Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΜΠ ή Πάτρα?


Recommended Posts

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσειςσας και την γρήγορη ανταπόκρισή σας!

Λαμβάνοντας υπόψην τις απαντήσεις σας αλλά και συζητώντας γενικά το θέμα αυτό, μάλλον με βλέπω να δηλώνω Πάτρα με σκοπό την οικονομία για σπουδές στο εξωτερικό ή την συγκέντρωση κεφαλαίου πχ για μια πρώτη κατασκευή ανάλογα με τις τότε συνθήκες ( μέχρι τότε βλέπουμε :grin: )

 

Το μόνο που με προβληματίζει είναι μήπως στο ΕΜΠ ( πέρα από τον τίτλο στο πτυχίο που δεν με πολυνοιάζει ) δίνεται οι δυνατότητα στους φοιτητές να αποκτήσουν περισσότερες γνώσεις πάνω στην επιστήμη του Πολιτικού Μηχανικού σε σχέση με της Πάτρας... ή μήπως και στην Πάτρα καλή είναι η κατάσταση και με λίγο ψάξιμο μπορώ να βρω αυτά που με ενδιαφέρουν? ( οι απόψεις σας εδώ αν έχεται αποφοιτήσει ή σπουδάζεται ακόμα είναι αρκετά συμαντικές ).

Για παράδειγμα, αμα θέλω να ασχοληθώ με την μελέτη πολύ μεγάλων κατασκευών θα με δυσκολεύσει / θα μου ανοίξει δρόμους η προπτυχιακή μου εκπεύδευση? Ή αυτό εξαρτάται περισσότερο από το μεταπτυχιακό ή το δικό μου ψάξιμο πάνω στο αντικείμενο?

 

Πάντως, είμαι τυχερός γιατί οι γονείς μου έχουν στην Πάτρα μια μικρή γκαρσονιέρα στο κέντρο στην οποία μπορώ να μείνω, οπότε στο χέρι μου είναι να κάνω μια ωραία φοιτητική ζωή και εδώ :mrgreen:

 

Τέλος πάντων περιμένω τις απαντήσεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με προβληματίζει είναι μήπως στο ΕΜΠ ( πέρα από τον τίτλο στο πτυχίο που δεν με πολυνοιάζει ) δίνεται οι δυνατότητα στους φοιτητές να αποκτήσουν περισσότερες γνώσεις πάνω στην επιστήμη του Πολιτικού Μηχανικού σε σχέση με της Πάτρας

αυτό δεν ισχύει σε καμμία περίπτωση

τα ιδρύματα έχουν το καθένα τα ατού τους

το εμπ μπορεί μεταλλικές, η πάτρα σκυρόδεμαι και ούτω καθεξής

 

 

 

"... ή μήπως και στην Πάτρα καλή είναι η κατάσταση και με λίγο ψάξιμο μπορώ να βρω αυτά που με ενδιαφέρουν? ( οι απόψεις σας εδώ αν έχεται αποφοιτήσει ή σπουδάζεται ακόμα είναι αρκετά συμαντικές ).

Για παράδειγμα, αμα θέλω να ασχοληθώ με την μελέτη πολύ μεγάλων κατασκευών θα με δυσκολεύσει / θα μου ανοίξει δρόμους η προπτυχιακή μου εκπεύδευση? Ή αυτό εξαρτάται περισσότερο από το μεταπτυχιακό ή το δικό μου ψάξιμο πάνω στο αντικείμενο?"

 

μην προτρέχεις  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με προβληματίζει είναι μήπως στο ΕΜΠ ( πέρα από τον τίτλο στο πτυχίο που δεν με πολυνοιάζει ) δίνεται οι δυνατότητα στους φοιτητές να αποκτήσουν περισσότερες γνώσεις πάνω στην επιστήμη του Πολιτικού Μηχανικού σε σχέση με της Πάτρας...

 

Γιατι οι καθηγητες στο ΠΠ ειναι λιγοτερο ικανοι η απλα κρατουν την γνωση για παρτυ τους...?

 

 

Για παράδειγμα, αμα θέλω να ασχοληθώ με την μελέτη πολύ μεγάλων κατασκευών θα με δυσκολεύσει / θα μου ανοίξει δρόμους η προπτυχιακή μου εκπεύδευση? Ή αυτό εξαρτάται περισσότερο από το μεταπτυχιακό ή το δικό μου ψάξιμο πάνω στο αντικείμενο?

 

 

Αν σχοληθεις εσυ οπωςπρεπει με το αντικειμενο η προπτυχιακη σου εκπαιδευση υπεραρκει ειτε φοιτησεις στο ΕΜΠ, ΠΠ, ΠΘ η οπουδηποτε.

