Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - Τράπεζες (συμπεριφορά, παράπονα, κ.λ.π.)


Recommended Posts

Τι θα μου προτεινατε να κανω? Μεχρι και σε δικηγορο απευθυνθηκα και μου ζητησε να παρω αντιγραφα απο το φακελο του υπαλληλου του υποκαταστηματος και να της τα παω να τα δει για να μου πει πως θα κινηθουμε. Μην αρχισουμε τα εξωδικα... Ουτε να αρχισουμε να αναποδογυριζουμε γραφεια και να μοιραζουμε μπουκετα δεξια κι αριστερα....

 

ακριβως αυτα....

 

πες μου ποτε εχει ΚΤΕΛ και αν θα ερθεις να με παραλαβεις :evil:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 327
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θεμα ειναι να δω που πηγανε τα χρηματα μου

Αυριο λογικα θα εχω νεοτερα απο τα κεντρικα της ευρωπαικης εδψ στη Σαλονικη και θα παω με τερμα εχθρικες διαθεσεις να λαβω αντιγραφα απο το φακελο της πελατισσας που να πιστοποιει οτι εγω ειμαι ο συμβουλος εργου ωστε να κινηθω νομικα αν χρειαστει. Δε με ενδιαφερει αν την αμοιβη του συμβουλου εργου δεν τη λαβω τελικα και φαγωθει σε δικηγορους, αρκει να μην τη φανε αυτα τα @@

Edited by Inzaghi
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τον μάτιασες βρε otto...του τα φάγανε του ανθρώπου....

 

Οτι μπορείς μόνος σου ή αν έχεις κάποιον γνωστό δικηγόρο να σε συμβουλεύσει...Αλλιώς αν αρχίσεις δικαστικούς αγώνες πολύ φοβάμαι ότι θα έρθεις στα ίσια σου με την αμοιβή και δεν ξέρω αν αξίζει....

Το νομικό του ΤΕΕ δεν αναλαμβάνει τέτοιες υποθέσεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Pipo,

 

Σου παραθέτω απάντηση του Υπουργείου σε σχετική μου ερώτηση

 

1)      Σε κάθε περίπτωση, ο ωφελούμενος(πολίτης) του Προγράμματος μπορεί προσερχόμενος στην τράπεζα να διαγράψει τον σύμβουλο έργου που αρχικά είχε ορίσει και να δηλώσει τα στοιχεία του νέου συμβούλου έργου (ονοματεπώνυμο, ΑΦΜ, IBAN κ.τ.λ.). Χρονικά αυτό μπορεί να γίνει οποτεδήποτε μέχρι την ολοκλήρωση των εργασιών.

2)      Μετά την ολοκλήρωση των εργασιών, προσκομίζει στην τράπεζα το παραστατικό «επί πιστώσει» από τον νέο σύμβουλο έργου, μαζί με τα λοιπά παραστατικά «επί πιστώσει» από τους προμηθευτές/αναδόχους. Ο σύμβουλος έργου πληρώνεται απ’ ευθείας από το Πρόγραμμα στο τέλος, μετά την ολοκλήρωση των εργασιών, όπως και οι προμηθευτές/ανάδοχοι. 

 

Το θέμα είναι πως εάν πας μέσω δικηγόρου, σίγουρα θα δικαιωθείς (πιστεύω), αλλά δεν ξέρω τι θα σου κοστίσει. 

Θα πρότεινα να πάρεις όλα τα σχετικά έγγραφα από την τράπεζα και μετά να στείλεις μία επιστολή σε ευρωσύμβουλους και Eurobank πως θα κινηθείς νομικά εάν δεν δικαιωθείς. 

 

Σε αντίστοιχη δική μου υπόθεση, πληρώθηκα κανονικά. Και εγώ είχα αλλάξει τους ευρωσύμβουλους (Γνώμων ΑΕ) με εμένα.

 

Να σου δώσουν σημείο επικοινωνίας με τα κεντρικά τους στην Αθήνα

Edited by tsx
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προτου να κινηθω δικαστηκα για τη διασφαλιση της αμοιβης μου, πρεπει να μαθω τι απεγιναν τα χρηματα μου

 

Εκταμιευθηκαν? Μπηκαν σε αλλο λογαριασμο? Δε μπηκαν πουθενα?

Εξαφανιστηκε η ΑΠΥ και δεν εκταμιευτηκαν?

Τα πηραν οι ευρωσυμβουλοι?

 

Δεν ειναι δυσκολο με μια απλη αναζητηση στο ηλεκτρονικο αρχειο της βασης δεδομενων τους να δουμε σε ποιο τραπεζικο λογαριασμο τινος μπηκαν τα χρηματα του συμβουλου εργου.

