Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣτΕ: Δεκτή αίτηση πτυχιούχου ΤΕΙ για αποζημίωση


ted78

Recommended Posts

Εγώ έχω ξαναπεί (όπως και άλλοι), ότι το πρόβλημα ξεκινάει από την έλλειψη απασχόλησης σε όλους μας. Ας μην τρωγόμαστε μεταξύ μας λοιπόν. Δεν σας φταίμε σε τίποτα για το Ελληνικό μπάχαλο. Το ΤΕΕ ως ηγεσία μπορεί να σας φταίει. Οι μηχανικοί ΠΕ όμως όχι.

 

Μην τρελαθούμε, και ποιός είπε οτι μας φταίνε οι μηχανικοί ΠΕ? Κανένας δεν το λέει αυτό. Οι άνθρωποι πολύ καλά έκαναν και διάβασαν και πέρασαν με πανελλήνιες σε υψηλόβαθμες σχολές. Οπως είπες το ΤΕΕ φταίει.

 

 

Και κάτι άλλο: 

Κι εγώ δεν ήξερα πολλά πράγματα όταν έκανα μηχανογραφικό, ούτε ήξερα την λέξη "internet". Πληροφορίες έπαιρνα από τους φίλους μου και τους συγγενείς μου...Ήξερα όμως μέσες-άκρες ότι "είναι καλύτερα" να σπουδάσεις σε Πανεπιστήμιο από ότι σε ΤΕΙ για διάφορους λόγους που ειλικρινά δεν πολυκαταλάβαινα τότε. Έτσι λοιπόν, όταν πέρασα ΤΕΙ Δομικών Έργων την πρώτη φορά, δεν επαναπαύτηκα, αλλά χρησιμοποίησα μια τελευταία ευκαιρία που είχα και πέρασα πολυτεχνείο.

Το τελευταίο το λέω για κάποιους που λένε ότι "δεν ήξερα-δεν ρώτησα"

 

Και εγώ ξαναλέω, όλοι το ξέραμε μέχρι και οι πέτρες οτι είναι καλύτερο να τελειώσεις πολυτεχνείο. Παρά ταύτα οτι θα ήταν τόσο χάλια-μπάχαλο τα πράγματα είναι δύσκολο να το ξέρεις. Φίλοι και συγγενείς δεν βοηθάνε σε κάτι, εκτός αν έχεις κάποιον που να τελείωσε ΤΕΙ και να σε συμβουλέψει ακριβώς τι παίζει.

Όσο για τις κατατακτήριες άστο καλύτερα γιατί τις θεωρώ κοροϊδία και καλύτερα θα είναι να καταργηθεί αυτός ο θεσμός. Είχα πάει ΤΕΙ Πειραία και ΑΣΠΑΙΤΕ να δώσω με βαθμό πτυχίου και έπαιρναν τις θέσεις κάπιοι από άσχετες σχολές με βαθμό 8-9. Σε όσα τμήματα μέν υπήρχαν εξετάσεις, πλάκωναν κάτι διπλωματούχοι που είχαν τελειώσει με 9αρια το πολυτεχνείο και αυτούς απλά δεν υπήρχε περίπτωση να τους ανταγωνιστείς εκεί. Απορώ κιόλας τι πηγαίνουν και δίνουν, για να κάνουν συλλογή πτυχίων μάλλον. Δεν αξίζει να σκάσεις ένα κάρο λεφτά για φροντηστήρια και να σπουδάζεις μέχρι τα 29 για κάποια δικαιώματα που δεν στα έδωσε το κράτος.

Link to comment
Share on other sites

    Το 1978 η μητέρα μου ήταν 24 ετών και απόφοιτη της μέσης σχολής εργοδηγών την οποία είχε τελειώσει παράλληλα με το εξατάξιο τότε γυμνάσιο. Πάντως τότε αρκούσε οποιοδήποτε πτυχίο για αυτούς που ήθελαν να διοριστούν στο δημόσιο και γενικά έξω υπήρχε μία ιεραρχία με βάση το πτυχίο αλλά η διαφορά ήταν ότι είχαν όλοι δουλειά επειδή ήταν πολύ λιγότεροι.

 

 Σωστό, να προσθέσω χαμηλότερο μισθολογικό κλιμάκιο για μισθωτούς σε Δημόσιο και Ιδιωτικό τομέα.

Όπως το ίδιο κάνανε και με τα Πολυτεχνεία και με τις σχολές.

 

 

  Το δίκαιο είναι να υπάρχει διαβάθμιση των ΕΔ ανάλογα με τα προγράμματα σπουδών που παρακολούθησε ο καθένας.

.και δεν είναι μόνο ο αριθμός των μαθημάτων αλλά και ο όγκος της ύλης του κάθε μαθήματος.

 

 Λογικό για τα Μπέα αφού είναι ειδικότεροι επί του κέλυφους και της μελέτης θερμομονωτικής επάρκειας.

Όχι μόνο ανάλογα με το πρόγραμμα σπουδών (που και αυτό θα ήταν δίκαιο αρχικά και θα φαινόταν ότι σε πολλές σχολές δεν είναι τόσο τεράστια η διαφορά μεταξύ ΤΕ και ΠΕ) αλλά και ανάλογα με την αποδεδειγμένη εμπειρία. Δηλαδη οκ να δεχθώ ότι έκανα λιγότερα πράγματα στην σχολή , αλλά αν δουλεύεις πολλά χρόνια πάνω στο αντικείμενο ε προφανώς έχεις καλύψει ένα μεγάλο μέρος και θα έπρεπε να μετράει και αυτό..

