Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aεροφωτογραφίες του ΟΚΧΕ (και) απο το ΤΕΕ


Kane

Recommended Posts

terry αν ήταν σίγουρη η παράταση δεν θα έβαζες αυτό το "μάλλον" στο τέλος της απάντησής σου! :mrgreen:

Και 1% να είναι η πιθανότητα να κλειδώσουν το σύστημα στις 30/9, αρκεί. Κανείς δεν θα ήθελε να ρισκάρει. Εννοείται ότι σύμφωνα με το άρθρο 30 έχει δοθεί ήδη παράταση όμως εννοείται και ότι οι ενδείξεις που έχουμε τις τελευταίες ημέρες από το ΥΠΕΚΑ δείχνουν το αντίθετο. Τόσο η κίνηση να παγώσουν απροειδοποίητα τις προσωρινές δηλώσεις ένα μήνα πριν την 30/9, όσο και οι απαντήσεις τύπου "η υποβολή αρχείων για τις οριστικές θα γίνεται μέχρι να ενεργοποιηθεί η δυνατότητα μεταφοράς δηλώσεων στον 4178 εντός του μήνα", βρωμάνε. Τι θα πει "μέχρι να ενεργοποιηθεί" και τι θα πει "εντός του μήνα"? Γιατί αποφεύγουν να πουν "μέχρι 30/9"? Όσο καλοπροαίρετος και να είμαι απέναντι στο υπουργείο και στους νόμους, έχω πλακωθεί αυτές τις μέρες να ανεβάσω ό,τι αρχείο έχω σε εκκρεμότητα γιατί δεν θα μου προκαλέσει εντύπωση ακόμα κι αν κλειδώσουν το σύστημα πολλές μέρες πριν τη λήξη αυτής της προθεσμίας.

 

DIMITRIS80 και a_KIR_a, κοιτάξτε αυτό:

http://www.michanikos.gr/topic/35880-%CE%A5%CE%91-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%8E%CF%83%CE%B5%CF%89/page-33?do=findComment&comment=597624

Μετά από τα καινούρια στοιχεία τα οποία αγνοούσα θα συμφωνήσω μαζί σου

Link to comment
Share on other sites

η λεξη "δύνανται" νομιζω ειναι το κλειδι. επισης πουθενα ουτε σε site του τεε ουτε πουθενα κανεις δεν ανελαβε την ευθυνη να μιλησει για παραταση.... 

μιλουν για δυνατοτητα η οποια θα σημαινει και ενταξη στον νεο νομο.

Link to comment
Share on other sites

Συναδερφοι, αυτή τη στιγμη αν χρειαζεται καποιος αεροφωτογραφία πως μπορει να την πάρει και απο που; 20 μερες εμειναν ...

το αρχειο του ΟΚΧΕ αυτη τη στιγμη ποιος το διαχειριζεται; 

Αυτό με τις 20 μέρες πάντως μην το βάζεις και στα σίγουρα!Ως το τέλος του νόμου θα πάει το πράμα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ο νεος νομος το λεει ξεκαθαρα....τα δικαιολογητικα πηραν παραταση εως το περας του νεου νομου δηλαδη 18 μηνες.....τωρα αν καποιοι (ειτε εμεισ οι ιδιοι,ειτε οι υπαλληλοι του τεε) θελουμε-θελουνε να νομοθετουν μονοι τους αυτο ειναι αλλο θεμα....δεν βλεπω ομως κανεναν να περναει με κοκκινο στο δρομο....'η να παει να ληστευει καμια τραπεζα....ωστε να ερμηνευει τον νομο οπως θελει!!

τελος αυτο που εκανε το τεε και εκλεισε το συστημα ειναι παρανομο.....ας κανω-κανει καποιος μια προσφυγη στο στε και θα δουμε τι θα γινει!!! αλλιως αν δεν υπακουμε-υπακουνε στον νομο....να παρουμε μια μαγκουρα ο καθενας και να βαραμε ο ενας τον αλλον, και τι εγινε ;;;; εγω λεω οτι δεν ειναι παρανομο...

αυτα....αλλα ειμαστε ολοι "κοτες" και πρωτα απο ολους εγω γιατι πηγα στο τεε να ρωτησω και μου ειπαν αυτο και εμενα για την παραταση αλλαδεν εκανα μια αιτηση να μου απαντησουν γραπτα!!!!!να εχω και κατι να δειχνω στους πελατες μου ρε παιδι μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ως το τέλος του νόμου θα πάει το πράμα.

Ως το τέλος του νόμου θα πάει σίγουρα. Το θέμα είναι ...ποιου νόμου? Του 4014, του 4178 ή του άγραφου νόμου "υπουργείο είμαι ό,τι θέλω κάνω"?

 

giannisp ο νόμος μια χαρά ξεκάθαρα το λέει αλλά αυτό που μετράει είναι το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο είναι ότι αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχουν παγώσει οι προσωρινές υπαγωγές και δεν οριστικοποιούνται. Τι να το κάνεις που ο νόμος έλεγε για 30/9? Τηρήθηκε? Όχι.

Κατά τον ίδιο τρόπο μια χαρά ξεκάθαρα λέει ο νόμος για 18 μήνες παράταση. Ε και? Βλέπεις να έχουν κάποιο δισταγμό οι αδίστακτοι?

 

Όποιος έχει χρόνο και χρήμα για προσφυγές στο ΣτΕ μακάρι να το κάνει αλλά εδώ δεν έχουμε να δώσουμε 50 ευρώ για ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ και θα βρούμε χιλιάρικα για δικηγόρους κλπ?

Edited by letom
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει χρόνο και χρήμα για προσφυγές στο ΣτΕ μακάρι να το κάνει αλλά εδώ δεν έχουμε να δώσουμε 50 ευρώ για ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ και θα βρούμε χιλιάρικα για δικηγόρους κλπ?

 

Ωραίος!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τι κάνουμε τώρα αν θέλουμε επειγόντως αεροφωτογραφία? Έχει γίνει καταγγελία στην πολεοδομία και αναμένεται αυτοψία...

Η ΓΥΣ δεν έχει. Θέλω σε μια περιοχή μεταξύ 1977 (όπου κτίστηκε κατά δήλωση του ιδιοκτήτη η αυθαιρεσία) και 1983.

Να παραγγείλω από ιδιωτικό φορέα? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.