Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κυκλική εσωτερική σκάλα μεζονετας


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω κατάστημα σε πολυκατοικία του 70, με υπόγειο και πατάρι. Τη σκάλα του την προσμετράω μια φορά στα τμ. ή τρεις? δηλαδή μία σε κάθε στάθμη?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 φορές (δηλ κατά ΓΟΚ όσους ορόφους εξυπηρετεί  εδώ εξυπηρετεί το υπόγειο και το πατάρι )

Link to comment
Share on other sites

Πως περιγραφονται οι χωροι με βαση την αδεια και την συσταση

Αν υπηρχε παταρι,  τοτε θα υπηρχε και η σκαλα

το δε 70 το παταρι δεν αναφερονταν υποχρεωτικα στην αδεια, αλλα υπηρχε νομιμα. Αρα και η σκαλα.

Πώς προεκυψε η επικοινωνια ισογειου με το υπογειο?

 

 

[στο παταρι προφανως δεν υπαρχει σκαλα,  αφου σταματα στο ταβανι του ισογειου-δαπεδο παταριου

...αρα δεν εχεις τρεις σταθμες...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Στην άδεια δεν υπάρχει διάγραμμα με περιγραφή χώρων καθ οιονδήποτε τρόπο, και στη σύσταση, η οποία δείχνει στα σχέδια την πραγματική κατάσταση δεν αναφέρει κάτι, αντιθέτως σύμφωνα με τις πράξεις μου πρέπει να μην την προσμετράει.

Η ερώτησή μου ουσιαστικά είναι αν εγώ μετράω το περίγραμμα κάθε χώρου, και το οποίο περιλαμβάνει και τη σκάλα.

Άρα μου λέτε την μετράω μία φορά , ακόμα και αν είναι διαφορετικές,γτ λόγω ύψους η σκάλα υπόγειο-ισόγειο είναι μεγαλύτερη από την ισόγειο-πατάρι.

Link to comment
Share on other sites

πριν χαθουμε αναμεσα στη μικρη και τη μεγαλη σκαλα

 

στα συμβολαια δεν γραφει οτι,

το πωλουμενο αποτελειται απο  υπογειο,  ανωγειο,  παταρι

και επικοινωνουν με εσωτερικη σκαλα?

 

ειναι δυο ΟΙ [υπογειο και ισογειο με παταρι]

ή μια?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, στα συμβόλαια αναφέρει ότι ο κατά την άδεια ημιόροφος (που όμως στην άδεια τελικά δεν φαίνεται ημιόροφος αλλά πατάρι) έγινε πατάρι του καταστήματος, το οποίο έχει και υπόγειο. Δεν αναφέρει ότι επικοινωνούν με σκάλα.

Όλα αυτά τα ρωτάω γιατί πρέπει να γίνει η τακτοποίηση, και θέλω να δω πέραν της διαμερισμάτωσης που έχω σίγουρα, αν έχω και υπέρβαση στα τετραγωνικά. Γιατί ενώ τα σχεδία (του συμβολαίου λέω τώρα) φαίνονται ότι συμφωνούν με την υφιστάμενη κατάσταση, τα τετραγωνικά των συμβολαίων είναι άλλα από αυτά που βγάζω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Για έλεγχο νομιμότητας αντιπαραβάλλεις τα εγκεκριμένα σχέδια (της άδειας) με την υφιστάμενη κατάσταση

Ελέγχουμε τους τίτλους για τυχόν διαφοροποιήσεις των σχεδίων τους με τα εγκεκριμένα (σπάνιο), ώστε να διαπιστωθεί πιθανή παραβίαση κ.χ.

Μας είναι αδιάφορο το εμβαδόν που αναγράφεται (οπουδήποτε). 

Εφαρμόζουμε τις διαστάσεις και υπολογίζουμε ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.