Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - Τράπεζες (συμπεριφορά, παράπονα, κ.λ.π.)


Recommended Posts

Πολύ σωστά το αντιμετωπίζεις, ας αναλάβει και ο λογιστής την ευθύνη του αφού δέχεται να συμπληρώνει τροποποιεί το Ε9. 

 

Από όλη την παραπάνω συζήτηση ένα από τα συμπεράσματα είναι ότι μια μερίδα λογιστών και ο δικός μου έχουν παρανοήσει την έννοια της μικτής επιφάνειας. Θεωρούν χωρίς να έχουν καταλάβει πλήρως ότι καθαρή   επιφάνεια είναι η επιφάνεια χωρίς τους εξωτερικούς τοίχους, ενώ ο νομοθέτης εννοεί καθαρή  επιφάνεια την επιφάνεια της ιδιοκτησίας με την εξωτερική τοιχοποιία αλλά χωρίς τους κοινόχρηστους  χώρους.

 

Οδηγία 4. του παρακάτω εντύπου που το έχει επισυνάψει ο Δημήτρης σε άλλο νήμα :

 

Ως επιφάνεια κατοικίας ή διαμερίσματος λαμβάνεται το εμβαδόν αυτής μετά των εξωτερικών τοίχων. Αν στην επιφάνεια περιλαμβάνονται και οι κοινόχρηστοι χώροι (μικτή επιφάνεια), ως επιφάνεια λαμβάνεται η μικτή επιφάνεια μειωμένη κατά ποσοστό δέκα στα εκατό (10%), δηλ. πολλαπλασιασμένη επί 0,90. Δεν περιλαμβάνονται στην επιφάνεια οι ημιϋπαίθριοι χώροι.

Ε1_Ά όροφος.pdf

Edited by ISMINI
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 327
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και ξερεις κατι υπεροχες παρανοησεις που γινονται σε αυτο ε?

Εχει τυχει να πεσουνε στα χερια μου συμβολαια με μονο μια εμβαδομετρηση, η οποια τυγχανε να ειναι η καθαρη, δεδομενου οτι δεν εδινε στο διαμερισμα κοινοχρηστα τετραγωνικα και η μικτη συνεπιπτε με την καθαρη...

Πηγαινε αρχοντας ο λογιστης και δηλωνε 10% λιγοτερη επιφανεια, χωρις να ξερει τι και πως...

100 τ.μ. στο συμβολαιο, μετα των παχων των τοιχωματων και των υποστυλωματων, ελεγε....

Μετα των κοινοχρηστων και κοινοκτητων μερων της πολυκατοικιας, ερμηνευε....

100 τ.μ. εβγαζα εγω, 90 τ.μ. αυτος...

Τραβα κανε τροποποιηση το Ε9 να σου βγαλει νεο ΕΝΦΙΑ και μετα κανε συμβολαιο...

 

Η στα εξοικονομω, μεγα προβλημα. Να ακολουθησω ο,τι εχει δηλωθει, ορθως, οχι ομως να πληρωνω εγω καθε μαλακια του λογιστη...

Ο καθενας ας αναλαβει τις ευθυνες του στην τελικη. Τις δικες μου τις ξερω, αλλων δεν αναλαμβανω... Μπραβο δε θα με πει κανενας...

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή Ε9 χωρίς αλλαγή συμβολαίου είναι παράτυπη.

Βέβαια έχω δει και αλλαγή με μαρκαδόρο στην ημερομηνία για να το κάνουν προ55!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μου ζήτησαν από την τράπεζα, ο πελάτης να έχει υπογράψει το ΠΕΑ!!!  :shock:  

 

Και δεν είναι θέμα υπαλλήλου, μου το έδειξε γραμμένο στις οδηγίες τους...

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΠΟΙΟ ΦΕΚ?

 

ποια τραπεζα? να σου δωσει αντιγραφο των οδηγειων τους τοτε

ή να στο ζητησει στειλει με μαιλ

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Κακώς, κανονικά δεν χρειάζεσαι ο ιδιοκτήτης βγάζει το ΠΕΑ με λογισμικό του ΤΕΕ σε τιμή ευκαιρίας. Ζητας και τα ρέστα....

 

Εντομεταξύ καμιά απόφαση υπαγωγής μπα ε??? κόλλησαν στο Σεπτέμβριο. Ο άλλος αγριεμένος, τι να το κάνω αν βγει ο χειμώνας? Αντε να του πεις τώρα...

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

ειναι απο τα λιγα θεματα [ περιπτωσεις ] που δε μπορω να τρολαρω

 

 

λολ

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.