Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - θερμομονώσεις, κουφώματα, συστήματα σκίασης κ.λ.π.


Recommended Posts

Για να ξεκαθαρίσουν λίγο τα πράγματα:

Εσωτερική θεωρείται η μόνωση όταν τοποθετείται από την πλευρά του θ.χ. (π.χ. στην κάτω παρειά της πλάκας).

 

@sdim #190

Το συγκεκριμένο, αναφέρεται κυρίως σε κατακόρυφες επιφάνειες, διότι εκεί συνήθως υπάρχουν προβλήματα (οικοδομική γραμμή, όμορος, κλπ), δίχως να αποκλείεται και η περίπτωση οροφής (π.χ. σε διαμέρισμα, όταν ο υπερκείμενος όροφος είναι σε εσοχή).   

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε παλαιότερη (27/06/2011) ερώτησή συναδέλφου στο [email protected] (mailto:[email protected]) δόθηκε η εξής απάντηση:
"α. Οι παρεμβάσεις στη στέγη ανήκουν στην υποκατηγορία 2.Α. εξωτερικής θερμομόνωσης δώματος αν συνοδεύονται από αποξήλωση της κεραμοσκεπής ή στην υποκατηγορία 2.Γ. εσωτερικής θερμομόνωσης αν γίνονται εσωτερικά.
β. Στην ανωτέρω δαπάνη ανά ειδικότερη παρέμβαση συμπεριλαμβάνονται τυχόν:
1. Πρόσθετες αναγκαίες εργασίες για την ολοκληρωμένη υλοποίηση της παρέμβασης όπως σκαλωσιές, επιχρίσματα, μικροεργασίες αποκατάστασης της εμφάνισης του στοιχείου στο οποίο έγινε η παρέμβαση, αποξηλώσεις/ καθαιρέσεις και αποκομιδή, διαμόρφωση κλίσεων απορροής στο δώμα, υγρομόνωση, απαραίτητες εργασίες και επεμβάσεις για την ορθή λειτουργία/συμπεριφορά της θερμομόνωσης, απαραίτητες επεμβάσεις στη στέγη (π.χ. αντικατάσταση κεραμιδιών) κ.λπ.
2. Το κόστος εργασίας, συμπεριλαμβανομένων τυχόν απαιτούμενων ασφαλιστικών εισφορών ΙΚΑ για τις οικοδομικές εργασίες, που, με βάση την κείμενη νομοθεσία (μη στεγασμένα επαγγέλματα), βαρύνουν τον Ωφελούμενο του Προγράμματος ως «κύριο του έργου»."
 
Άρα εξωτερική θερμομόνωση και αναφέρονται όλα τα υλικά και οι εργασίες της στέγης που αφορούν την υγρομόνωση.
 
 Σε ερώτηση δική μου, το helpdesk ήταν πιο συνοπτικό: 
α. Μόνωση κεραμοσκεπής θεωρείται μόνωση δώματος (40€/μ2) ή μόνωση κελύφους (50€/μ2)? 
β. Για εσωτερική μόνωση οροφής χρειάζεται ειδική αιτιολόγηση? επειδή μέσα ο οδηγός λέει ότι "είναι επιλέξιμη η τοποθέτηση εσωτερικής όταν η τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης είναι τεχνικά αδύνατη ή δεν επιτρέπεται από την κείμενη νομοθεσία (πχ διατηρητέα, παραδοσιακοί οικισμοί).
 
  [email protected]

Αξιότιμε κύριε,

Η μόνωση κεραμοσκεπής θεωρείται μόνωση δώματος.

Όσον αφορά την αιτιολόγηση για εσωτερική θερμομόνωση, θα πρέπει όπως αναφέρει ο Οδηγός Εφαρμογής, να αιτιολογηθεί.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

Θα ηθελα τη συμβολη σας λιγο στο παρακατω

Πελατης μου στο εξοικονομω αλλαξε τα κουφωματα του και σε ενα ανοιγμα (παραθυρο) μηκους 1,90μ το εσπασε σε τρια "ματια" εκ των οποιων τα δυο είναι ανοιγομενα (διφυλλο ανοιγομενο) και το αλλο στην ακρη σταθερο

Θα το περασω ΟΛΟ το ανοιγμα ως ανοιγομενο κουφωμα ή σε καποιο ενδεχομενο επιτοπιο ελεγχο θα μου "κοψουν" το σταθερο τμημα και θα μου εγκρινουν μονο το ανοιγομενο?

Link to comment
Share on other sites

Επομενη ερωτηση

Σε εξωτερικη θερμομονωση για το προγραμμα, μετρατε και το εμβαδον των λαμπαδων και τυχον αρχιτεκτονικων σπασιματων, ψευδοκολωνων κλπ η το παιρνετε σεντονι με το καθαρι υψος, αφαιρουμενων των κουφωματων?

