Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επ' αόριστον παράταση Οικοδομικής Άδειας


Recommended Posts

Δες τι αναφέρει πιο πάνω ο ΚΑΝΑ. Αν η ΥΔΟΜ λέει κάτι διαφορετικό από την ισχύουσα νομοθεσία, ζητάς την απάντησή τους γραπτώς και τεκμηριωμένη

Link to comment
Share on other sites

@irene95g επίσης θα περιμένετε παράλληλα με την αίτηση μήπως δοθεί και νέα παράταση αν και κάποια στιγμή καλό θα είναι να λήγουν οι άδειες σαν τον παλιό, καλό καιρό, ώστε να ξέρουν και οι επιβλέποντες για πόσο χρόνο θα έχουν την ευθύνη εργασιών !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλησπέρα σας συνάδελφοι,

Για οικοδομική άδεια του 2009, που αφορά προσθήκη (καθ'ύψος) η  παράγραφος 5  του άρθρου 29 του Ν4067/2012 αναφέρει ότι η παράταση δεν ισχύει για της προσθήκες. Γνωρίζεται εάν ισχύει;

Τα γράφω όλα αυτά, διότι αιτήθηκα βεβαίωση όρων δόμησης και ακυρώθηκε η αίτηση μου με την εξής παρατήρηση: 

''Η xxx/2009 οικοδομική άδεια που αφορά ακίνητο επί της οδού xxxx στον Tαύρο είναι σε ισχύει (παράγραφος 52 του νόμου 4710/2020) και δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία αποπεράτωσης του έργου (άρθρο 47 του νόμου 4495του 2017). Σύμφωνα με το ΦΕΚ 251 Β / του 2012 κατά τη διάρκεια ισχύος άδειας δεν επιτρέπεται χορήγηση άλλης άδειας στον ίδιο ιδιοκτήτη για το αυτοτελές οικόπεδο.''

 

Μήπως ο υπάλληλος είδε απλά το έτος της άδειας και δεν ανέτρεξε στο αρχείο;

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 5 months later...

Καλησπέρα έχω άδεια του 2009 όπου τελειώσαμε όψεις το 2020, 2021 κάναμε ρύθμιση αυθαιρέτων και τώρα θέλω να κάνω αναθεώρηση επ'αόριστον, επιλέγω στο σύστημα Αναθεώρηση έντυπης άδειας και γράφω στον τίτλο επ'αόριστον?

Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, patty said:

Καλησπέρα έχω άδεια του 2009 όπου τελειώσαμε όψεις το 2020, 2021 κάναμε ρύθμιση αυθαιρέτων και τώρα θέλω να κάνω αναθεώρηση επ'αόριστον, επιλέγω στο σύστημα Αναθεώρηση έντυπης άδειας και γράφω στον τίτλο επ'αόριστον?

Δηλαδή τα αυθαίρετα κατά το χρόνο ρύθμισης ήταν περαιωμένα ?  Δεν απαιτούνταν έγκριση αποπεράτωσης!

Link to comment
Share on other sites

ήταν περατωμένα ναι, μου είπαν από την πολεοδομία να καλέσω ελεγκτή για βεβαίωση σταδίου εργασιών, που έγινε, και τώρα αναθεώρηση επ'αόριστον αλλά δεν βρίσκω ποια πράξη πρέπει να επιλέξω, αναθεώρηση έντυπης αδείας? (αλλάζει λίγο ο όγκος και δόμηση, κάλυψη)

Link to comment
Share on other sites

ναι αρα επιλέγω 'αναθεώρησης έντυπης αδείας' και το επ'αόριστον το αναφέρω απλά στον τίτλο? 

μου είπαν από την πολεοδομία ότι επιλέγω ένα πεδίο που λέει επ'αόριστον και ανεβάζω και το χαρτί του ελεγκτή δόμησης, αλλά δεν βρίσκω το πεδίο αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.