Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροπολογία του νέου νόμου αυθαιρέτων σχετικά με την αφαίρεση επαγγελματικών δικαιώματων σε μη Α/Μ


Greenick

Recommended Posts

συνάδελφοι μήπως η τροπολογία εννοεί "ειδικά κτίρια" εντός τέτοιων οικισμών ή παραδοσιακών τμημάτων και επαναδιατυπωθεί στο τελικό κείμενο του ΦΕΚ?

Για παράδειγμα διώροφα με ισόγειο κατάστημα και λόγω μεγαλύτερης επιφάνειας το κτίριο να έχει επικρατούσα χρήση μη κατοικία

Link to comment
Share on other sites

@ spy 1551  σε  ενα  οκταωρο  δεν  λυνονται   στατικα  στο  χερι  ,  ουτε  σε  10  μερες  δεν  λυνεις  πολυκατοικια  με  το  χερι  ,  τελος  παντων ,

ο  καθενας  στα  χωραφια  του  ,  μπορει  να μην  εκανα   4 εξαμηνα σχεδιο  στο  πολυτεχνειο  αλλα  εκανα  τουλαχιστον  απο  οτι  θυμαμαι

3 εξαμηνα  με  ενα  ειδικο  μαθημα  ,μαζι   δεν  διεκδικω  βεβαια  αρχιτεκτονικα  σε  δυσκολα ειδικα  κτιρια  ,  οπου  εσεις  εχεται  το  πανω  χερι  διοτι  κανετε  αρχιτεκτονικο  σχεδιασμο  σε  ολα  τα  εξαμηνα   αλλα  δεν  προκειται  να  αφησουμε   να  χαθει  απο  τον  κλαδο  μας  δικαιωματα  πανω  σε  αποτυπωσεις  χαραξεις   ,  τοπογραφικα  ,  διοτι  ειναι  βασικο  γνωστικο  αντικειμενο  των  πολιτικων  μηχανικων  ,  και  παρα  πολλοι  εχουν  επενδυσει  πανω  σε  μηχανηματα  προγραμματα  ,  και  ειναι  πολυ  δυσκολο   να  τους  αφαιρεσουν  δικαιωματα  ,  ας  το  εκαναν    πριν  αρκετα  χρονια  με  την  εισοδο    στην  σχολη  ωστε  να  ξερουμε  που  θα  επενδυσουμε  , και  τι  επαγγελματικα  δικαιωματα  εχει  ο  καθενας  ,  αυτο  το  ελληνικο  κολπο  οποιος  εχει  το  πιο  δυνατο  μεσο  στην  κυβερνηση  να  αλλαζει  και  τα  επαγγελματικα  δικαιωματα  προς    ωφελος  του  πρεπει  να  τελειωνει .

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  Με τις αντίστοιχες παραδοχές γίνεται , όπως έκαναν παλιότερα στο ΤΕΕ και όπως ήταν τα παλιότερα τεύχη των στατικών.

Ας μην κάνεις δυναμική ανάλυση.

Ας γίνει και σε 3 8ώρα.

Π.χ. 1 8ωρο επίλυση πλακών , δοκών , και διαστασιολόγηση.

Εγώ θα ανησυχούσα περισσότερο για την αξιοκρατία των εξετάσεων και το αδιάβλητο των εξετάσεων (διαρροή θεμάτων κτλ..0

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα να κρατήσουμε το παλίο "καλό" κόλπο που οι Π.Μ έχουν όλα τα επαγγελματικά δικαιώματα? Τελικά εγώ ξέρω οτι το πρόβλημα δεν είναι στο ποιός εχει τα πιο πολλά δικαιώματα, αλλά στο ποιός μηχανικός θα θεωρείται ο κυρίαρχος στην αγορά απο τους ιδιώτες έτσι ώστε να πηγαίνει σ' αυτον ο πελάτης και μετά αυτος σαν "αφέντης" να μοιράζει στους και "καλά συναδέλφους του" - υπαλλήλους του, Α.Μ, Η.Μ, Τ.Μ κλπ τις δουλειές στις τιμές που αυτός έχει προκαθορίσει είτε με τον πελάτη του είτε τις πιο πολλές φορές μόνος του.

 

Δεν μπορούν απλά να πάρουν κάποιο πρότυπο π.χ. της Γαλλίας και να το εφαρμόσουν στην Ελλάδα με τις όποιες μικρές προσαρμογές στα δικά μας στοιχεία?

Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνήσω και εγώ ότι πρέπει ο κάθε μηχανικός ανάλογα την ειδικότητα του να εκτελεί τις εργασίες που ανταποκρίνονται στις γνώσεις που αποκτά από το πρόγραμμα σπουδών της σχολή του και που επίσης πρέπει να ανταποκρίνεται στο λόγο δημιουργία της σχολής και το στόχο ύπαρξή της στην παραγωγή Αυτό είναι λοιπόν κάτι σχετικό , που ο καθένας μεταφράζει όπως θέλει

 

Γιατί για να ανάψω και εγώ λίγο τα αίματα θα μπορούσα να πω ότι εμείς οι ΑΤΜ δεν είμαστε μόνο τοπογράφοι  ,όπως μας ονομάζουν οι περισσότεροι συνάδελφοι , αλλά και Αγρονόμοι που σημαίνει ο μηχανικός της αγροτικής παραγωγής και σαν τέτοιος υποτίθεται ότι αποκτούμε εκπαίδευση σε θέματα όπως αγροτικές αποθήκες κτηνοτροφικές μονάδες , αγροτική κατοικία και άλλα θέματα που δεν αφορούν το θρεντ όπως; εγγειοβελτιωτικά έργα (υδραυλικά έργα ) κλπ