 

Στην περιπτωση μου, η προσοψη ειναι εξαιρετικα ιδιομορφη με τα παλαια συρομενα κουφωματα να εχουν εξωτερικες ψευτοδοκους και ψεοδοκολωνες σε διαφορα σημεια με αποτελεσμα, συμπεριλαμβανομενων των λαμπαδων των κουφωματων ο μονωτης να μου εχει μονωσει πανω απο 7 τ.μ. περισσοτερα απο οσα προκυπτουν απο την επιφανεια σεντονι μειον τα κουφωματα.

 

Ποια επιφανεια θα βαζατε? Αυτη που μετρησατε κανονικα η τη δευτερη?

Προσανατολιζομαι να χρησιμοποιησω τη δευτερη που τεκμηριωνεται και πιο ευκολα και να προσαυξησω την τιμη μοναδος προς τα πανω ωστε ο μονωτης να παρει τα χρηματα που συμφωνησαμε βασει των τετραγωνικων που εκανε και οχι βασει αυτων που ορισα εγω στο προγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

@Inzaghi

 

Φίλε πώς θα τροποποιήσεις την τιμή μονάδας τώρα που ο προϋπολογισμός που έχει εγκριθεί είναι δεδομένος και συμφωνημένος στην αίτηση και στο έντυπο VII; Ακόμη και αν έχεις περιθώριο να ανέβεις μέχρι τα 50 ευρώ/m², αν κατάλαβα καλά ο πελάτης σου έχει ήδη ενταχθεί στο πρόγραμμα και έχετε εκτελέσει τις επεμβάσεις.

 

Σε παρόποια περίπτωση και παρόλο που μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα, μου ζήτησαν ο προϋπολογισμός που φαίνεται στο ΠΕΑ (μέτρηση ''σεντόνι'') και ο προϋπολογισμός του εντύπου VII (''σεντόνι'' + κάτι ψιλά, 3-4 m², για λεπτομέρειες στις όψεις) να συμπίπτει.

 

Δεν δέχτηκα να κάνω ανάκληση του ΠΕΑ για να αλλάξω προϋπολογισμό όπως μου ζήτησε η τράπεζα (και πως να άλλαζε άλλωστε αφού οι ποσότητες είναι δεδομένες στο ΠΕΑ, δεν θα πείραζα έμβαδά με τίποτα) και έτσι σε συνεννόηση με τον πελάτη έστειλα νέο έντυπο VII με δυστυχώς χαμηλωμένο προϋπολογισμό.

Αναμένω να τον καλέσουν να υπογράψει νέα αίτηση αφού άλλαξε ο αναγραφόμενος προϋπολογισμός.

 

Το θέμα είναι πως εάν συνεχίσουν με αυτό το τροπάριο, τότε θα έχω θέμα στη δεύτερη ενεργειακή επιθεώρηση σε όσα έργα δέχτηκαν τον λίγο ''φουσκωμένο'' προϋπολογισμό για την εξωτερική θερμομόνωση. Πάλι θα ζητούν να συμπίπτουν οι προϋπολογισμοί και εγώ πάλι ''σεντόνι'' θα μετρήσω αναγκαστικά.

Άρα πάλι το χρηματικό ποσό στο 2ο ΠΕΑ και στα λοιπά έντυπα αποπληρωμής θα ειναι ελαφρώς μικρότερα από το ποσό που ήδη δέχτηκαν στο έντυπο προτάσεων παρεμβάσεων στην αρχή της διαδικασίας...  

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν εγινα αντιληπτος.

Ζητησα Χ τετραγωνικα επι το μεγιστο για την εξωτερικη μονωση. Ο μονωτης μου εδωσε προσφορα εστω 40€ ενω τα μεγιστα ειναι 50€

Τα Χ τετραγωνικα τα ειχα μετρησει "σεντονι" μειον τα ανοιγματα

 

Τα Χ τετραγωνικα υλοποιηθηκαν κατ αυτον τον τροπο (σεντονι μειον ανοιγματα) μονο που ελεω αρχιτεκτονικων σπασιματων κλπ ο μονωτης μονωσε αρκετα παραπανω.

Επι της ουσιας θελω να πολλαπλασιασω τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τετραγωνικα που μονωσε ο μονωτης επι την προσφορα που με ειχε δωσει εν αρχη και το γινομενο να το διαιρεσω με τα Χ τετραγωνικα που μετρησα ως σεντονι μειον ανοιγματα για να μου δωσει ανηγμενη τιμη μοναδος, μικροτερη των εγκεκριμενων 50€ ωστε αυτα να πληρωθει κανονικα.

 

Ετσι κι αλλιως οσα και να δηλωσω οτι θα πληρωθει, λιγοτερα απο τα εγκεκριμενα θα ναι...

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα κάνεις. Απλώς καλό θα είναι στο δελτίο αποστολής και στο τιμολόγιο που θα κόψει ο μονωσάς για την τράπεζα να φαίνονται τα ίδια τετραγωνικά που θα δηλώσεις στο παράρτημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.