Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - Τράπεζες (συμπεριφορά, παράπονα, κ.λ.π.)


Recommended Posts

Συνάδελφε

 

Κάτι δεν μου κολλάει καλά με τους βοηθητικους χώρους του υπογείου και τη θερμική ζώνη που λαμβάνεις (ΙΣ + Α)

 

Το ΙΣ επικοινωνεί με το υπόγειο (βοηθητικούς χώρους) και αν ναι πώς ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 327
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι,το ισόγειο επικοινωνεί με το υπόγειο με εσωτερική σκάλα.Δεν καταλαβαίνω όμως το γιατί με ρωτάς κάτι τέτοιο.Ακόμα και να μην επικοινωνούσαν,από τη στιγμή που θερμαίνεται με τον ίδιο τρόπο (καλοριφέρ από το ίδιο σύστημα παραγωγής) η Θ.Ζ θα ήταν μία και ενιαία.ο ΜΘΧ (λεβητοστάσιο και γκαράζ) διαχωρίζεται από τη Θ.Ζ και έχει περιγραφεί αναλυτικά,όμοια και οι διαχωριστικές επιφάνειες που υπάρχουν...

Link to comment
Share on other sites

 

Άλλος ένας με καταστάσεις παραλογισμού από την Πειραιώς ας προστεθεί στη λίστα. καλως τον και ας αργησε

 -η οποία καταλαβαίνει απόλυτα αυτά που της είπα και κατανόησε πλήρως αυτά που εξηγώ-  μην εισαι σιγουρος ...  - για πες περιοχη σε παρακαλω γενικα -

όπως καταλαβαίνει ο καθένας,οτι δεν είναι Μηχανικοί αυτοί που τα ελέγχουν και ζητάνε τα χαζά που ζητάνε, μη σου πω τι ειναι καποιοι

Σκέφτομαι να πάρω και το ΕΤΕΑΝ μήπως εξηγήσω το πρόβλημα και καταφέρω να πάρουν τα κεντρικά της τράπεζας στο ΕΤΑΕΝ και να λυθεί το πρόβλημα...

σωθηκες

 

 

1)Thanx για το καλωσόρισμα,ΔΕ ΧΑΙΡΟΜΑΙ που μπήκα στο club... :P

2)Κέρκυρα λέμε... ;)

3)Τι να ΜΕ πείς,καταλαβαίνω...

4)Εγώ θα το λύσω το θέμα πιστεύω - μπορεί και να έχω ψευδαισθήσεις- είτε με τη λογική,είτε με φωνές και ξεφτέλισμα,είτε με δεν ξέρω και 'γω τι.Να με περάσει για μ...λα ο πελάτης πάντως ή να χάνω έτοιμες δουλειές 2ου ΠΕΑ και συμβούλου έργου δεν παίζει.

Όταν το λύσω το θέμα,θα ενημερώσω πάντως μήπως και βοηθηθεί κάποος συνάδελφος στο μέλλον με αντίστοιχο πρόβλημα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φίλε έχω την ίδια περίπτωση και αμφιταλαντεύομαι πως να το χειριστώ (πάλι καλά που έχω λίγο χρόνο περιμένοντας προσφορές)....Ενα τμήμα του υπογείου θερμαίνεται κανονικά εκτός από γκαράζ, λεβητοστάσιο...Εδώ σκέφτομαι να το πάρω όλο το υπόγειο ΜΘΧ μη μπλέξω....Αλλά εκεί είμαι λάθος εγώ..Ξέρω γω....

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχετε τον ιδιο πελατη? :mrgreen:

και σας τσεκαρει ποιος θα το λυσει?

