Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια σε λάθος οικόπεδο κατά λάθος....


Charlie

Recommended Posts

Πριν απο τριαντα περιπου χρονια εξεδοθη οικοδομικη αδεια, που εκ παραδρομης στο τοπογραφικο το κτισμα φαινεται σε διπλανο οικοπεδο. Τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση. Δεν εχει ερθει ακομα το κτηματολογιο στην πολη μου.

Ακομα μια παρομοια περιπτωση αφορα σωστο τοπογραφικο ως προς το οικοπεδο, αλλα αναφερεται λαθος οικοδομικο τετραγωνο. Παλι περιπτωση τουλαχιστον τριαντακονταετιας.

 

Πως διορθωνεται αυτη η κατασταση? Αν ερθει το κτηματολογιο τι πρεπει να κανω?

 

Αν τυχον πρεπει να γινει κατι, μπορω να το κανω εγω ή μονο ο μηχανικος που εβγαλε την αδεια? [εμμεσως πλην σαφως εννοω οτι δεν τα εκανα εγω αυτα τα λαθη ;)]

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να κάνεις ένα τηλέφωνο στο γραφείο ΓΟΚ του ΤΕΕ στην Θεσσαλονίκη...Το γραφείο λειτουργεί όλες τις ημέρες της εβδομάδας εκτός Πέμπτης 11.00-14.00 τηλ 2310253484, 2310253485.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θυμάμαι αντίστοιχο είχε "παίξει" στα κανάλια, πριν από χρόνια, σε κάποιο σημείο της Αθήνας.

Είχε εμφανιστεί ο ιδιοκτήτης του οικοπέδου μετά από χρόνια, διεκδίκησε και κέρδισε την ιδιοκτησία της οικοδομής.

Και εκεί είχε συμβεί το ίδιο λάθος.

Μακάρι να υπάρχει άλλη λύση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δικαστικη θα ειναι η λυση, με ανταλλαγη πιθανα των οικοπεδων αφου δεν υπηρχε δολος,

εδω μπαινει και η χρησικτησια (1045 Α.Κ) και η καταληψη γειτονικου ακινητου απο οικοδομη χωρις να ενοχληθει απο τον γειτονα (1010 Α.Κ)

Α.Κ αστικος κωδικας

Link to comment
Share on other sites

Μα νομιζω οτι το προβλημα δεν ειναι οτι χτιστηκε σε διπλανο οικοπεδο. Αλλα οτι εμφανιστηκε στο τοπογραφικο σε λαθος οικοπεδο.. Σωστα???

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω χωρίς να είμαι και σίγουρη πως το πρόβλημα λύνεται με μια διόρθωση τοπογραφικού και κατάθεσή του στην πολεοδομία για έγκριση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Νομίζω χρειάζεται διόρθωση αδείας ως προς το τοπογραφικό, το διάγραμμα κάλυψης και αλλαγή εντύπου οικοδομικής αδείας αφού στο υπάρχον έντυπο αναφέρει το διπλανό οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

Καλησπέρα, αναρωτιόμουν αν με την επέλαση 4495/17 και ΗΤΚ υπάρχει κάποια επιπλέον σκέψη σε ένα τέτοιο θέμα, μιας και βρήκα αυτή την συζήτηση αναζητώντας κάτι αντίστοιχο:
άδεια 4ωρόφου οικοδομής του 1978 έχει στο τοπογραφικό ονοματίσει λάθος τα οικοδομικά τετράγωνα, και έχει βάλει το νούμερο του διπλανού του. Τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά του οικοπέδου είναι σωστά (και στο κτηματολόγιο έχει εγγραφεί το σωστό ακίνητο).

Η άδεια δεν έχει ανακληθεί, αλλά το τοπογραφικό/έντυπο κτλ της έχουν λάθος αριθμηση ΟΤ. Εχει γίνει τακτοποίηση με 4495/17 και μεταβίβαση το 2019 ήδη σε ο.ι. της πολυκατοικίας χωρίς να επισημανθεί η διαφορά. Με κάλεσαν να εξετάσω άλλη ιδιοκτησία του ακινήτου και προβληματίζομαι: ενώ δεν ελέγχουμε κατά τον 4495/17 τη νομιμότητα της Ο.Α. καθότι μη αρμόδιοι, αρκεί μια αναφορά στις ΤΕ και ένα νέο εξαρτημένο πχ. τοπογραφικό; Η θα πρέπει με κάποια συνεννόηση με την Υδομ να γίνει [..] τι;

ευχαριστώ για την όποια απάντηση
*αν αυτό το θέμα ταιριάζει καλύτερα σε θρεντ του 4495 το μεταφερω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.