 

 

Αποψη μου αν η οικογενεια εχει αρκετα χρηματα φευγεις αμεσα να σπουδασεις σε καποιο απο τα 10 καλυτερα ιδρυματα της Αγγλιας το

αντικειμενο του ΠΜ. Αν οχι σπουδασε εδω οπου μπορεις φτηνοτερα, ταυτοχρονα αν μπορεις προσπαθησε να βγαλεις κανα ψιλο να κανεις

καποιο ικανοποιητικο κομποδεμα για την μελλοντικη σου φυγη ειτε για συνεχεια σπουδων ειτε για δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

1) Τι πλεονέκτηματα έχει το ΕΜΠ έναντι της Πάτρας ( όπου και μένω ) όσων αφορά το επίπεδο των σπουδών ( πχ  γνώσεις που μπορεί να αποκτήσει κάποιος πάνω στην επιστήμη του ΠΜ)

 

Το ΕΜΠ είχε πολύ καλά εξοπλισμένα εργαστήρια επειδή είχε "επιδότηση" το 1% επί όλων των μελετών που γινόντουσαν στην Ελλάδα. Όταν βγαίνανε 100.000 οικοδομικές άδειες το χρόνο, μιλάμε για πολλά ευρώπουλα.

 

Τώρα όμως που έχει καταργηθεί σε πολλές περιπτώσεις η εισφορά 1% υπέρ ΕΜΠ (http://www.tee.gr/online/epikaira/2000/2107/pg130a.shtml

) τα κονδύλια μειώθηκαν οπότε το επίπεδο των εργαστηρίων θα παραμείνει στάσιμο ή μπορεί και να μειωθεί αν καθώς κόπηκαν και οι αποζημιώσεις για επικουρικό οπότε θα υπάρχει έλλειψη βοηθών. Επίσης δεν γνωρίζω αν θα υπάρχουν τα χρήματα για να συντηρήσουν τον εργαστηριακό εξοπλισμό. Κάποια μηχανήματα έχουν ακριβά ανταλλακτικά ενώ άλλα χρειάζονται κάθε χρόνο βαθμονόμηση η οποία γίνεται από πιστοποιημένα εργαστήρια και επίσης κοστίζει.

 

Σε θεωρητικό επίπεδο και το ΕΜΠ και το ΠΠ σου δίνουν τις βάσεις για την επιστήμη του Π/Μ.

 

Σε καμία περίπτωση δεν θα βγεις έτοιμος για δουλειά με τις γνώσεις του πολυτεχνίου. Θα πρέπει να αφιερώσεις και προσωπικό χρόνο και κόπο για να διαβάσεις κανονισμούς, νομοθεσία, κτλ. Επίσης θα πρέπει μόνος σου να επιλέξεις λογισμικό για την δουλειά σου και να μάθεις τους συμβιβασμούς που κάνει και τις ιδιαιτερότητές του. Όλοι έτσι ξεκινήσαμε και με τα χρόνια μαθαίνουμε όλο και καλύτερα να εργαζόμαστε σωστά.

 

2) Η Αθήνα έχει καλή φοιτιτική ζωή?

 

Αν δεν πήγαινες για πολυτεχνική σχολή θα σου έλεγα ναι αλλά για πολυτεχνείο δεν έχει καλή φοιτητική ζωή.

 

Τελείωσα στην Πάτρα Μ&Α/Μ. Ιδιαίτερα τα δύο πρώτα χρόνια το πρόγραμμα της σχολής ήταν πολύ απαιτητικό. Συχνά είχα 8 ώρες εργαστήρια και θεωρία και έπρεπε στην συνέχεια να γράψω εργασίες για την επόμενη μέρα συν τα ΠΣΚ εργασίες εξαμήνου.

 

Επειδή η Πάτρα είναι μαζεμένη πόλη μπορούσα να πετάγομαι για μια βόλτα ή έρχόντουσαν φίλοι στο σπίτι.

Στην Αθήνα δεν ξέρω αν θα προλάβαινα να διασκεδάσω καθημερινές. Για να πας στο ΕΜΠ και να γυρίσεις θέλεις μια ώρα. Για να πας για καφέ και να γυρίσεις θέλεις άλλη μια ώρα. Αναφέρομαι πάντα στον χρόνο μετακίνησης και παρκαρίσματος. Αν παίρνεις συγκοινωνία ο χρόνος αυτός μπορεί να διπλασιαστεί τις ώρες αιχμής.

 

Στην Αθήνα πολλοί φοιτητές διασκεδάζουν μόνο ΠΣΚ, οπότε και στην Πάτρα να μένεις μπορείς να πετάγεσαι στην Αθήνα το ΠΣΚ.

 

Επίσης το κόστος διασκέδασης στην Αθήνα είναι διπλάσιο από της Πάτρας σε πολλές περιπτώσεις. Επειδή είσαι από Πάτρα ίσως έχεις και κανά κέρασμα ή καλύτερη τιμή στα στέκια που συχνάζεις.

Ρώτα φίλους σου στην Αθήνα πόσο κάνει το ποτό ή ο καφές στα μέρη που συχνάζουν στην Αθήνα. Πρόσθεσε και το κόστος μετακίνησης σε αυτό. Στην Πάτρα και με ταξί να πας κάπου εντός πόλης θα πληρώσεις 3~4€. Στην Αθήνα δύσκολα θα σου βγει διαδρομή κάτω από 10€.

 

Συνοπτικά, αν έχεις μεγάλη οικονομική άνεση (να έχεις πάνω από 1500€ το μήνα με όλα σου τα έξοδα) και η Αθήνα είναι καλή λύση για φοιτητή. Διαφορετικά καλύτερα η Πάτρα.