Αφου μαθουμε αυτο, θα ζητησω να μαθω τι εξουσιοδοτησεις απο την πελατισσα ειχαν για να του καταθεσουν αυτα τα χρηματα και αν ηταν με ημερομηνια μεταγενεστερη αυτων που εκανε προς εμενα η προγενεστερη

Θα ζητησω να δω τις επι πιστωσει ΑΠΥ που εκοψε ο εταιρεια αυτη στο προγραμμα και θα ζητησω να μαθω ποιος ζητησε απο την εταιρεια να τις κοψει....

 

Αν εχουν ολα αυτα τα στοιχεια που να υπερισχυουν των δικων μου, τοτε καλως τα εβαλαν τα χρηματα εκει.

Ομως επειδη δε θα τα εχουν τα στοιχεια και απλα θα πεταξαν λογικα τα χρηματα σε αλλον τραπεζικο λογαριασμο χωρις πολλα πολλα, (εκτος κι αν, ξαναλεω, ειναι δεσμευμενα τα χρηματα και δε μπαινουν στο λογαριασμο μου για Χ λογους) θα ζητησω ακυρωση της συναλλαγης και εισπραξη τους απο μενα βασει των στοιχειων που θα εχω εγω στα χερια μου και θα αποδεικνυουν τοσο απο τη μερια μου οσο και απο τη μερια της πελατισσας και της τραπεζας οτι ειμαι εγω ο συμβουλος εργου.

 

Δε νομιζω να ειναι τιποτα δυσκολο να κανουν ενα τηλ απο την ευρωπιακη τραπεζα στους ευρωσυμβουλους και να τους ζητησουν να μου δωσουν τα χρηματα που κακως τους κατεβληθησαν για μια δουλεια που δεν εκαναν.... Δεν ειναι να πεις συμβουλος εργου καποιος κουφωματας η καποιος ασχετος με την τραπεζα επαγγλεματιας... Η ιδια η τραπεζα ειναι συμβουλος εργου.

 

Απο τη στιγμη που θα αποδειχθει το λαθος τους, ειναι υποχρεωμενοι να το διορθωσουνε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Pipo,

 

Σου παραθέτω απάντηση του Υπουργείου σε σχετική μου ερώτηση

 

1)      Σε κάθε περίπτωση, ο ωφελούμενος(πολίτης) του Προγράμματος μπορεί προσερχόμενος στην τράπεζα να διαγράψει τον σύμβουλο έργου που αρχικά είχε ορίσει και να δηλώσει τα στοιχεία του νέου συμβούλου έργου (ονοματεπώνυμο, ΑΦΜ, IBAN κ.τ.λ.). Χρονικά αυτό μπορεί να γίνει οποτεδήποτε μέχρι την ολοκλήρωση των εργασιών.

2)      Μετά την ολοκλήρωση των εργασιών, προσκομίζει στην τράπεζα το παραστατικό «επί πιστώσει» από τον νέο σύμβουλο έργου, μαζί με τα λοιπά παραστατικά «επί πιστώσει» από τους προμηθευτές/αναδόχους. Ο σύμβουλος έργου πληρώνεται απ’ ευθείας από το Πρόγραμμα στο τέλος, μετά την ολοκλήρωση των εργασιών, όπως και οι προμηθευτές/ανάδοχοι. 

 

Το θέμα είναι πως εάν πας μέσω δικηγόρου, σίγουρα θα δικαιωθείς (πιστεύω), αλλά δεν ξέρω τι θα σου κοστίσει. 

Θα πρότεινα να πάρεις όλα τα σχετικά έγγραφα από την τράπεζα και μετά να στείλεις μία επιστολή σε ευρωσύμβουλους και Eurobank πως θα κινηθείς νομικά εάν δεν δικαιωθείς. 

 

Σε αντίστοιχη δική μου υπόθεση, πληρώθηκα κανονικά. Και εγώ είχα αλλάξει τους ευρωσύμβουλους (Γνώμων ΑΕ) με εμένα.

 

Να σου δώσουν σημείο επικοινωνίας με τα κεντρικά τους στην Αθήνα

Το αν και το τι θα μου κοστισει ο δικηγορος δεν το ξερω, ομως αν χρειαστει, εχω δικο μου ανθρωπο να με βοηθησει. Στην εσχατη των περιπτωσεων θα το κανω.

Ειναι προφανες πως εχω το δικιο με το μερος μου και ολα τα παραστατικα το αποδεικνυουν.

Το θεμα ειναι αν θα δεχθουν να μου δωσουν αντιγραφα απο το φακελο απο το υποκαταστημα η θα αρνηθουν επικαλουμενοι τραπεζικο απορητο...

