Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aεροφωτογραφίες του ΟΚΧΕ (και) απο το ΤΕΕ


Kane

Recommended Posts

Ξέρει κανείς ΑΝ και ΠΩΣ λειτουργεί το αρχείο .mdb που έχει το ΤΕΕ? Πως βρίσκεις τα ονόματα των αεροφωτογραφιών κλπ?

Ανοίγει με Access που είναι πρόγραμμα της σουίτας του Office όπως τα Word, Excel, Powerpoint κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Kαι να το ανοίξεις ....μια τρύπα στο νερό θα πετύχεις!!!! Και να ξέρεις τον "κωδικό" της αεροφωτογραφίας, μια ακόμα μεγαλύτερη τρύπα στο νερό θα πετύχεις!!!! Αεροφωτογραφία δεν πρόκειται ν' αποκτήσεις.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε τι κάνουμε?

Εάν είμαστε σίγουροι για τη παλαιότητα (δηλαδή εάν ξέρουμε το ακίνητο από πρώτο χέρι ή έστω αν διακρίνουμε την αυθαιρεσία στο google earth των προηγούμενων ετών) προχωράμε σε δήλωση με παλαιότητα και παραγγέλνουμε την ΑΦ όταν είναι διαθέσιμη?

Και η δήλωση παραμένει μετέωρη μέχρι να λάβουμε τη ΑΦ στα χέρια μας ή την πάμε σε οριστική και δίνουμε την ΑΦ στα αρχεία όταν κληθούμε μελλοντικά ?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα, κι εγώ έτσι κάνω γενικώς, αλλά σου λέω ότι έχει ήδη γίνει καταγγελία και επείκειται εντός των ημερών αυτοψία. Πρέπει να γίνει άμεσα η δήλωση. Προσωπικά θέλω την αεροφωτογραφία περί αποδείξεως του προ του '83. Πως να καλυφθώ? Με την υπέυθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη μόνο?

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη αν είσαι Αθήνα πήγαινε άμεσα στην Γ.Υ.Σ μήπως και σε εξυπηρετήσουν κατά προτεραιότητα και φυσικά εφόσον βρεις την α/φια που ψάχνεις. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι Αθήνα, αλλά από το γεωευρετήριο της ΓΥΣ δεν βλέπω κάποια αεροφωτογραφία στην περιοχή τις ημερομηνίες που θέλω. Γι' αυτό ρωτάω μήπως πρέπει να κάνω αναζήτηση σε ιδιωτική εταιρεία.

Έχω ξαναπάρει για άλλη υπόθεση: Κόστισε περίπου 280€ και η πολεοδομία μου είπε ότι θέλει και φωτοερμηνεία για πιστοποίηση της εγκυρότητάς της...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι, αξίζει να δοθούν από τον πελάτη σου τόσα λεφτά τώρα!!!

Κάνε τη δήλωση, σε καμία απολύτως περίπτωση να μην την οριστικοποιήσεις όμως μέχρι να βεβαιωθείς!!!!!

Φυσικά ο πελάτης σου να είναι ενήμερος γι' αυτή σου τη στρατηγική.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι μία αερ/φια του ΓΥΣ του 1972 4,5σια μεγενθυση από πρωτότυπη α/φ κλίμακας 1:40000. Εσείς θα προχωράγατε για δήλωση προ του 1975 με αυτή. Είμαι στο να το κάνω και όχι. Τι λέτε?

 

 

in6b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις να σου απαντήσει κάποιος για κάτι που δεν ξέρεις γιατί αυτό που χρειάζεσαι είναι κυρίως η ψυχολογική υποστήριξη απ' ότι βλέπω, οπότε λέω να την κάνεις την δήλωση αφού δημιουργήσεις πρώτα την κατάλληλη ατμόσφαιρα για την περίπτωση.

Δηλαδή, άναψε ένα τσιγάρο πρώτα, βάλε και ένα καλό διπλό ποτό παραδίπλα να βρέχεις το καταπινάρι σου και μετά από δύο-τρεις καλές γουλιές φτιάξε ένα κύκλο μπροστά στο βέλος και γράψε μετά στην τεχνική σου έκθεση τα μυστικά της Αποκάλυψης σε περίπτωση που θα χρειασθεί η φωτοερμηνεία αργότερα κατά τον έλεγχο.

Θα έχει ο ελεγκτής έτσι την συνταγή έτοιμη ώστε να μπορέσει να τα δει τα πάντα όλα ακόμα και έγχρωμα ο άνθρωπος. :shock:

 

Υ.Γ. Σε περίπτωση που δεν καπνίζεις είναι μια καλή ευκαιρία να το αρχίσεις γιατί με τους μαλ#κες που μπλέξαμε μακάρι να είναι το μόνο κουσούρι που θα μας μείνει...στο τέλος.

Edited by terry
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.