Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ'οίκον - Σύμβουλος έργου


Recommended Posts

αν το 1ο ΠΕΑ το πληρωνεσαι απο τον ιδιοκτητη και κοβεις ΑΠΥ......τα χρηματα αυτα ποτε και με ποιον τροπο δινονται στον ιδιοκτητη?

Link to comment
Share on other sites

@iks

Το συμβουλο εργου τον δηλωνεις με τα στοιχεια του στην Αιτηση του ωφελουμενου, Παραρτημα Ι-Α ενω μπορεις να βαλεις και το ονοματεπωνυμο σου στο παραρτημα ΧΙΙ στην καταθεση του 2ου φακελου, οταν συμπληρωνεις τα ακριβη ποσα με τις ΑΠΥ του μηχανικου κλπ. Εγω το κανω. Ετσι, πλην της αποδειξης μου, υπαρχουν εγγραφα, απο ενα σε καθε φακελο που κατατιθεται, που να πιστοποιει την υπαρξη μου ως συμβουλος εργου

 

@gio

Τα χρηματα του 1ου αλλα και του 2ου ΠΕΑ καταβαλλονται στον ιδιοκτητη σε λογαριασμο του με την εκταμιευση του υπολοιπου ποσου του δανειου, με την ολοκληρωση των εργασιων και την καταθεση του 2ου φακελου.

Υποψιν, πληρωνεσαι και το 1ο και το 2ο ΠΕΑ και υστερα δινεις αποδειξεις κλπ...

Εχει φαει φολα πολυς κοσμος με το να περιμενει να πληρωθει ο ιδιοκτητης και να του τα δωσει μετα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υποψιν, πληρωνεσαι και το 1ο και το 2ο ΠΕΑ και υστερα δινεις αποδειξεις κλπ...

Δηλαδή με ημερομηνία ΑΠΥ του πρώτου ΠΕΑ μεταγενέστερη της έγκρισης του φακέλου?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με ημερομηνία ΑΠΥ του πρώτου ΠΕΑ μεταγενέστερη της έγκρισης του φακέλου?

Όχι, αφού για να εγκριθεί η αίτηση χρειάζεται το 1ο ΠΕΑ.

Ο συνάδελφος τονίζει το να πληρωθείς και μετά να κόψεις την ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Εννοω να μην δωσεις ΑΠΥ περιμενοντας να πληρωθεις οταν πληρωθει και ο πελατης γιατι θα φας τονγκα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα συνάδελφοι. 

Μου προέκυψε το πρώτο ΠΕΑ και τυχαίνει και για ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΚΑΤ'ΟΙΚΟΝ. Οι απορίες μου είναι σχετικά με τις αμοιβές μας.

 

1. Πρέπει να βγει εντολή πληρωμής από το πρόγραμμα του ΤΕΕ; Η αμοιβή συμφωνείται ελεύθερα ή επειδή συμπεριλαμβάνεται στο πρόγραμμα της επιδότησης πρέπει να είναι σύμφωνη με την ελάχιστη που βγάζει το πρόγραμμα αμοιβών (το οποίο και συμφέρει εννοείται);
 
2. Για τα δύο ενεργειακά που απαιτούνται, κοστολογούνται σαν ξεχωριστά πιστοποιητικά; 
 
3. Αν εκδόσεις τα πιστοποιητικά, φαντάζομαι ότι μπορείς να μπεις και σαν Σύμβουλος Έργου;
 
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Edited by Liselef
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.