Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - Τράπεζες (συμπεριφορά, παράπονα, κ.λ.π.)


Recommended Posts

Αυριο το πρωι θα παω απροειδοποιητα απο εκει και θα απαιτησω αντιγραφα ΜΕ ΠΕΛΑΤΗ απο οτιδηποτε εμπλεκει το ονομα μου ως ενεργειακο επιθεωρητη για να κινηθω νομικα εναντιον τους διασφαλιζοντας τα συμφεροντα μου.

Οχι μονο στον υπαλληλο αλλα και στον ιδιο το διευθυντη...

αν σου πουν τα χασαμε καντους ρομπα να ακουστεις και σε αλλους πελατες... τι παει να πει χανουν χαρτια

και γιατι δε δινουν προωτοκολλο με τα συνημμενα εγγραφα

 

 

να ακουστεις και αθηνα απο βδομαδα παω στην eurobank και εγω για δικη μου περιπτωση :mrgreen:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 327
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τον πελατη δεν τον ενημερωσα οτι θα παω, αν χρειαστει θα τον καλεσω επι τοπου να πεταχτει μιας και δουλευει διπλα η να παμε την επομενη ξανα μαζι.

Επι του παροντος θα παω να τα δω μεσα απο το φακελο και μολις θα τα πιασω στα χερια μου θα ζητησω να μου τα βγαλουν αντιγραφα...

Αν αρνηθουν απλα δε θα τα επιστρεψω.

Με οσα μου δωσουν και με οσα εχω στα χερια μου, θα παω στα κεντρικα να μιλησω με τον υπαλληλο που μιλησα σημερα, να του δειξω τα εγγραφα και να δουμε μαζι τι εγινε με το φακελο και που μπηκαν τα χρηματα επιτελους.

Και αμα μπηκαν στους ευρωσυμβουλους, θα απαιτησω να τους τηλεφωνησουν απο τα κεντρικα μπροστα μου και να τους ζητησουν να περασω απο εκει να μου τα δωσουν στο χερι.

Link to comment
Share on other sites

να θυμασαι στο φευγα , οπως και στο εμπα .... ΑΝ θελουν σου ανοιγουν ... χαχχαχχαχαχχα :mrgreen:

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Φιλε, υπαρχουν και μπαρες πανικου σε εξοδους κινδυνου. Δεν το χω σε τιποτα να βγω απο τετοια...

Εχω δουλεψει σε ανακαινιση Eurobank και ξερω καλα τα κατατοπια...

 

Παντως μιλησα μολις πριν λιγο με φιλαρακι τραπεζικο υπαλληλο της Πειραιως.

Κλασσικο το πτοβλημα μου, οι ευρωσυμβουλοι δημιουργηθηκαν μονο για να τρωνε τα χρηματα του συμβουλου εργου. 

Δεν ειναι τοσο δυσκολη η περιπτωση μου, αν εχω τα εγγραφα ολα που αποδεικνυουν οτι εγω ειμαι ο συμβουλος εργου και κανενας αλλος, τοτε ευκολα αποδεικνυεται οτι εγινε καποιο λαθος και ζηταμε αντιλογισμο της πιστωσης του ποσου στο δικο μου λογαριασμο.

 

Συν τοις αλλοις, η πελατισσα στην τραπεζα εχει εναν καταθετικο και ενα δανειακο λογαριασμο. Στο δανειακο λογαριασμο πεφτει η εκταμιευση του ποσου, οπως επισης, λογικα, και τα χρηματα των 2 ΠΕΑ με το συμβουλο εργου. Απο εκει, με την εξουσιοδοτηση της πελατισσας προς το υποκαταστημα, τα χρηματα μοιραζονται στο λογαριασμο του προμηθευτη, στο λογαριασμο του συμβουλου και στον καταθετικο λογαριασμο για τα ΠΕΑ

 

Οποτε με μια απλη αιτηση αναλυτικης κινησης των λογαριασμων της μπορει να φανει η καθε κινηση απο την Παρασκευη που φερεται να εκταμιευθηκαν τα ποσα εως και σημερα. Οποτε λιγο πολυ θα φανει το ΙΒΑΝ του λογαριασμου του συμβουλου εργου και θα δουμε που εχουνε πεσει τα χρηματα. Και μετα απο κει, με μια αιτηση αντιλογισμου της πιστωσης τα χρηματα αφαιρουνται απο το λογαριασμο εκεινο και πιστωνονται σε μενα. Μια απλη αιτηση του υπαλληλου ειναι. 

