Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού για μεταπήδηση δήλωσης από 4014 σε Νέο νόμο...


Recommended Posts

Όχι βέβαια !!! Σε αυτο ειμαι απόλυτος, πληρωνόμαστε για οτιδήποτε κάνουμε. (Εγώ γράφω για το τι πρέπει να κάνουμε σαν φορολογούμενοι πολίτες)

 

Τώρα αν θα δηλώσουμε την αμοιβή μας ή όχι εξαρτάται από τον καθένα μας

(Εγώ δεν σας λέω τι κάνω...)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για όπου πήρα αμοιβή για τη "μεταπήδηση" έκοψα ΑΠΥ, θα αποδώσω τον ΦΠΑ μου και ΤΕΛΟΣ.

 

ΦΕΜ δεν πρόκειται να πληρώσω ή εάν ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ θα τον πληρώσω ηλεκτρονικά κάπου τέλη Δεκέμβρη.

 

ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ-ΧΑΡΤΟΣΗΜΑ δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω, διότι πολύ απλά αυτή η εργασία: ΜΕΤΑΠΗΔΗΣΗ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝ στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ. Συνεπώς, πώς θα υπολογιστεί η νόμιμη βάση της οποίας θα υπολογιστούν και οι κρατήσεις αυτές, όπως γίνεται δλδ στον 4178?

 

Και μην μου πείτε ότι θα ξαναπληρώσεις 50€ σαν κανονική "αρχική" δήλωση!!!!!! Η εργασία είναι ΜΕΤΑΠΗΔΗΣΗ και ΟΧΙ ΝΕΑ ΔΗΛΩΣΗ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

οπως αναφερει κ ο Ιασων, εφοσον δεν τιθεται θεμα ¨νομιμης¨ , αρα καταθεσης σε ειδικο λογαρισμο, δεν υπαρχει περιπτωση να πληρωθει παραβολο ΤΣΜΕΔΕ, αυτο το εκανα τα πολυ παλια χρονια. Κοστολογω την εργασια μου κ κινουμαι οπως περιπου θετει το θεμα ο απο πανω μου duth. Πονηρεα, σαφως και σαν φορολογουμενοι πολιτες (κ ως επιστημονες) οφειλουμε να πρατουμε αναλογα, και ετσι ισως θα πρεπει να τιθενται αυτα τα θεματα σε ανοιχτα forum.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επαναφέρω το θέμα και καλό θα ήταν να πάει και στο c.section.....

 

Πάνω κάτω πλέον ξέρουμε τι  αρχεία απαιτούνται για την μεταφορά. Τα σχέδια δεν αλλάζουνε ούτε η Τ.Ε. Απαιτείται όμως νέο ΔΕΔΟΤΑ. και αεροφωτογραφίες απαραιτήτως ή δημόσια έγγραφα παλαιότητας.

 

Αμοιβές, ΤΣΜΕΔΕ κ.τ.λ. δεν απαιτούνται καινούρια.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Απαιτείται όμως νέο ΔΕΔΟΤΑ.

 

Αν το Δ.Ε.ΔΟ.Τ.Α. είχε υποβληθεί με τη δήλωση του 4014, δεν απαιτείται η σύνταξη νέου. Απλά, ξαναυποβάλεις το παλιό στο αντίστοιχο πεδίο για να μη σου αφήνει εκκρεμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.