Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
nik

Χώρος που ούτε νομιμοποιείται ούτε τακτοποιείται πως μεταβιβάζεται ;

Recommended Posts

Έχω περίπτωση διαμερίσματος το οποίο είχε αυθαίρετη υπέρβαση δόμησης και το δήλωσα με τον ν.4014/11. Είναι σε εσοχή ορόφου και κάλυψε στην πράξη όλη την επιφάνεια του ορόφου.

 

Επειδή το κτίριο είναι γνωστού μου και το ξέρω, μου έφερε τα σχέδια της άδειας υπολόγισα το αυθαίρετο εμβαδόν και πληρώσαμε παράβολο για να προλάβουμε την λήξη του νόμου χωρίς να κάνω ακριβή μέτρηση. Στην συνέχεια και όταν πήγα επιτόπου κατάλαβα ότι σε ένα τμήμα το διαμέρισμα έχει βγάλει έρκερ εκτός Ο.Γ και Ρ.Γ πλάτους 30εκ

 

Το έρκερ δεν τακτοποιείται με 4014 άρα δεν μπορώ να το δηλώσω. Το θέμα είναι ότι ο χώρος αυτός ακόμη και με την τακτοποίηση δεν θα μπορεί να πάρει βεβαίωση για μεταβίβαση.

 

Άδεια νομιμοποίησης λογικά δεν βγαίνει γιατί υπάρχουν έρκερ και σε άλλους ορόφους και ξεπερνάμε το 20% συνολικά της όψης. Η δόμηση έχει εξαντληθεί.

 

Επομένως ο ιδιοκτήτης αυτού του χώρου τι κάνει ? Τον έβαλα να πληρώσει πρόστιμο και παραμένει στον αέρα για μεταβίβαση ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

για δες αν μπορείς να το παρουσιάσεις σαν αρχιτεκτονική προεξοχή.

αλλιώς και εγώ δεν βλέπω άλλη λύση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο νέος νόμος δεν προβλέπει τακτοποίηση των εξωστών εκτός ΡΓ ή κάνω λάθος?

Edited by yian

Share this post


Link to post
Share on other sites

οτι δεν Νομιμοποιειται, ουτε τακτοποιειται, Κατεδαφιζεται.

ειναι σκληρο, αλλα ολοι πρεπει να καταλαβουμε οτι υπαρχουν ορια.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί και εγώ με τον νέο νόμο αυθαιρέτων και τα έρκερ. Ο νέος νόμος αναφέρει ότι δεν τακτοποιούνται :

 

"...1. Η αυθαίρετη κατασκευή ή αυθαίρετη αλλαγή χρήσης βρίσκεται:
α) σε εγκεκριμένο κοινόχρηστο χώρο της πόλης. Εξαιρούνται οι περιπτώσεις όπου δεν έχει συντελεστεί η αναγκαστική απαλλοτρίωση. Σε περίπτωση υπαγωγής στον παρόντα νόμο δεν επηρεάζονται το κύρος και η διαδικασία απαλλοτρίωσης..."
 
O ν.4014 ανέφερε το παραπάνω αλλά ήταν και σαφής στο άρθρο 23 :
 
"...δ) η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης που έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί στο εντός του εύρους του εξώστη τμήμα πάνω από κοινόχρηστο χώρο της πόλης...."
 
Τέτοια διάταξη δεν υπάρχει στο σχέδιο νόμου.
 
vasili68 μιλάμε για οικοδομή που όταν χτίστηκε επιτρεπόντουσαν τα ερκερ. Απλά τα κάνανε στην περίπτωση μου όσο και όπου θέλανε και σίγουρα δεν την θεωρώ από τις περιπτώσεις που....υπερβαίνει τα όρια. Το θέμα με τα έρκερ που γίνανε διαφορετικά από την άδεια είναι πολύ συνηθισμένο στην Αθήνα.

 

Edited by nik

Share this post


Link to post
Share on other sites

μαλλον ετσι πρεπει να ειναι...

εκτος αν ο νεος νομος,  στην τελικη του μορφή... δοσει καποια "αφεση" για τετοιες μικροπαραβάσεις..

 

Το πιθανώτερο ειναι οτι

 

καποια στιγμη θα υποχρεωθεις να ζητησεις  μεσω του Δημου σου... μια "εντοπισμενη" τροποποιηση για αυτους τους 30 πόντους...

 

Δεν νομιζω να σου το  αρνηθει κανεις...

 

φυσικα μεταβιβαζεται ...με παρατηρηση  στην βεβαιωση οτι  εχει "αυτο" το προβλημα..

Αλλα "ποιός" αγοραζει???? Κανείς ...

 

δες και τα ΠΜ

 

τις καλημερες μου

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites

O ν.4014 ανέφερε το παραπάνω αλλά ήταν και σαφής στο άρθρο 23 :

 
"...δ) η αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης που έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί στο εντός του εύρους του εξώστη τμήμα πάνω από κοινόχρηστο χώρο της πόλης...."
 
Τέτοια διάταξη δεν υπάρχει στο σχέδιο νόμου.

Σωστά, αυτό θυμόμουν και εγώ. Φαίνεται ότι νέος νόμος θα "συγχωρεί" τέτοιες παραβάσεις..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ούτε και ο νέος νόμος θα επιτρέπει ρύθμιση σε τέτοιες "αυθαιρεσίες".

Το διαμέρισμα όμως μεταβιβάζεται κανονικότατα (αρκεί να βρεθεί αγοραστής να το πάρει γνωρίζοντας ότι, το τμήμα πάνω από τον κοινόχρηστο χώρο πόλης πρέπει να κατεδαφιστεί).

Θα το βρει ως θέμα μπροστά του κατά την απόκτηση ηλεκτρονικής ταυτότητας.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το διαμέρισμα όμως μεταβιβάζεται κανονικότατα (αρκεί να βρεθεί αγοραστής να το πάρει γνωρίζοντας ότι, το τμήμα πάνω από τον κοινόχρηστο χώρο πόλης πρέπει να κατεδαφιστεί).

Αυτό πώς? Φαντάζομαι εννοείς πρώτα να κατεδαφιστεί και μετά να μεταβιβαστεί..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ούτε και ο νέος νόμος θα επιτρέπει ρύθμιση σε τέτοιες "αυθαιρεσίες".

 

 

Πως είσαι τόσο σίγουρος ? Νομίζω ότι τα έρκερ που είναι αυθαίρετα παραπάνω από το 20% της όψης είναι πολύ διαδεδομένα για να μην γίνει τίποτα για αυτά.

 

Εξάλλου στο προσχέδιο του νόμου δεν υπάρχει η παράγραφος του 4014 που υπήρχε για τα ερκερ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.