 

 

( ξερω .... κερκυρα ειπαμε ) :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι,το ισόγειο επικοινωνεί με το υπόγειο με εσωτερική σκάλα.Δεν καταλαβαίνω όμως το γιατί με ρωτάς κάτι τέτοιο.Ακόμα και να μην επικοινωνούσαν,από τη στιγμή που θερμαίνεται με τον ίδιο τρόπο (καλοριφέρ από το ίδιο σύστημα παραγωγής) η Θ.Ζ θα ήταν μία και ενιαία.ο ΜΘΧ (λεβητοστάσιο και γκαράζ) διαχωρίζεται από τη Θ.Ζ και έχει περιγραφεί αναλυτικά,όμοια και οι διαχωριστικές επιφάνειες που υπάρχουν...

 

Όπως τα περιγράφεις στο μήνυμα σου #119, έχεις 200τμ (ΙΣ+Α = ΘΖ) κύριους χώρους (και υποθέτω έτσι θα είναι και στην οικ. άδεια) και 150τμ στο υπόγειο ως βοηθητικό χώρο αποτελούμενο απο λεβητοστάσιο, αποθήκη/ες και γκαράζ (και υποθέτω έτσι θα είναι και στην οικ. άδεια).

Στη πραγματικότητα όμως, κάποιους απο αυτούς τους χώρους (~ 100τμ) τους μετέτρεψε σε πλησταριό & εργαστήριο, χώροι που ναι μεν θερμαίνονται απο το κοινό σύστημα, αλλά όμως που δεν έχουν καμμία σχέση ως χώροι με τη ΘΖ της κατοικίας που επιδοτείται απο το πρόγραμμα, δηλαδή η πελάτησα σου απαιτεί να επιδοτηθεί για τους χώρους του πλησταριού και του εργαστηρίου.!!!!!! Πρωτάκουστο....

 

Λές οτι το ΙΣ επικοινωνεί με το ΥΠ αλλά δεν μας λες αν μεταξύ τους υπάρχει πόρτα ή όχι...που σημαίνει οτι στη 1η περίπτωση παίρνεις σαν ΘΖ το ΙΣ + Α και όλο το ΥΠ ως εν μέρει θερμαινόμενο (όχι όμως ως ΘΖ) και εν μέρει ως ΜΘΧ, ενώ στη 2 περίπτωση (για μενα) θα έπρεπε να βάλεις μια εικονική πόρτα στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ ως διαχωριστική επιφάνεια (ή πραγματική πόρτα για να διασβαλίσεις τα δικά σου συμφέροντα σε περίπτωση πιθανής αυτοψίας), που να διαχωρίζει τους κύριους χώρους απο τους καθαρά βοηθητικούς χωρους του υπογείου.

 

Όσον αφορά την άποψη της τραπεζα, διαφωνώ οτι θα πρέπει να αλλάξουν το Ε9 και να βάλουν 300τμ σε κύριους χώρους και 50τμ βοηθητικούς, γιατί αυτό σημαίνει οτι θα πρέπει να εντάξει τα ~100τμ στο 4178/13 ως τακτοποίηση (επειδή υποθέτω οτι δεν θα έχει άλλο συντελεστή δόμησης να βγάλει οικ. άδεια για μετατροπή των 100τμ σε χώρους κύριας χρήσης), με αποτέλεσμα να κολήσει η αίτηση λόγω διαδικασίας και υψηλού κόστους.

Ως εκ τούτου, η λύση θα έπρεπε να είναι η ανάκληση του ΠΕΑ για αλλαγή τμ στα 200.

 

Συνάδελφε είμαι της άποψης ότι δεν έκανες σωστή εκτίμηση των εν λόγω χώρων σε ΘΖ κύριων χώρων και καθαρά βοηθητικών θερμαινόμενων χώρων.

