωρητικα ναι, αλλα μην περιμενεις λιγοτερο απο 2 χρονια για να ξεκινησει.

-Και με τις αυθαιρεσιες που εχουμε στο σπιτι?

-Εγω σου ειπα να τις δηλωσεις, θυμασαι που το λεγαμε?

-Ναι αλλα δεν εληξε ο Νομος? Θα βγαλλουν αλλο?

-Θα βγαλλουν αλλα οχι μεσα στο καλοκαιρι.

-Πρεπει να τα δηλωσουμε ολα, γιατι αλλιως δεν θα μπορουμε να κανουμε τιποτα!

-Ακριβως! Κατσε να βγει ο νεος Νομος και θα τα φτιαξουμε.

 

Τελειως ενδεικτικο το παραδειγμα.

Αλλα το οτι θα υπαρχει νομοθετημενη η διαδικασια της ηλ. ταυτοτητας και θα τρεχει παραλληλα και ο νεος νομος για τα αυθαιρετα ισως πεισει σιγα σιγα τους ιδιοκτητες να τακτοποιησουν.

Εχει αρχισει να μπαινει στη σκεψη των ιδιοκτητων οτι πρεπει το ακινητο τους να ειναι "καθαρο"!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 180
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Έτσι ακριβώς είναι. Έχω κι εγώ πολλά τέτοια αντίστοιχα παραδείγματα.

Έλα μου όμως που οι "μάγκες" για την ηλεκτρονική ταυτότητα θέλουν όπως πολύ σωστά λες 2,5 χρόνια από σήμερα.

Δηλαδή, έναρξη εφαρμογής 1.1.2016!!!!!

 

Τον νέο νόμο θα τον βγάλουν π.χ. τον ερχόμενο Σεπτέμβριο και μέχρι να "οργανωθεί" το ΤΕΕ για τη νέα εφαρμογή κ.λπ., οι δηλώσεις θ' αρχίσουν π.χ. 1.1.2014.

Δεν υπάρχει θεωρώ καμία απολύτως περίπτωση να ισχύσει έτσι όπως θα βγει για τα επόμενα τουλάχιστον 3 χρόνια (να 'χει δηλαδή, διπλοκάλυψη με την ταυτότητα).

Αυτό ίσως το πετύχουν με συνεχείς ...παρατάσεις κ.λπ.

Αν δεν πουν ότι, θ' αλλάζει π.χ. ο βασικός συντελεστής και θα μεγαλώνει το πρόστιμο κάθε φορά που θα δίνεται παράταση, τότε δεν πρόκειται να γίνει απολύτως καμία δήλωση μέχρι πριν δύο μήνες τη λήξη του νέου νόμου και την ταυτόχρονη έναρξη της ταυτότητας.

Αν πάνε ...."τα ζώα μου αργά" όπως συνήθως τότε δεν θα δούμε φως, για τα επόμενα πολλά χρόνια.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σαν σήμερα του χρόνου θα εχουμε βάλει μερικά ακίνητα στο σύστημα της Ηλ. ταυτότητας... με ελείψεις ή μη θα έχουν το ΑΜΚΑ τους μερικά ακίνητα....

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ αρκετές περιπτώσεις (όπως όλοι μας εξάλλου..) του τύπου "και γιατί να το δηλώσω? θα με βρει κανείς? δεν τους ανοίγω τα μάτια οικειοθελώς"

Το δίκαιο πάντως ακούστηκε παραπάνω, αυξητικοί συντελεστές ανάλογα με το χρόνο υπαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε την προκήρυξη για την προσέλκυση συνεργατών κ.λπ., οι οποίοι θ' αναλάβουν να φτιάξουν και να τεστάρουν την αντίστοιχη εφαρμογή.... Εκεί θα δεις τους χρόνους και τις προθεσμίες που αναφέρονται..... Αν στη συνέχεια συνεκτιμήσεις και το γεγονός ότι, δεν υπάρχει φράγκο κι ότι, δεν πρόκειται να τηρήσουν τις ημερομηνίες καταβολής των χρημάτων που αναλογούν, τόσο στους συνεργάτες, όσο και στο ίδιο το ΤΕΕ (....θυμίζω ότι ακόμα του χρωστούν 600.000 ευρώ από την εφαρμογή που έφτιαξε για τον 4014....), δεν υπάρχει απολύτως καμία πιθανότητα στο εκατομμύριο να "μπει" η πρώτη ταυτότητα πριν την έναρξη του 2016........

