Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - Τράπεζες (συμπεριφορά, παράπονα, κ.λ.π.)


Recommended Posts

Αν και η συζήτηση γινόταν πριν καιρόι θέλω να προσθέσω κάτι που πρόσφατα άκουσα και μου φάνηκε περίεργο

όταν οι προμυθευτές δεν έχουν λογαριασμό στην τράπεζα που έχει αναλάβει το εξοικονομώ του πελάτη ζητάει η τράπεζα από τον ωφελόυμενο 16 ευρώ για την καταβολή κάθε δόσης σαν έξοδα μεταφοράς χρημάτων σε άλλη τράπεζα;

Είναι αυτό λογικό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 327
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό ίσως έχει να κάνει με το τιμολόγιο της κάθε τράπεζας.

Δε γνωρίζω τι ισχύει σε κάθε μία, αλλά το σίγουρο είναι πως οι εντολές προς άλλες τράπεζες δεν είναι τζάμπα!

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει είναι καλήτερο από το αναγκάζουν τους προμυθευτές να ανοίξουν λογαριασμό στην τράπεζά τους ή να μην εγκρίνουν το πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει είναι καλήτερο ....

 

Κλεψιά είναι καθ υπέρβαση των αρμοδιοτήτων τους και υποχρεώσεων τους.

 

Επίσης είναι υπέρμετρος πλουτισμός όταν μια πράξη κόστους 0,001 την χρεώνεις 16 ευρώ… είναι χιλιαπλάσιο και του κόστους αλλά και της απόσβεσης του όποιου λογισμικού το κάνει αφού το κάνει για εκατομμύρια πράξεις τον μήνα.

 

Επίσης είναι κατάχρηση δεσπόζουσας θέσης μιάς υποχρεωτικής συναλλαγής που ο ιδιώτης είναι υποχρεωμένος να το κάνει αφού δεν υπάρχει άλλος τρόπος….

 

Οι εισαγγελικές αρχές θα μπορούσαν να έχουν παρέμβαση χωρίς να περιμένουν καταγγελία ούτε από την εποπτική (και καλά) αρχή της Τράπεζας της Ελλάδος ούτε από το άμοιρο ιδιώτη που προσπαθεί να κάνει την δουλειά του και για την καλημέρα του λένε πλήρωσε…

Και είναι πολλά μα πάρα πολλά τα λεφτά από πράξεις σας αυτές

 

(το είπα και ξεχαρμάνιασα)

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

... και επειδή ειπες μόνο μία απο τις αλήθειες για το τι συμβαίνει στο τραπεζικό σύστημα (με τα καθήκια του κερατά) -> +1

 

(άμα έλεγες περισσότερες θα έπαιρνες κι άλλα +)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι κλεψιά αλλά μερικές φορές συμφέρει από το να τρέχει να ανοίξει λογαριασμό ...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μια φορα πηγαν να μου κανουν ..... (λαδιά) με τη γνωμων ατε και τα εσπασα ολα πρωινιατικα...

κατεβασα καντηλια και στο διευθυντη μπροστα σε ουρα για ταμεια μεχρι εξω και μεσα σε 5 λεπτακια ημουν συμβουλος εργου

 

εκτοτε ολους μου τους πελατες εκει τους πηγαινω. δε μου κουνιεται κανενας ............ μετα το χουνερι που παθανε...

 

Κόσμια.....

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης είναι υπέρμετρος πλουτισμός όταν μια πράξη κόστους 0,001 την χρεώνεις 16 ευρώ… είναι χιλιαπλάσιο και του κόστους αλλά και της απόσβεσης του όποιου λογισμικού το κάνει αφού το κάνει για εκατομμύρια πράξεις τον μήνα.

Πέρα από τα υπόλοιπα, με τα οποία συμφωνώ, δε μπορώ να καταλάβω πως μπορείς να κρίνεις τόσο εύκολα το κόστος μίας παροχής υπηρεσιών...

 

Επίσης είναι κατάχρηση δεσπόζουσας θέσης μιάς υποχρεωτικής συναλλαγής που ο ιδιώτης είναι υποχρεωμένος να το κάνει αφού δεν υπάρχει άλλος τρόπος….

Αυτό θα έπρεπε να αποτελέσει θέμα του ΥΠΕΚΑ από την αρχή του προγράμματος, πριν καν γίνουν οι συμβάσεις με τις τράπεζες. (και όχι μόνο αυτό βέβαια)

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.