 

Αν δεν το κυνηγησεις, μου ειπε ο δικος μου, θα τα χασεις τα χρηματα σου. Αλλα αν το κυνηγησεις και δουνε οτι δεν το αφηνεις και εχεις δικιο, θα κανουν πισω, δεν ειναι χαζοι... Ποσο μαλλον οταν υπαρχει εξουσιοδοτηση της πελατισσας προς την τραπεζα να εκταμιευσει το ποσο του συμβουλου εργου σε μενα και σε κανεναν αλλον....

 

Τι να πω, ελπιζω να πανε ολα καλα...

 

Φτασαμε αισιως στην Ελλαδα να διεκδικουμε ακομα και με ενδικα μεσα την αμοιβη μας και να προσπαθουμε να αποδειξουμε οτι τη δικαιουμαστε εμεις και οχι ενας ασχετος που δεν εκανε τιποτα απολυτως....

Δηλαδη ακομα και τα αυτονοητα χρηζουν διεκδικησης...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, να ενημερωσω για τα τεκταινομενα.

 

Επισκεπτομαι απροειδοποιητα τον υπαλληλο σημερα το πρωι στο υποκαταστημα και του ζητω να μου ανοιξει το φακελο της πελατισσας\

Μου τον ανοιγει βιαστικα, μου δειχνει την εξουσιοδοτηση της που εξουσιοδοτουσε την τραπεζα να καταθεσει στο δικο μου τραπεζικο λογαριασμο τα χρηματα του συμβουλου και πριν καλα καλα το διαβασω μου το παιρνει απο τα χερια και το βαζει στο φακελο πισω να τον κλεισει. Σε περιοπτη θεση και η αναθεση που ειχε γινει στις 25/10/2012 στη Γνωμων ΑΕ (δεν ξερω γιατι)

 

- Και, να, δεν ξερουμε αν μπορει να διορθωθει, θα δουμε, να κανετε παραπονα και θα παρει το δρομο του και θα σας απαντησουν...

- Τι παραπονο να κανω ρε χαρτογιακα? Επειδη δε με πληρωσε η τραπεζα? Επειδη καποιος μου καταχραστηκε χρηματα που δουλεψα και προφορολογηθηκα? Ειναι αυταποδεικτο απο τα χαρτια πως ειμαι συμβουλος εργου...

- Αυταποδεικτο για σας, οχι για την τραπεζα!!! Και μετα απο λιγο μου λεει.... ενταξει, ειναι προφανες πως ειστε ο συμβουλος εργου και εγινε καποιο λαθος.

- Τελικα ειναι η δεν ειναι προφανες? Αποφασισε....

- Ε να ξερετε....

 

Του ζητησα αντιγραφο της εξουσιοδοτησης της πελατισσας για να την καταθεσω στο δικηγορο μου να κινηθει νομικα και αρνηθηκε, αν δεν το ζητησει η ιδια.

Τη φωναζω στο καταστημα, ανοιγουμε το δανειακο λογαριασμο, βλεπουμε την κινηση, ειχαν μπει ολα τα χρηματα του δανειου συν τα χρηματα των 2 ΠΕΑ συν του συμβουλου εργου. Οπως μπηκαν μετακινηθηκαν τα μεν των ΠΕΑ σε λογαριασμο του πελατη και τα αλλα προς αγνωστο προορισμο.

 

-Δεν ξερουμε τι εγινε με τα δικα σας χρηματα.... Θα το διερευνησουμε και αν μπορεσουμε να κανουμε κατι, θα το διορθωσουμε....

