Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - Τράπεζες (συμπεριφορά, παράπονα, κ.λ.π.)


Recommended Posts

Πριν ενα χρόνο διενέργησα μια πρώτη επιθεώρηση γιατο πρόγραμμα Εξοικονόμηση για διαμέρισμα το οποίο ανήκει κατα την ψιλή κυριότητα στην κόρη ενώ έχουν κρατήσει την επικαρπία οι γονείς. Εξέδωσα το ΠΕΑ και έκοψα την απόδειξη στο όνομα της κόρης. Κατά την δέυτερη επιθεώρηση έπραξα το ίδιο. Και με καλέσαν σήμερα απο την τράπεζα και μου είπαν κακώς βγήκε το ΠΕΑ και η απόδειξη στο όνοματης κόρης γιατι την αίτηση την έκανε ο πατέρας και την σύμβαση την υπογράφει ο ίδιος και μου ζητανε να διορθώσω την απόδειξη. Ενώ το ΠΕΑ αφου έγινε δεκτό χωρίς να το δούν και την πρώτη φορά θα το δεχτούν και τώρα. Δεν θα πληρωθεί ο ιδιοκτήτης για τα ΠΕΑ αν δεν πάει αυτές τις αποδέιξεις. Εχει αντιμετωπίσει κανείς κατι τέτοιο?

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 327
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω σημερα επαθα πλακα

τεσπα εκανα πανω σε βιασυνη ενα λαθος

εκανα save το πεα πριν τηνν οριστικη υποβολη και δε προσεξα οτι πανω δεν ειχε ουτε ΑΑ ουτε ημνια εκδοσης

πανω στο αγχος γινεται χαμος καμμια φορα

την δουλεια την ειχα κανει για ενα παλικαρι φιλο που δε θελει σαυτη την φαση να ασχοληθει

τεσπα για να μην τα πολυλογω μαυτον ειχαμε κανει κ κουβεντα για την αμοιβη του συμβουλου

και ειχαμε καταληξει στο γεγονος οτι η αιτηση στη τραπεζα ειχε γινει πολυ καιρο πριν απο τον ιδιοκτητη μονο

κλπ κλπ κλπ και το αφησαμε

 

σημερα δεχθηκα τηλεφωνο δε θα πω απο που και απο ποιους ( μεσω του πελατη κ του φιλου παντως )

και αφου ο ανθρωπος καταλαβε με τα save  τι ειχε γινει - μιλαμε για ανθρωπο ετσι οχι αστεια -

μου πεταει ξαφνικα

 

- ΜΑ ΚΑΛΑ συμβουλος γιατι δε μπηκες?

- του λεω τι ειχαμε πει με τον συναδελφο

και μου λεει

-καλα καλα αστα αυτα...δωσε ονομα

- χχχχχχχχχχχ

- αφμ?

- χχχχχχχχχχ

- δου δ/νση κλπ

-χχχχχχχ

- εισαι ετοιμος

- απλα μιλα με τον πελατη να το ξερει και ολα οκ

- αλλιως ουτως η αλλως τα λεφτα αυτα θα "φυγουν" 300μικτα ειναι δεν ειναι αστεια

 

σκαναρισα με την μια την ΥΔ του την εστειλα , εστειλα και τα πεα με μαιλ ξανα αφου τουχα δωσει

το κλειδαριθμο στο τηλ πιο πριν και το παραστατικο

 

 

 

τι να πω......

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Προεγκριση δανειου εδω και ενα μηνα περιπου με επιδοτηση στο 70 %

 

Τους εχω παει και το ΠΕΑ και το παραρτημα 7 και ουτε φωνη ουτε ακροαση ακομα.

 

Κατόπιν τηλεφωνικης επικοινωνιας με την ΠΕΙΡΑΙΩΣ οπου και εγινε η αιτηση με ενημερωσαν για το εξης :

 

Αν καλεσουν τον πελατη μου για υπογραφη της δανειακης συμβασης σε κανα 3μηνο (για εκει το κοβω ετσι οπως τσουλαει το πραγμα) θα εχουν βγει και τα καινουρια εκκαθαριστικα του 2013, οποτε η τραπεζα θα ζητησει αυτο το τελευταιο εκκαθαριστικο.

 

Ομως στην προκειμενη περιπτωση ο πελατης θα πεσει κατηγορια και θα δικαιουται την μιση επιδοτηση.

 

Δεν θα επρεπε κανονικα να ΄'κλειδωνει'' η τιμη της επιδοτησης την στιγμη που τους προσκομιζεις τα δικαιολογητικα για την προεγκριση (εκκαθαριστικο, Ε9, Ε1 κτλ κτλ).

 

Με την ΕΘΝΙΚΗ που μιλησα, μου ειπαν οτι δεν ζητανε ξανα εκκαθαριστικο...

 

Καποιος συναδελφος που να εχει αντιστοιχη εμπειρια?

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα επρεπε κανονικα να ................ ποσες φορες το χεις πει αυτο και ποσες θα το πεις ακομα σαυτο το κρατος το ξερεις?

 

Καποιος συναδελφος που να εχει αντιστοιχη εμπειρια? εμπειριες ευχαριστες στην ελλαδα εχουν μονο οι τουριστες 8-)

Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορία θα παραμείνει η ίδια.

Ζητάνε το πλέον πρόσφατο εκκαθαριστικό όμως.

(Και μιλάω για Εθνική κι εγώ)

 

Υ.Γ. Πάντως δεν πιστεύω να έχουν βγει τα εκκαθαριστικά σε κάνα τρίμηνο.