 

Τουλάχιστον έτσι τα αντιλαμβάνομαι τα πράγματα και συγνώμη για το μεγάλο post...αλλά ας πούν την άποψη τους και άλλοι συνάδελφοι με αντίστοιχες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Dib:
1)Οι χώροι του πλησταριού και του εργαστηρίου,ΠΡΟΒΛΕΠΟΤΑΝ να είναι τέτοιοι στην άδεια.Καμιά αυθαίρετη μετατροπή δεν έχει γίνει.
2)Τι σχέση έχει αν οι χώροι είναι βοηθητικοί ή όχι?Που εμπλέκεται ο κτιριοδομικός με τον ΚΕΝΑΝ?Γιατί είναι πρωτάκουστο να θερμαίνονται βοηθητικοί χώροι?ΚΑΙ ΤΟ WC σε ένα πίτι σε πληροφορώ είναι βοηθητικός χώρος,και ο διάδρομος επίσης και πολλά ακόμη -ασχέτως που μετράνε στη δόμηση-.
3)Πόρτες και απαραίτητες διαχωριστικές επιφάνειες υπάρχουν για το διαχωρισμό Θ.Ζ και ΜΘΧ.Το τμήμα του υπογείου που θερμαίνεται από το ίδιο σύστημα με του ισογείου και του ορόφου εντάσεται ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ στη Θ.Ζ (δεν υπάρχει μερικώς θερμαινόμη ζώνη) και το τμήμα που δε θερμαίνεται (λεβητοστάσιο,γκαράζ) ως ΜΘΧ.Οποιαδήποτε άλλη αντιμετώπιση θα ήταν 100% λανθασμένη -πιστεύω εγώ βάσει ΚΕΝΑΚ-.Επίσης ακόμα και αν δεν υπήρχε πόρτα που να διαχωρίζει το θερμαινόμενο τμήμα του υπογείου,εγώ -και εσύ και όλοι μας- θα είμασταν ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να το εντάξουμε στη Θ.Ζ και όχι να θεωρήσουμε οτι "κάπου" υπάρχει μια διαχωστική επιφάνεια φάντασμα (τοίχος και πόρτα),ώστε εκ του πονηρού και παρανόμως να:
α)μη δω τα καλοριφέρ στο υπόγειο
β)εντάξω το θερμαινόμενο τμήμα του υπογείου στο ΜΘΧ...

ΜΗ νομίζεις οτι δεν είχε περάσει από το μυαλό μου,αλλά ταρζανιές δεν κάνω επειδή στις τράπεζες δεν ξέρουν τι τους γίνεται από κανονισμούς και δεν υπάρχουν Μηχανικοί για να καταλάβουν 5 βασικά πράγματα.Το πράγμα φυσικά δε θα το αφήσω έτσι,ούτε θα συμβουλέψω τον πελάτη να κάνει ΒΛΑΚΕΙΕΣ με το Ε9.Έχω 1000% δίκιο νομίζω,θα επιμείνω και πιστεύω θα δικαιωθώ... ;)

Thanx πάντως έτσι και αλλιώς για την άποψή σου και το χρόνο που αφιέρωσες.Διαφωνούμε όμως εντελώς ως προς τη μη αντιμετώπιση -κατά την άποψή σου- ως εντός της Θ.Ζ του θερμαινόμενου τμήματος του υπογείου... :)

Link to comment
Share on other sites

Dib:

1)Οι χώροι του πλησταριού και του εργαστηρίου,ΠΡΟΒΛΕΠΟΤΑΝ να είναι τέτοιοι στην άδεια Αφού αναφέρονται έτσι στην οικ. άδεια (είτε σαν κύριας χρήσης είτε ως βοηθητικοί) τότε δεν μπορείς να τους εντάξεις στη ΘΖ για ενεργειακή αναβάθμιση, δεδομένου ότι το πρόγραμμα αφορά ΜΟΝΟ χώρους κατοικίας και όχι χώρους με άλλη χρήση.Καμιά αυθαίρετη μετατροπή δεν έχει γίνει.