 

Έχω γνωρίσει πολλούς φοιτητές από Αθήνα που προτιμούν την Πάτρα.

 

 

3) Πέρα από αυτά τα ερωτήματα τι άλλα πλεονεκτήματα έχει γενικά το ΕΜΠ?

 

Το όνομα είναι πιο αναγνωρίσιμο διεθνώς. Λογικό αν σκεφτείς πόσα χρήματα είχε από το 1% και με τα οποία έκανε έρευνα, εκδηλώσεις, επιδοτούσε ταξίδια καθηγητών και ερευνητών, κτλ.

 

 

4) Τελικά αξίζει να δηλώσω το ΕΜΠ, κατα την γνώμη σας, ή να μείνω καλύτερα Πάτρα?

Αν έχεις μεγάλη οικονομική άνεση τότε το ΕΜΠ ίσως είναι καλύτερο, διαφορετικά στην Πάτρα με 1000.

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα, αμα θέλω να ασχοληθώ με την μελέτη πολύ μεγάλων κατασκευών θα με δυσκολεύσει / θα μου ανοίξει δρόμους η προπτυχιακή μου εκπεύδευση? Ή αυτό εξαρτάται περισσότερο από το μεταπτυχιακό ή το δικό μου ψάξιμο πάνω στο αντικείμενο?

 

Απορω παντως ρε παιδια για ενα πραγμα: Ακομα σας παραμυθιαζουν στα σχολεια και τα φροντιστηρια πως απαξ και μπειτε σε μια σχολη θα ανοιξουν αυτοματα ολες οι πορτες διαπλατα και θα μπορειτε να ασχοληθειτε με οτι γουσταρετε ή δεν εχετε παρει μυρωδια τι γινεται στην χωρα αλλα και γενικοτερα τι τρεχει με τις δουλειες ή και τα δυο;

Edited by karavlaxos
Link to comment
Share on other sites

Δεν αποτελεί συνεισφορά στην συζήτηση απλά να σημειώσω  οτι το περιβόητο 1% δεν πήγαινε μόνο στο ΕΜΠ αλλά μοιραζόταν σε όλες τις πολυτεχνικές σχολές της χωρας. 

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν θα βγεις έτοιμος για δουλειά με τις γνώσεις του πολυτεχνίου. Θα πρέπει να αφιερώσεις και προσωπικό χρόνο και κόπο για να διαβάσεις κανονισμούς, νομοθεσία, κτλ. Επίσης θα πρέπει μόνος σου να επιλέξεις λογισμικό για την δουλειά σου και να μάθεις τους συμβιβασμούς που κάνει και τις ιδιαιτερότητές του. Όλοι έτσι ξεκινήσαμε και με τα χρόνια μαθαίνουμε όλο και καλύτερα να εργαζόμαστε σωστά.

 

Πόσο δίκιο έχεις σε αυτό..

Link to comment
Share on other sites

ας πω και γω μια γνώμη...

Αν και απόφοιτος του Εθνικού Μονοπωλίου Παιγνιοχάρτων θα σου πρότεινα Πάτρα

και γιατί είναι οικονομικότερα -όπως είπαν όλοι σχεδόν- και γιατί κρατάς τις επαφές της εντοπιότητας (αν πας για ελ.επ.)

και ναι μεν Αθήνα = φοιτητική ζωή και μακριά από γονείς αλλά κι οι πεθερές καιροφυλακτούν

 

 (καλύτερη ανάλυση απο τον sdim δεν μπορώ να κάνω και σταματώ εδώ)

Link to comment
Share on other sites

Εκτος θεματος, αλλα για να μην γινεται παραπληροφοριση:

 

1. Ο ZaXoYs εχει δικιο, το 1% παει σε ολες τις πολυτεχνικες με τη μεριδα του λεοντος στο ΕΜΠ

2. Εξακολουθει να υπαρχει η  εισφορα 1%

3. Συντομα ομως θα μας αφησει χρονους

 

Εντος θεματος:

1. Στον ιδιωτικο τομεα κανεις δεν ενδιαφεται ποιο πολυτεχνειο τελειωσες πλην ελαχιστων μελετητικων γραφειων που τρωνε σκαλωμα οχι απαραιτητα με το ΕΜΠ

2. Στο Δημοσιο παιζει ρολο σε ενα ατυπο-ηλιθιο και ανευ ουσιας παιχνιδακι μεταξυ των υπαλληλων και μεχρι εκει

3. Σε Ακαδημαικη καριερα ναι, θα παιξει ρολο πρεστιζ και μονο αυτο

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα καθημερινά δημοσιεύματα του newsit, η Πάτρα προσφέρει μεγάλες συγκινήσεις σε άλλα επίπεδα.

Κάποιος κακοπροαίρετος θα έλεγε ότι τα βγάζουν από το μυαλό τους.

 

Η Λάρισα έχει χάσει τα πρωτεία εδώ και πολύ καιρό ή έκλεισαν τελειοποίησαν τα στεγανά των... αποδυτηρίων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.