Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ'οίκον - Σύμβουλος έργου


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ

 

 

 

Παρακαλώ, συμπληρώστε στο προφίλ σας την ειδικότητά σας.

Επίσης, μην κάνετε παράθεση των αμέσως προηγούμενων μηνυμάτων.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν χρειάζεται ιδιωτικό συμφωνητικό για την αμοιβή συμβούλου έργου στο «Εξοικονομώ»;

 

Προφανώς δεν απαιτείται από το ΤΕΕ αφού δεν περνάει από το σύστημα αμοιβών, αλλά ίσως χρειάζεται να υπάρχει για να υποβληθεί στην τριμηνιαία λίστα συμφωνητικών που υποβάλουν οι εταιρείες στην αρμόδια ΔOY τους.

(το παραστατικό θα το κόψω σαν εταιρεία ΟΕ).

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας….

Συνάδελφε νομίζω ότι δεν χρειάζεται συμφωνητικό διότι είναι αμοιβή κάτω από ένα ποσό (κάποτε ήταν 5000€ αν θυμάμαι καλά από όταν είχα Ο.Ε.) Είναι καθαρά φορολογικό θέμα άρα... λογιστής.

 

Τα ιδιωτικά συμφωνητικά χρειάζονται μόνο όταν ζητάς αμοιβή διαφορετική από την "νόμιμη". Από την στιγμή που πληρώνεσαι το ποσό που ορίζεται από τον νόμο δεν υπάρχει λόγος να ζητήσεις συμφωνητικό για το εξοικονομώ.

 

Στις περιπτώσεις που ζητάς την νόμιμη αμοιβή το συμφωνητικό θα σου χρειαστεί μόνο για να δεσμεύσεις τον πελάτη να σε πληρώσει καθώς επίσης δεσμεύει εσένα ο πελάτης για την δουλειά ώστε να μην του ζητάς άλλα μετά.

Αναφέρεται σε Ο.Ε. Άλλοι οι ελέγχοι από εφορία.

 

Εγώ δεν έχω μπει σύμβουλος έργου ποτέ....Κανονικά σαν να κάνω ΠΕΑ. Βέβαια με τιμή 2ε/τμ αυστηρά, δεν έχει παζάρια εκεί, έτσι και αλλιώς τα λεφτά που δίνουν είναι από το πρόγραμμα

Κακώς. Είναι λεφτά που τα δικαιούσαι...αν βέβαια είσαι πραγματικός σύμβουλος έργου, που σημαίνει να του υποδείξεις πραγματικά τι χρειάζεται, ποια υλικά προτείνεις, ποιες είναι οι τρέχουσες τιμές εργασιών και ότι άλλο χρειαστεί. Αν τα κάνεις αυτά κακώς δεν μπαίνεις συμβουλος έργου. Εγώ έχω μπει σε όσους έχουν μπει στο γραφείο μου... και δεν είναι λίγοι. Αλλά τρέχω!

Edited by timpap
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ο σύμβουλος κόβει ΑΠΥ ή ΤΠΥ επί πιστώσει (πάντα μιλάμε για πελάτη-ιδιώτη)? Στην υπεύθυνη δήλωση γνωστοποίησης τραπεζικού λογαριασμού του συμβούλου πρέπει να δίνουμε επαγγελματικό λογαριασμό όψεως ή και απλός καταθετικός κάνει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βρήκα την υ.δ. για τον σύμβουλο έργου και το κείμενο που είχε είναι:

 

Γνωστοποιώ τον τραπεζικό μου επαγγελματικό λογαριασμό με IBAN: στην Τράπεζα Πειραιώς, στο ΕΤΕΑΝ και σε κάθε άλλη αρμόδια αρχή εμπλεκόμενη στο πρόγραμμα «Εξοικονόμηση κατ’ οίκον» και εξουσιοδοτώ τις παραπάνω να αιτηθούν και να λάβουν στο όνομα και για λογαριασμό μου, γνώση των κινήσεων του παραπάνω επαγγελματικού λογαριασμού,

 

Ενοεί ότι το γνωστοποιώ στην τράπεζα πειραιώς ή πως πρέπει ο λογαριασμός να είναι στην Πειραιώς;;

 

Τον αρ. απόφασης υπαγωγής υπάρχει κάποιος τρόπος να τον βρω με το όνομα;

Edited by deathlok
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι της Πειραιώς θα τπάρξει μια μικρή χρέωση, τον αριθμό υπαγωγης θα τον βρείς στις ανακοινώσεις έγκρισης

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η χρέωση δεν με νοιάζει απλά όπως μου το λες πρέπει να αλλάξω το κείμενο και να βάλω την τράπεζα που ανήκει ο αριθμός iban που θα γράψω (εν προκειμένω την εθνική)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως κάθε τράπεζα έχει δικής της φόρμα γνωστοποίησης ι ban, πιο εύκολο είναι να περάσεις να ζητήσεις από κάθε μία και να τις βγάλεις φωτοτυπίες για μελοντικές χρήσεις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε μπέρδεψα ;)

 

Το πρόγραμμα το κάνει ο πελάτης στην Πειραιώς και μου έφερε την Υ.Δ. σκαναρισμένη (και την βρήκα και εδώ στο φόρουμ σε pdf) αλλά εγώ στην πειραιώς δεν έχω όψεως οπότε θέλω να βάλω την εθνικής :P.

Θα τους πάρω ένα τηλ να το ξεκαθαρίσω

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.