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Να δω εγώ αεροφωτογραφίες για όλη την ελληνική επικράτεια της 28.7.2011 και εφαρμογή που θα βγάζει αυτόματα με τον γεωγραφικό προσδιορισμό την τιμή ζώνης του ακινήτου κ.λπ. μέχρι 31.12.2013 και τι στον κόσμο τούτο.......

 

Υ.Γ. Κάτσε δε να γίνει ανασχηματισμός και ν' αντικατασταθεί ο Καλαφάτης και βλέπουμε αν θα βγάλουν, όχι μόνο την ηλεκτρονική ταυτότητα, αλλά και τον νέο νόμο για τα αυθαίρετα......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

.....

Υ.Γ. Κάτσε δε να γίνει ανασχηματισμός και ν' αντικατασταθεί ο Καλαφάτης και βλέπουμε αν θα βγάλουν, όχι μόνο την ηλεκτρονική ταυτότητα, αλλά και τον νέο νόμο για τα αυθαίρετα......

 

Λύσσαξες βρε… θα τον κατσιάσεις τον άνθρωπο και θα την χάσει την πολυθρόνα που με τόσο κόπο και μόχθο και γνώσεις απέκτησε….

 

(Δηλαδή θες να πεις ότι ο Καλαφάτης έχει γνώση των θεμάτων του νόμου που προωθεί?

Τις απέκτησε όταν έκανε αθλητικό ρεπορτάζ για τον ΠΑΟΚ ή για τα μεταπτυχιακά νομικής σε θέματα αθλητισμού?

Αυτά γράφει στην κουρικουλουμ στην προσωπική του ιστοσελίδα…. Αφασία λέμε η κατάσταση)


Μέχρι στιγμής το κράτος κυνηγάει μόνο τις αρχιτεκτονικές παρανομίες.

...

Κάνεις ένα μικρό λάθος.

Το κράτος με αυτούς τους νόμους δεν κυνηγαει τις πολεοδομικές ή αρχιτεκτονικές αυθαιρεσίες.

Αλλά τις ταχτοποιεί.

(μεγάλη διαφορά φίλε μου. Είναι σαν την κολυμβήθρα του Σιλωάμ… βγαίνεις παρθένα μετά)

Link to comment
Share on other sites

(Δηλαδή θες να πεις ότι ο Καλαφάτης έχει γνώση των θεμάτων του νόμου που προωθεί?

Τις απέκτησε όταν έκανε αθλητικό ρεπορτάζ για τον ΠΑΟΚ ή για τα μεταπτυχιακά νομικής σε θέματα αθλητισμού?

Αυτά γράφει στην κουρικουλουμ στην προσωπική του ιστοσελίδα…. Αφασία λέμε η κατάσταση)

Πράγματι! Απίστευτο!!!

 

Κάποιοι τρώγονται για επαγγελματικά δικαιώματα

την στιγμή που αναπληρωτής υπουργός είναι κάποιος με προυπηρεσία στον αθλητισμό και με σπουδές στην νομική!...

 

Τι του βρήκανε και του δώσανε αυτή την θέση???

 

Και τον  Γιαννης-ιος (το εκλεκτό μέλος που έχει χαθεί εδώ και καιρό από το forum) να βάζανε στο υπουργείο, κάτι παραπάνω θα γνώριζε!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι είπε ο kallitexnis στο μήνυμα 88 (του έβαλα +1), αλλά φαίνεται πως πήγε άπατο.

Νόμοι για "τακτοποιήσεις", "νομιμοποιήσεις", "ηλεκτρονικές ταυτότητες", "ΠΕΑ" χωρίς πραγματικό όφελος, μητρώα επί παντός επιστητού κ.α. Αλλά για πραγματική ανάπτυξη, για δουλειές που να σε κάνουν να νιώσεις πραγματικά τη χαρά της δημιουργίας, να νιώσεις μηχανικός και να απολαύσει τα οφέλη της δημιουργίας σου όλη η κοινωνία, μαζί κι εσύ ο ίδιος, καμία απολύτως κίνηση.

Συγγνώμη παιδιά, αλλά μόνο κατάθλιψη μου προκαλούν όλοι αυτοί οι νόμοι. Μακάρι να καταφέρω να τη μεταλλάξω σε οργή κι αντίσταση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.