Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aεροφωτογραφίες του ΟΚΧΕ (και) απο το ΤΕΕ


Kane

Recommended Posts

gio πού ακριβώς μπαίνεις? Απ' όσο ξέρω στη ΓΥΣ κάνεις αίτηση, πληρώνεις και μετά παραλαμβάνεις. Δώσε ένα url εκεί που μπαίνεις να δούμε τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα παω στο site του ΓΥΣ. Εδω: http://web.gys.gr/portal/page?_pageid=33,46034&_dad=portal&_schema=PORTAL

Εκει γραφει:

Αναζητήστε το προιόν που επιθυμείτε στο Γεω-Ευρετήριο

Δώστε την παραγγελία σας στο ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ της ΓΥΣ είτε

συμπληρώστε την κατάλληλη Αίτηση Χορήγησης

Παω ΓΕΩ-Ευρετηριο, και με βγαζει εδω:http://web.gys.gr/GeoSearch/.....( πιστευω δεν θα σου ανοιξει απ[ο εδω οποτε κανε την ιδια διαδρομη με εμενα.

Εκει λοιπον ψαχνω την περιοχη που θελω, εχοντας τσεκαρει αριστερα το αεροφωτογραφια και το βοηθητικο γεωγραφικο υποβαθρο και μετα στο χαρτη βρισκοντας το συγκεκριμενο αριθμο-κωδικο της φωτογραφιας...κατω εμφανιζει τους κωδικου αυτους της περιοχης που θελω. Εκει τερμα δεξια εχει πληροφιες που κανονικα αν παω εκει θα μου δει=ξει την συγκεκρινμενη αεροφωτογραφια....αλλα δεν την δειχνει

Link to comment
Share on other sites

Όταν πατάω Γεω-Ευρετήριο εμένα μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα σφάλματος:

 

Unable to display MapService
[ERR0924] Requested image is too big and cannot be created

 

Το δοκίμασα και με Firefox και με Internet Explorer.

Link to comment
Share on other sites

Eμενα με explorer  δουλευει. Το μηνυμα αυτο μου το εβγαζε με mozilla μονο.

εγω παλι το site της τοπογραφικης υπηρεσιας του Υπ Γεωργιας δε μπορω να δουλεψω καθολου. Εστειλα βεβαια fax και μου απαντησανε αναλυτικοτατα, ευγενεστατοι οι ανθρωποι εκει. απλα οι ημερομηνιες 91-93 και 96-99 δε βολευουν ιδιαιτερα.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Όταν πατάω Γεω-Ευρετήριο εμένα μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα σφάλματος: ...

 

Πρόκειται για αδυναμία του προγράμματος να εμφανίσει το χάρτη στο πλήρες μέγεθος του browser.

Απλά άνοιξε το Γεωευρετήριο με IExplorer ή Chrome, αφού πρώτα πατήσεις το κουμπάκι που βρίσκεται

μεταξύ των "Ελαχιστοποίηση" και "Κλείσιμο" επάνω δεξιά στον browser που χρησιμοποιείς (μεσαίο κουμπί).

Αν το πρόβλημα δε λυθεί τότε, "πιάσε" τη δεξιά κάτω γωνία του σμικρυμένου πλέον παραθύρου και

μείωσε επιπλέον το μέγεθός του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως με Chrome παλι δεν εγινε.

 

φτανω μεχρι το σημειο αυτο παρακατω. Πατω τερμα δεξια που λεει πληροφοριες/παραγγελιες αλλα μου βγαζει το αλλο πλαισιο. Εκει κατω αριστερα θα επρεπε να λεει ληψη-εμφανισει εικόνας? Σε εμενα δεν λεει κατι τετοιο.

Εσεις πως τις βλεπετε ?

τι κανετε διαφορετικο?

 

1τίτλο.bmp

2τίτλο.bmp

Link to comment
Share on other sites

@Gio

 

Δε φταίει σε κάτι το Chrome, ούτε η διαδικασία που ακολουθείς. Απλά από ότι έχω καταλάβει, είναι λίγες οι περιοχές/χρονολογίες για τις οποίες είναι διαθέσιμη η προεπισκόπιση αεροφωτογραφιών.

Στη γενική περίπτωση που αυτή θα είναι διαθέσιμη, κάτω αριστερά στο νέο παράθυρο που αναδύεται όταν επιλέγεις "πληροφορίες/παραγγελίες", θα σου εμφανίζει την επιλογή Quicklook.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.