Επομένως με αυτό το σκεπτικό η τροπολογία αν περάσει έρχεται σε αντίθεση με αυτό τον ρόλο μας , αν για την αρχιτεκτονική μελέτη ενός κτηνοτροφικού κτιρίου δεν έχουμε λόγο άρα και αμοιβή 

Επομένως θέλω να καταλήξω ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα αν πρέπει να αντιμετωπιστούν ,αυτό δεν μπορεί να γίνει με τροπολογίες , αλλά με ένα σχέδιο πιο οργανωμένο που να λαμβάνει πολλά υπόψιν του , ή αν πρέπει να γίνουν αλλαγές στο ισχύον καθεστώς να αντιμετωπιστούν συνολικά δίνοντας νέες βάσεις στο τρόπο σύνταξης μελετών και εφαρμογής -κατασκευής  των κτιριακών κατασκευών (που συζητάμε εδώ) , με καθαρούς τους ρόλους της κάθε ειδικότητας  

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

stavrosa ξέρω ότι δεν υπάρχουν πολλές δουλειές σήμερα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι σε χ χρόνια δεν θα υπάρξουν. Οπότε αυτό το επιχείρημά σου είναι εντελώς αδύναμο. Εκτός αν ο νόμος ισχύσει για 1 έτος. Έλα όμως που δεν θα ισχύσει.

 

καιρος λοιπόν να γίνει κάτι οταν θα ξανέχουμε πολλές δουλειές να γίνουν ολα σωστά και με εκ νεου καθορισμό Ε.Δ (οχι αμοιβων)!!!! η κάθε ειδικότητα μόνο τα δικά της. άσχετα το τι μαθήαμτα διδάχθηκαμε στην σχολή... πιο απλά δεν μπορώ να το πώ. αρα νομίζω...οτι στέκει...

 

Η επισήμανση του spy στο παρακάτω του post αναιρείται, ύστερα από πληροφορίες του.

 το είδα μετά και εγώ αν και το +1 ήταν για όλη την αντιμετώπιση και οχι μονομερώς.

 

Το ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ, το πάντα ή το μερικές φορές κτλ είναι όμορφες λέξεις και στην επιχειρηματολογία ονομάζονται "guard by extend". Αυτό το κάνει κάποιος όταν δεν έχει δυνατά επιχειρήματα. Προφανώς θα υπάρχουν και περιπτώσεις που θα επιλέγει το μηχανικό που θεωρεί καλό ανεξάρτητα από το κόστος. Κανείς δεν είπε το αντίθετο. Όμως αυτό δεν θα ισχύει πάντα. Προσωπική μου άποψη είναι πως τις περισσότερες φορές θα επιλέγει φτηνό μηχανικό ώστε σε δεδομένο κόστος να αμείβεται ο αρχ/νας περισσότερο. Το ίδιο ισχύει για το αν κρίνει ΠΑΝΤΑ μια αμοιβή αν είναι σωστή ή όχι. Κανείς δεν λέει ότι αυτό ισχύει ΠΑΝΤΑ. Κρίνει όμως γενικά... ξέρουμε και εμείς οι π.μ. έχουμε ματάκια και βλέπουμε.

Εγώ δεν κοροϊδεύω κανέναν και δεν με φοβίζουν αμαρτίες.

 

λαθος κατάλαβες το τι έγραψα.

να στο εξηγήσω...επιλέγει όχι ο πελάτης αλλά ο μηχανικός με ποιον συνάδελφο θα συνεργαστεί! όταν κάποιος ιδιώτης του αναθέσει μια δουλεια., είτε ο 1ος μηχανικός ειμαι έγω είτε εσυ...ελπίζω να κατάλαβες τι ήθελα να πω...χωρίς περιττές ονοματολογίες.

και όσο για τα ματακια, και εμεις εχουμε σαν αρχιτέκτονες και βλεπουμε. και όλος ο κόσμος βλέπει....μην μπούμε σε κουβέντες του στυλ εσυ ετσι εγω ετσι εκείνος γιουβέτσι...δεν προάγει τον επαγγελματισμό μας.

επίσης κανεναν δεν κοροιδευω...και οι αμαρτίες ειναι για τους αμαρτωλούς... :)

 

 

εγω τουλάχιστον, πάντα έτσι δούλευα...τα στατικά σε ΠΜ, τα τοπογραφικα σε ΑΤΜ και τα Η/Μ σε ΗΜ/ΜΜ και ανάλογα οτι προέκυπτε...

επ αυτού δεν δέχομαι αμφισβήτηση και όποιος έχει απορία είμαι ετοιμος να του δείγω όλες τις μελέτες που έχω καταθέσει για όλες τις άδειες που έχω βγάλει.

 

και να πω και ένα παράπονο (και παράκληση να μείνει ασχολίαστο αυτό  γιατί ειναι προσωπικο) κανείς όμως συνάδελφος ΠΜ δεν ρώτησε ή έδωσε αρχιτεκτονικά. επιμένω όμως οι αμοιβές είναι κάτι αλλο....

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.