2)Τι σχέση έχει αν οι χώροι είναι βοηθητικοί ή όχι? Απάντησα από πάνω Που εμπλέκεται ο κτιριοδομικός με τον ΚΕΝΑΝ?Γιατί είναι πρωτάκουστο να θερμαίνονται βοηθητικοί χώροι?ΚΑΙ ΤΟ WC σε ένα πίτι σε πληροφορώ είναι βοηθητικός χώρος(δεν διαφωνώ) αλλά άμεσης χρήσης, και ο διάδρομος επίσης και αυτός το ίδιο και πολλά ακόμη όπως και η αποθήκη (ή το αποθηκάκι) μέσα στο σπίτι και όχι σε άλλο χώρο εκτός κατοικίας -ασχέτως που μετράνε στη δόμηση- (σωστό). Η διαφορά μας έγκειται στο ότι συγχέεις τους βοηθητικούς χώρους που έχουν άμεση σχέση λειτουργικότητας ΕΝΤΟΣ του χώρου της κατοικίας (WC, αποθηκάκι ή ότι άλλο) και τους βοηθητικούς χώρους ΕΚΤΟΣ χώρου κατοικίας στο υπόγειο ή στο δώμα (πχ αποθήκη/ες μεγάλου χώρου - λεβητοστάσιο – μηχανοστάσιο - γκαράζ – και δεν ξέρω τι άλλο).

3)Πόρτες και απαραίτητες διαχωριστικές επιφάνειες υπάρχουν για το διαχωρισμό Θ.Ζ και ΜΘΧ.Το τμήμα του υπογείου (με χρήση πλησταριό και εργαστήριο ?) που θερμαίνεται από το ίδιο σύστημα με του ισογείου και του ορόφου εντάσεται ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ στη Θ.Ζ (θα ήθελα να μου υποδείξεις που είναι γραμμένο στο ΚΕΝΑΚ γιατί πιθανόν να έχεις δίκιο και να έχω κάνει εγω μέχρι τώρα λάθος στις θεωρήσεις μου και να είσαι εσύ σωστός) (δεν υπάρχει μερικώς θερμαινόμη ζώνη) (κατά την άποψη μου υπάρχει, το τμήμα του δαπέδου του ισογείου που εφάπτεται με το πλησταριό + εργαστήριο, θα έπρεπε να το λάβεις με U=0, που σημαίνει ότι αυτό το τμήμα είναι ΑΔΙΑΒΑΤΙΚΟ, δηλαδή δεν ανταλλάσει θερμότητα) και το τμήμα που δε θερμαίνεται (λεβητοστάσιο,γκαράζ) ως ΜΘΧ (σ’ αυτό συμφωνούμε). Οποιαδήποτε άλλη αντιμετώπιση θα ήταν 100% λανθασμένη -πιστεύω εγώ βάσει ΚΕΝΑΚ-.Επίσης ακόμα και αν δεν υπήρχε πόρτα (άρα υπάρχει πόρτα ή όχι ? γιατί αν υπάρχει θα έπρεπε η ΘΖ να σταματάει στη διαχωριστική επιφάνεια της πόρτας του ΙΣ προς το ΥΠ)που να διαχωρίζει το θερμαινόμενο τμήμα του υπογείου,εγώ -και εσύ και όλοι μας- θα είμασταν ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να το εντάξουμε στη Θ.Ζ (αν ήταν με χρήση κατοικίας) και όχι να θεωρήσουμε οτι "κάπου" υπάρχει μια διαχωστική επιφάνεια φάντασμα (τοίχος και πόρτα),ώστε εκ του πονηρού και παρανόμως να:

α)μη δω τα καλοριφέρ στο υπόγειο (κατά την άποψη μου δεν σε ενδιαφέρουν τα σώματα στο πλησταριό + εργαστήριο)

β)εντάξω το θερμαινόμενο τμήμα του υπογείου στο ΜΘΧ...