 

Ο πελατης ζητα αντιγραφο της εξουσιοδοτησης να λαβω εγω και αυτος με τρεμαμενη φωνη δεχεται να μου το εκτυπωσει σκαναρισμενο που το ειχε, ομως "εκ παραδρομης" μου εκτυπωνει το συμπληρωμενο παραρτημα ΧΙΙ μονο που αντι για αυτο που τους εδωσα εγω, ειχαν συμπληρωσει μεταγενεστερα αλλο το οποιο επισης ειχε υπογραψει η πελατισσα και της ειχαν βαλει και γνησιο υπογραφης και απουσιαζε το ονομα μου απο την αμοιβη επι τιστωσει του συμβουλου εργου!!!! Τυχαιο?

 

- Τι ειναι αυτο ρε χαρτογιακα? Αυτο σου ζητησα εγω?

Κομπιαζει, ξεφυσαει που δυστυχως καταλαβα πως πηγε να μου πλασαρει το λαθος εγγραφο και μου εκτυπωνει το σωστο. Με κοιταει στα ματια και μου λεει... οριστε το εγγραφο. Και το δινει στην πελατισσα... Η οποια αυτοστιγμης μου το δινει.

 

Φευγω απο το υποκαταστημα, αφου μου ζηταει ο πελατης λιγες ημερες μεχρι το τελος της εβδομαδος για να διορθωσει το προβλημα που ανεκυψε και πορευομαι προς τα κεντρικα. Μιλαω με τον υπαλληλο που μιλησα και χτες, ο οποιος με διαβεβαιωσε πως ο συμβουλος ειμαι εγω, η Γνωμων το ηξερε αυτο (γιατι ελαβε τα χρηματα τοτε?) και οτι υπηρχε ενα συστεμικο προβληματακι εξαιτιας του οποιου τα λεφτα χαθηκαν στην πορεια και παρεπεσαν σε αλλον λογαριασμο, σα καρφιτσα ενα πραμα ας πουμε και θα λυθει, θα διευθετηθει εντος της εβδομαδος οποτε και με διαβεβαιωσε πως, λογικα, θα εχω λαβει τα χρηματα

 

Απλως δε μου τηλεφωνησε σημερα γιατι ηθελε να το σιγουρεψει, λεει...

 

Πλεον το "προσπαθησα να σε κλεψω αλλα ρε π@υστη το καταλαβες" εξευγενισμενα διατυπωνεται ως "υπηρχε ενα συστεμικο προβλημα και τα χρηματα σας χαθηκαν στην πορεια και παρεπεσαν αλλου (σε λογαριασμο συνεργατων μας, πως κανεις ετσι κι εσυ μωρε για 300€, τοσο αναγκη τα χεις?"

 

Τι να πω, μακαρι να πανε ολα καλα και μακρυα απο σας παιδια

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

πως κανεις ετσι κι εσυ μωρε για 300€, τοσο αναγκη τα χεις?"

 

Και για "άλλους" ήταν κάποιο μπόνους για δουλειά που δεν έκαναν....Σαπίλα!!

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να μη μου καταβληθουν τα χρηματα και εχουν να αναποδογυρισουν γραφεια....

Και οχι στα κεντρικα. Στο υποκαταστημα, μπροστα στον κοσμο...

Αν και μετα απο ολα αυτα δε νομιζω να κανουν μαλακια αλλη...

Link to comment
Share on other sites

1 πελατισσα εχω eurobank και καταθετω τελικη φαση

θα ζητησω ν αδω την αιτηση την 1η ξανα πριν υποβαλλω τα τελικα

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο να κανεις.

Τα εχουνε ολα σκαναρισμενα, οποτε με ενα κλικ μπορουν να στο εκτυπωσουν και παλι

Να εισαι σιγουρος πως σου την εχουνε αλλαξει την αιτηση και πιθανον να εχουνε σβησει το ονομα σου απο το συμβουλο εργου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.