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

καλα θα τρελαθω

παλι πειραιως σε πελατη ζηταει αυτο

 

ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ  ΠΡΟΤΑΣΗΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΩΝ , ΣΤΟ ΛΕΚΤΙΚΟ  ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ Δ3 (ΑΝΤΛΙΑ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ) ΣΤΗΝ 1 ΣΕΛΙΔΑ,ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΟΤΙ ''ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΝΤΛΙΑΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΕΝΗΜΕΡΟΜΕΝΟΥ ΜΗΤΡΩΟΥ ΑΝΤΛΙΩΝ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΟΣ <<ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΚΑΤ'ΟΙΚΟΝ>>ΠΕΡΙ ΕΠΙΛΕΞΙΜΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΑΝΤΛΙΩΝ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ

 

σορυ για τα καπς το εκανα κοπυ

 

αφου ο προμηθευτης δινει ουτως η αλλως ΥΔ για αυτο.....

 

τι να πω ρε παιδακι μου

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα η Πειραιως εχει φαει ακυρο απο εμενα....

 

Τα τζιμανια που εχει και ελεγχουν τις δηλωσεις, εριξαν πορτα σε πελατη μου γιατι στο στελεχος της αδειας, τα τετραγωνικα ηταν γραμμενα στην στηλη ''ειδικα κτιρια''.

 

Παω απο το καταστημα μαζι με θεωρημενες κατοψεις του διαμερισματος προσπαθωντας να αποδειξω οτι στο στελεχος (του 1978) εχει γινει λαθος εκ παραδρομης.

 

Απαντηση  Υπαλληλου : Με ενημερωσαν απο τα κεντρικα οτι πρεπει να προχωρησετε σε αλλαγη χρησης για να μπορεσουμε να σας εγκρινουμε το δανειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Άλλο ςένας με καταστάσεις παραλογισμού από την Πειραιώς ας προστεθεί στη λίστα.
Έχω κάνει ΠΕΑ για μονοκατοικία 350m2 με 200m2 κύριους χώρους (ισόγειο & όροφο) και 150m2 βοηθητικούς (πλησταριό,εργαστήριο κ.λ.π) στο υπόγειο.Στο Ε9 επίσης είναι δηλωμένα έτσι.Όμωςέπειδή τμήμα 100m2 του υπογείου θερμαίνεται,έχω θερμική ζώνη 300m2 και ΜΘΧ (Λεβητοστάσιο,γκαράζ) τα υπόλοιπα 50m2.Ε οι βλάκες στα κεντρικά της τράπεζας μου ζήτησαν επεξηγηματική τεχνική έκθεση γιατί διαφέρουν τα m2 της θερμικής ζώνης από αυτά των κύριων χώρων.Συνέταξα αναλυτικότατη τεχνική έκθεση,όπου εξηγούσα το κτίριο και υπογράμμιζα οτι άλλο είναι ο Κτιριοδομικός και η ονομασία των χώρων σύμφωνα με αυτοόν σε κύριως και βοηθητικούς,και εντελώς διαφορετικός ο ΚΕΝΑΚ,βάσει του οποίου ορίζουμε τις θερμικές ζώνες και τους ΜΘΧ και οτι σε καμιά περίπτωση δεν είναι υποχρεωτικό αυτά να είναι ίδια,και γενικά να μην μπρεύουν την π..τσα με τη βούρτσαΈλα όμως που σήμερα με ειδοποίησε πάλι η υπάλληλος του τοπικού καταστήματος -η οποία καταλαβαίνει απόλυτα αυτά που της είπα και κατανόησε πλήρως αυτά που εξηγώ- οτι από τα κεντρικά της τράπεζάς της δε λένε να καταλάβουν και απαιτούν να αλλάξει το ΠΕα ή -άκουσον-άκουσον- να αλλάξει η πελάτισσα το Ε9 και να δηλώσει 300m2 κύριους χώρους και 50m2 βοηθητικούς!!!!!!
Το κακό είναι επίσης όπως καταλαβαίνει ο καθένας,οτι δεν είναι Μηχανικοί αυτοί που τα ελέγχουν και ζητάνε τα χαζά που ζητάνε,και οτι ακόμα και αν καταφέρω να επικοινωνήσουν μαζί μου,άκρη δε θα βγει,αφού αναλυτικότερα απ'ότι τα περιγράφω στην Τ.Ε δεν γένεται να περιγραφούν.Θτο θέμα είναι απλά οτι οι άνθρωποι είναι ΑΣΧΕΤΟΙ και ΑΝΙΚΑΝΟΙ,και δημιουργούν προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν!!!!!

Σκέφτομαι να πάρω και το ΕΤΕΑΝ μήπως εξηγήσω το πρόβλημα και καταφέρω να πάρουν τα κεντρικά της τράπεζας στο ΕΤΑΕΝ και να λυθεί το πρόβλημα...
Έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα?????

Κοίτα να δεις μπλεξίματα-προβλήματα από το πουθενά και χωρίς λόγο... :(

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας με καταστάσεις παραλογισμού από την Πειραιώς ας προστεθεί στη λίστα. καλως τον και ας αργησε

 -η οποία καταλαβαίνει απόλυτα αυτά που της είπα και κατανόησε πλήρως αυτά που εξηγώ-  μην εισαι σιγουρος ...  - για πες περιοχη σε παρακαλω γενικα -

όπως καταλαβαίνει ο καθένας,οτι δεν είναι Μηχανικοί αυτοί που τα ελέγχουν και ζητάνε τα χαζά που ζητάνε, μη σου πω τι ειναι καποιοι

Σκέφτομαι να πάρω και το ΕΤΕΑΝ μήπως εξηγήσω το πρόβλημα και καταφέρω να πάρουν τα κεντρικά της τράπεζας στο ΕΤΑΕΝ και να λυθεί το πρόβλημα...

σωθηκες

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.