 

Τους ευρωσυμβουλους δε θα τους μπλεξω περαιτερω, επικοινωνησα μαζι τους και βλεπουν και οι ιδιοι πως δεν ειναι αυτοι συμβουλοι εργου αλλα εγω... Δεν εχουν καποια αναμειξη. Αν αποδειχθει πως τα χρηματα εκταμιευθηκαν σε αυτους και αρνηθουν να μου τα δωσουν, τοτε θα τους απειλησω.

 

Τηλεφωνο απο κεντρικα στην Αθηνα δε θα χρειαστω νομιζω, βρηκα ακρες απο τα κεντρικα στη Θεσσαλονικη και μιλησα, μου ζητησαν να στειλω mail με την περιγραφη του αιτηματος μου και θα μου απαντουσε ο υπαλληλος αυριο που θα ηλεγχε ολα τα δικαιολογητικα. Αν χρειαστει θα επικοινωνησω και με τα κεντρικα στην Αθηνα, ισως ζητησω τηλεφωνο απο το υποκαταστημα αυριο. Με βλεπω να γινομαι κωλος με το διευθυντη...

 

Αδυνατω να καταλαβω πως γινεται να αποστελλονται αρχικες αιτησεις υπαγωγης στο προγραμμα με εμενα δηλωμενο συμβουλο εργου, παραρτηματα εκταμιευσης υπολοιπου με εμενα δηλωμενο, παραστατικα δικα μου επι πιστωσει, εξουσιοδοτησεις της πελατισσας να μπουν χρηματα στο δικο μου λογαριασμο και τα χρηματα να τα παιρνει αλλος!!!!!!!!

 

Με τι παραστατικα? Με τι δικαιολογητικα? Με τι δικαιολογια? Πως γκενεν αυτο, που λεει κι ο Ογκουνσοτο...?

 

Ο ορισμος της μπανανιας ειμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, ο πελατης μου με στηριζει απο την πρωτη στιγμη

Και απο την πρωτη στιγμη που του ζητησα αν μπορεσει να ερθει μαζι μου στην Τραπεζα, ηταν θετικος και μου ειπε οτιδηποτε θελησω να τον καλεσω!

Το προβλημα δεν ειναι ο πελατης, απλα δεν ξερω κατα ποσον μπορει να βοηθησει ο πελατης σε αυτην την περιπτωση.

 

Αυριο το πρωι θα παω απροειδοποιητα απο εκει και θα απαιτησω αντιγραφα απο οτιδηποτε εμπλεκει το ονομα μου ως ενεργειακο επιθεωρητη για να κινηθω νομικα εναντιον τους διασφαλιζοντας τα συμφεροντα μου.

Οχι μονο στον υπαλληλο αλλα και στον ιδιο το διευθυντη...

 

Μετα, με αυτα τα χαρτια θα παω στα κεντρικα στη Θεσσαλονικη που μπορουν να ελεγξουν ολη τη διαδικασια του φακελου και των πληρωμων για να δω που πηγαν τα λεφτα μου και αφοτου αποδειξω οτι εχω δικιο, θα τα απαιτησω ειτε απο αυτους ειτε απο τους ευρωσυμβουλους που μου τα καταχραστηκαν.

 

Δεν προκειται να το αφησω να περασει ετσι. Αυτοι οι ευρωσυμβουλοι 400 τετοιες υποθεσεις να εχουν το χρονο, καθαρα φορολογητεα 100.000€ εχουν και ξυνουν τα @@ τους

Θα τους χαριστω νομιζεις?

Link to comment
Share on other sites

αδερφε inzaghi μαζι σου κ γω...ειμαι κ γω συμβουλος εργου σε 2-3 υποθεσεις στην εν λογω τραπεζα..δν πιστευω να μου κανουν κ μενα τα ιδια....

απο ενα juventino.... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν ξερεις και ποτε δε μπορεις να εισαι σιγουρος με αυτους

Απο τη μια σε διαβεβαιωνουν οτι συμβουλος εργου εισαι εσυ και απο την αλλη μπορει να σου εμφανισουν απο το πουθενα ενα χαρτι που να παραχωρει τα χρηματα αλλου

Προσεξε το και μην το αφησεις

 

Αυριο που θα παω στην τραπεζα θα σας ενημερωσω για τα τεκταινομενα. Αν δεν εχετε νεα μου, με κρατουν στο ΑΤ της περιοχης για προκληση υλικων ζημιων και σωματικων βλαβων  :mrgreen:

 

Υ.Γ. Η φωτο του προφιλ σου ειναι Χαριλαου με Μποκα η Ντουμπα με γαυρο? Για Χαριλαου με κανει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.