Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΡΤ τέλος εποχής?... ποιάς εποχής?


OTTO_engine

Recommended Posts

Και όμως υπάρχει κόσμος που λέει οτι η κάθαρση θα βγάλει τα όποια θεμέλια απο αυτή την χώρα και πλέον θα χαθεί κάθε έννοια κράτους. Και σε μερικές περιπτώσεις τονίζει οτι εαν υπάρξει κάθαρση και καταστραφούν τα μεγάλα κόμματα τότε θα έχουμε τον άμεσο κίνδυνο να κυβερνήσει η ΧΑ.  Με λίγα λόγια ο Ελληνας για άλλη μια φορά θα πρέπει να ψηφίσει και να ανεχτεί το λιγότερο κακό. 

 

Εύλογο δεν λέω αλλά υπάρχει και μια άλλη προοπτική. Η κάθαρση να αναδείξει μια νέα πολιτική δύναμη, νέους ανθρώπους με όραμα και χωρίς τις αγκυλώσεις των υφιστάμενων κομμάτων. Είναι ενα ρίσκο σαφώς. 

 

Το μόνο σίγουρο είναι οτι όταν γίνουν εκλογές το χάπι δεν θα είναι πια η παραμονή στο Ευρώ αλλα δημοκρατία ή χούντα. Το χάπι αυτό έχει ήδη, κατα την γνώμη μου, σχεδιαστεί και αποφασιστεί τόσο απο την ΝΔ, όσο απο τον ΣΥΡΙΖΑ και απο την Τρόικα.  

 

Με λίγα λόγια η Ελλάδα της ΕΕ, της Δύσης, της ανάπτυξης και των Μεγάλων Ελλήνων θα έχει να αποφασίσει μεταξύ σκοταδισμού Α ή σκοταδισμού Β. Ας διαλέξουμε. Μην ξεχνάτε οτι έχουμε κοινοβουλευτική δημοκρατία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 359
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

 Μην ξεχνάτε οτι έχουμε κοινοβουλευτική δημοκρατία.

 

Τί έχουμε;

 

Για το χάπι πάντως συμφωνώ. Το δίλημμα "Καραμανλής ή τανκς" εκσυγχρονίστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ηλια, οπως το λες.... Να παρεμβει η δικαιοσυνη? Ωχ αδερφε καλοκαιριατικα, τωρα ειναι εποχη για μπανια και οχι για ερευνες και δικογραφιες

 

 

Φιλε ted, νεο παιδι ειμαι και τα βλεπω, παρωπιδες δεν εχω, εχω βαρεθει να μαλωνω με τον πατερα μου που εχει το σαμαρα για θεο. ναι ρε φιλε σαμαρα, ξηλωσε την ερτ και φτιαξτην σωστη απο την αρχη. Αλλα μην χωνεις μεσα δικους σου ρε! Ελεος. Κανε σωστα πραγματα και δικαια πραγματα και θα κοψω τα χερια μου να στα αφιερωσω. Ετσι που το παει ομως μεχρι τωρα ειναι να του δωσω κατι δαχτυλα μονο, τους 2 μεσους

 

Προσωπικά πιστεύω ότι η αναδιοργάνωση του δημόσιου τομέα και της ΕΡΤ, πρέπει να είναι αποτέλεσμα διακομματικής συνεργασίας με φορείς, πανεπιστήμια και εργαζόμενους. Ας πάρει και δύο χρόνια αρκεί να είναι κάτι κοινά αποδεκτό. (Εγώ για παράδειγμα, ειλικρινά αγνοώ αν η ΕΡΤ πρέπει και μπορεί να λειτουργεί με 1000, 2000 ή 5000 υπαλλήλους, ώστε να εκπληρώνει το σκοπό της).

Δυστυχώς οι πολιτικές ηγεσίες μας πάσχουν από το σύνδρομο του σωτήρα αφενός  και αφετέρου είναι δέσμιες οικονομικών συμφερόντων, που δε θέλουν έναν αποτελεσματικό δημόσιο τομέα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ηλια, οπως το λες.... Να παρεμβει η δικαιοσυνη? Ωχ αδερφε καλοκαιριατικα, τωρα ειναι εποχη για μπανια και οχι για ερευνες και δικογραφιες

 

Σαν να βλέπω τον υπάλληλο της Πολεοδομίας πέρσι σε έλεγχο Αρχιτεκτονικών να μου λέει:

"Καλά περιμένεις να δω εγώ τώρα τη μελέτη με τέτοια ζέστη;;;;" :shock: :shock: :shock:

Link to comment
Share on other sites

Το σημερινό ερώτημα είναι:

Τελικά οι απολυμένοι υπάλληλοι της ΕΡΤ ΑΕ θα εγκαταλείψουν άμεσα το κτίριο ή θα έχουμε "...άλλου είδους" γεγονότα";;;;;

 

Επίσης;

Τελικά οι απολυμένοι υπάλληλοι της ΕΡΤ θ' αποδεχθούν την 3μηνη σύμβαση 2.000 από αυτούς με στόχο να επαναλειτουργήσει άμεσα η πρώην ΕΡΤ ΑΕ ή όχι και θα έχουμε εξαιτίας αυτού ".....άλλου είδους γεγονότα";;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ε, σαν τι γεγονότα? Να μπουκάρουν τα ματ πχ?
Να αποχωρήσει και ο βαγγέλης απο την δικοματική και μετά και ο αντώνης?
Ετσι και αλλιώς το πράμα μυρίζει εκλογές, είτε με γεγονότα είτε χωρίς. Αντε μπάς και δούμε και τον Τσίπρα πρωθυπουργό σε 2-3-4κοματική.

Θυμάται κανενας παλιός το Ιδεοδρόμιο, περιοδικό γύρω στο '77;

να το παραφράσω λιγάκι: Η επανάσταση στην ελλάδα θα γίνει όταν απολυθεί ένας δημόσιος υπάλληλος.
Και πολύ άργησε IMHO, τη περιμέναμε τόσα χρόνια. Greek spring.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αμεσα η ποσπερτ να δωσει στην δημοσιότητα αριθμό υπαλλήλων,μισθολόγια,μπόνους ,υπερωρίες κλπ κλπ.

ΟΛΑ στο φως.

Αιτιολογημένη έκθεση αναγκαιότητας θέσεων.

Οχι παρουσίαση πολιτιστικών πεπραγμένων ( που ο οποιοσδήποτε σχετικός του τομέα θα μπορούσε να δημιουργήσει

με τον υπάρχοντα θησαυρό της ΕΡΤ)

Τώρα είναι αργά (για δάκρυα Στέλλα) βέβαια και έχει γίνει γόρδιος δεσμός.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι για μία ΕΡΤ γίναμε μπάχαλο......Για μία κωλοΕΡΤ!!!!!!!!!! Δεν πειράζει όλοι αυτοί που το παίζουν αντίσταση σε λίγο καιρό θα είναι στον καναπέος τους..... Τους πετάξανε εκεί κάτι λέει 3μηνες συμβάσεις και μετά τον λοπου και δρόμο........

Link to comment
Share on other sites

Στάσου να δούμε πρώτα πόσοι θα αρπάξουν αυτά που τους πετάξανε. 

 

Έναν κωλοτούμπα τον βρίσκεις εύκολα. Δύο χιλιάδες μαζεμένους κομμάτι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.