 

ΜΗ νομίζεις οτι δεν είχε περάσει από το μυαλό μου,αλλά ταρζανιές δεν κάνω (και μπράβο σου) επειδή στις τράπεζες δεν ξέρουν τι τους γίνεται από κανονισμούς και δεν υπάρχουν Μηχανικοί για να καταλάβουν 5 βασικά πράγματα.Το πράγμα φυσικά δε θα το αφήσω έτσι,ούτε θα συμβουλέψω τον πελάτη να κάνει ΒΛΑΚΕΙΕΣ με το Ε9.Έχω 1000% δίκιο νομίζω (μακάρι και στο εύχομαι), θα επιμείνω και πιστεύω θα δικαιωθώ... ;)

 

Thanx πάντως έτσι και αλλιώς για την άποψή σου και το χρόνο που αφιέρωσες.Διαφωνούμε όμως εντελώς ως προς τη μη αντιμετώπιση -κατά την άποψή σου- ως εντός της Θ.Ζ του θερμαινόμενου τμήματος του υπογείου (σ’ αυτό σίγουρα ναι) ... :)

 

Κλείνοντας συνάδελφε… και για να μην παρεξηγηθώ, δεν σου κάνω μαθήματα ΚΕΝΑΚ (αυτά μακριά από μένα, άλλωστε υπάρχουν άλλοι συνάδελφοι πολύ-πολύ καλύτεροι γνώστες από μένα για να το κάνουν αν θέλουν), απλά εδώ στο forum ανταλλάσουμε απόψεις και ιδέες για να πετύχουμε τη βέλτιστη δυνατή λύση για τους πελάτες μας.

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κλείνοντας συνάδελφε… και για να μην παρεξηγηθώ, δεν σου κάνω μαθήματα ΚΕΝΑΚ (αυτά μακριά από μένα, άλλωστε υπάρχουν άλλοι συνάδελφοι πολύ-πολύ καλύτεροι γνώστες από μένα για να το κάνουν αν θέλουν), απλά εδώ στο forum ανταλλάσουμε απόψεις και ιδέες για να πετύχουμε τη βέλτιστη δυνατή λύση για τους πελάτες μας.

Καμια παρεξήγηση συνάδελφε,ΑΛΙΜΟΝΟ.Άλλωστε την άποψη σας ζήτησα και έγραψα το post μου.Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο και τις απόψεις σου και +1.. (και ας διαφωνούμε)... ;)

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε dib εχω ενστασεις στην τοποθετηση σου

Κατ αρχας δεν ειδα πουθενα γραμμενο να επιθυμει η πελατισσα του συναδελφου να επιδοτηθει και για το θερμαινομενο υπογειο.

Βοηθητικος χωρος ειναι, δεν επιδοτειται και αν επιδοτηθει θα ειναιπαρανομως υπ ευθυνη του μηχανικου που υπογραφει.
Ομως δεν απαγορευει κανενας τη θερμανση των βοηθητικων χωρων.

Αλλος ο Κτηριοδομικος και αλλος ο Κενακ.

Αλλη η θερμαινομενη επιφανεια και αλλος ο χωρος κυριας χρησης.

Καλλιστα μπορει να υπαρχει θερμαινομενος χωρος βοηθητικης χρησης.

 

Και πουθενα δεν οριζει προαπαιτουμενη πορτα διαχωρισμου αναμεσα στο θερμαινομενο χωρο βοηθητικης με το θερμαινομενο χωρο κυριας χρησης.

Θερμαινονται με το ιδιο συστημα, υφισταται επικοινωνια μεταξυ των, επομενως ανηκει ολη η επιφανεια σε μια Θερμικη Ζωνη και ολο το υπολοιπο υπογειο ειναι ΜΘΧ

 

Εχουν μπερδεψει την Πουτση με τη Βουρτση (τη Μαρθα ε?) και δυστυχως οπως το αντιλαμβανομαι εγω δεν υπαρχει αλλη λυση απο το να παρανομησει ο Μηχανικος η να αποσυρθει ο πελατης...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.