Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση καθυστερούμενων ασφαλιστικών οφειλών στο ΕΤΑΑ, τομέας μηχανικών και ΕΔΕ


Engineer

Recommended Posts

παιδιά δεν έχω πληρώσει το Β 2013. Μπορώ να κάνω ρύθμιση? τι χρειάζεται , και τι περιλαμβάνει η ρύθμιση?

Το Α 2014 έχει βγεί? γιατί αδύνατο να πληρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω κανει παγια ρυθμιση το α εξαμηνο του 13 αλλα την εχασα.Ξερετε να μπορω να κανω νεα παγια και να συμπεριλαβω και το α εξαμηνο του 13??Λεει καπου ξεκαθαρα οτι δεν μπορω?Σ τη ρυθμιση "νεας αρχης" λεει οτι δεν μπορεις να την ξανακανεις αν την χασεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν γίνεται με την ισχύουσα νομοθεσία!!Επίσης δεν μπορεις από τη μια ρύθμιση να πάς στην άλλη. Νομίζω είναι από τους πιο "σκληρούς" διακανονισμούς μέχρι τώρα.

Βεβαια το "θετικό'" σε σένα είναι ότι εισαι κατω από 5000 οπότε δεν κινδυνεύεις με κατασχέσεις κλπ.. εγω οταν εκανα το διακανονισμό ήμουν στα 10300 περίπου  :sad:  :sad:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν έχεις χάσει την προηγούμενη ρύθμιση (από αδυναμία πληρωμής) και βεβαίως δεν έχεις πληρώσει και τα τρέχοντα, και χρειαστείς ασφαλιστική ενημερότητα, τι μπορείς να κάνεις ;

Θα σου ζητήσουν να πληρώσεις εφάπαξ όλη την οφειλή ;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν έχεις χάσει την προηγούμενη ρύθμιση (από αδυναμία πληρωμής) και βεβαίως δεν έχεις πληρώσει και τα τρέχοντα, και χρειαστείς ασφαλιστική ενημερότητα, τι μπορείς να κάνεις ;

Θα σου ζητήσουν να πληρώσεις εφάπαξ όλη την οφειλή ;

Ναι!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

H πουλάει περιουσιακά στοιχεία (αν έχει κάποιος), η περιμένει να του κάτσει το τζόκερ (καλά εκεί απλά ξεχρεώνεις και πας Μπαρμπάντος)... ή να πτωχεύσει η χώρα (γενικά κοσμογονίες). Πως αλλιώς  θα μπορέσει να πληρώσει εφάπαξ, πχ ένα ποσό ανω των 5.000...που συνεχώς ανεβαίνει. Ετσι είναι δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Πήρε το αυτί μου, ότι στην κατάθεση των φορολογικών για άδεια δόμησης, απαιτείται και Ασφαλιστική ενημερότητα ;;;

Link to comment
Share on other sites

Φορολογική ενημερότητα απαιτείται σίγουρα για την έκδοση της άδειας.. Για ενδιάμεσο στάδιο δε ξέρω. 

Πάντως για την πληρότητα δεν χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να πάω την άλλη εβδομάδα στο ΤΣΜΕΔΕ και να κάνω ρύθμιση για οφειλές του 2013 και του Α' εξαμήνου 2014, δηλαδή αν θεωρούνται (μετά της 30 /4/2014) ληξιπρόθεσμες και οι οφειλές του Α' εξαμήνου του 2014;

Το σκεπτικό μου είναι να κάνω ρύθμιση τώρα βάζοντας και το Α' εξάμηνο του 2014 και να βοηθήσει ο θεός μέχρι τον Οκτώβριο να μαζέψω για να δώσω εφαπαξ το Β' εξάμηνο (... λέμε τώρα).

Link to comment
Share on other sites

Για να κανεις ρυθμιση οφειλων στο ΤΣΜΕΔΕ θα πρεπει αυτες να εχουν υπερβει το 6μηνο ληξης.

Οποτε το Α' 2014 δε θα μπορεσεις. Το Μαιο θα μπορεσεις να βαλεις σε ρυθμιση ΜΟΝΟ τον 1 μηνα του 6μηνου γιατι αυτος μοναχα θα εχει υπερβει το 6μηνο ληξης του

Τον Ιουνιο το 2ο και παει λεγοντας.

Ολο το Α 2014 θα μπορεσεις να το βαλεις σε ρυθμιση αφοτου ληξει το ειδοποιητηριο του Β 2014.

Οτι δε μπαινει σε ρυθμιση ειναι αμεσα απαιτητο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.