Link to comment
Share on other sites

σε πολλές σχολές δεν είναι τόσο τεράστια η διαφορά μεταξύ ΤΕ και ΠΕ

 

 Παράδειγμα ;

 

Η άλλη λύση είναι να υποβαθμιστούν τα ΤΕΙ και να γίνουν διετείς τεχνικές σχολές (όχι ανώτατης εκπαίδευσης)

 

 Mην το γελάς , από τη στιγμή που καταργούνται τα ΕΠΑΛ , πρώην ΤΕΕ , ΤΕΛ και την έλλειψη χρηματοδότησης τίποτα δεν είναι απίθανο.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

 Παράδειγμα ;

Θερμή παράκληση, μην αρχίσετε τώρα να μετράτε μαθήματα και καθηγητάδες.. please έχει εξαντληθεί το θέμα. Ας επικεντρωθούμε σε κάτι νέο στη συζήτηση. Πραγματικά δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

καλα μην τους ανεβαζετε και σε βαθρο τους διπλωματουχους.

σε πραγματικες συνθηκες εργασιας , σε οποια τεχνικα γραφεια εχω δουλεψει , δεν εχω δει και κατι που να μην το γνωριζω η να με εχει  εντυπωσιασει  .....

ακομη ψαχνω τον μεντορα μου ωστοσο  :twisted:

Link to comment
Share on other sites

 Παράδειγμα ;

 

 

 Mην το γελάς , από τη στιγμή που καταργούνται τα ΕΠΑΛ , πρώην ΤΕΕ , ΤΕΛ και την έλλειψη χρηματοδότησης τίποτα δεν είναι απίθανο.

Τελειώνοντας ενα ΤΕΙ έργων υποδομής η δομικών και αφού έπρεπε να δώσεις εξετάσεις σε έβαζαν στο 1ο έτος των Πολτικών Μηχανικών...4 χρόνια σπουδων στο τει αντιστοιχουν σε 1 στο αει και μαλιστα μετα απο εξετασεις σύμφωνα με το αθάνατο ελληνικό κράτος.Πραγματικα θεωρείς ότι αυτή ειναι η διαφορά;Την ιδια στιγμή στην Αγγλία σε δέχονται στο ίδιο μεταπτυχιακό ανεξαρτήτως αν τελείωσες ΤΕΙ η Πολυτεχνείο..Αλλά οι Άγγλοι δεν ξέρουν φαίνεται..Μην με παρεξηγείς δεν λέω ότι δεν υπάρχει διαφορά..Αλλά η διαφορά δεν είναι ο ένας να υπογράφει ουρανοξύστη και ο άλλος ούτε κοτέτσι..

Δεν το συνεχίζω έχει δίκαιο ο συνάδελφος , δεν έχει νόημα να ξανακλειδώσει το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

σε οποια τεχνικα γραφεια εχω δουλεψει , δεν εχω δει και κατι που να με εχει  εντυπωσιασει  .....

 

 Θα σου στείλω p.m. τη διεύθυνση από ένα γραφείο που έχει ένα καλό ξανθό.  :smile:

 

σε έβαζαν στο 1ο έτος των Πολτικών Μηχανικών...4 χρόνια σπουδων στο τει αντιστοιχουν σε 1 στο αει και μαλιστα μετα απο εξετασεις σύμφωνα με το αθάνατο ελληνικό κράτος.Πραγματικα θεωρείς ότι αυτή ειναι η διαφορά;

 

 3ο θα έλεγα εγώ αν είναι από σχετικό αντικείμενο. , 4ο αρχίζουν οι επιλογές τομέων.

 

Αλλά η διαφορά δεν είναι ο ένας να υπογράφει ουρανοξύστη και ο άλλος ούτε κοτέτσι..

 Δε νομίζω να είναι αυτή η διαφορά , βγαίνουν άδειες και μηχανικούς ΤΕ.

Στους μηχανολόγους ίσως να είναι πιο έντονη η διαφορά γιατί πάνε με βάση τα kW και τους περιορίζουν πολύ.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

  Το έχεις ξαναπεί αυτό , αλλά περί ΜΜ σχολών δε γνωρίζω.

Επί του θέματος δύο είναι τα σημαντικά.

1. Κάντε ομαδικές προσφυγές . Έστω και 8.500Ε δεν είναι και λίγα σήμερα.

2. Μάλλον θα βγει σύντομα κάποιο Π.Δ.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

spy1551 , η μητέρα σου ήταν 24 χρονών το 1978 , αλλά οι εργοδηγοί που έρχονταν στην σχολή , είχαν τελειώσει την σχολή εργοδηγών πριν το 1961 , τότε που η μαμά σου ήταν νήπιο .

 

Εννοείται ότι αυτό ήταν ρουσφετάκι της εποχής , αλλά το αναφέρω γιατί σκοπίμως , κάτι καλόπαιδα του τεε , το χρησιμοποιούν σαν επιχείρημα , θέλοντας να δείξουν ότι τάχα , οι εργοδηγοί έγιναν μηχανικοί τε .

 

Επειδή είναι αισχρό ψεύδος , αισχρών ανθρώπων , πρέπει να το ξεκαθαρίσω.

 

Επίσης ανέφερα ότι γνωρίζω άτομο , μεγαλύτερο μου , που την δεκαετία του 80 , ήρθε με 3ετές μπάτσελορ από Αγγλία και τον έβαλαν στο 5ο έτος του ΑΠΘ , ενώ αντίστοιχα τους 3,5 χρονών σπουδών σε τει μηχανικών τους έβαζαν στο 2ο έτος . 

 

Αν κάτι εξοργίζει τους πτυχιούχους τει , δεν είναι οι απόφοιτοι Ελληνικών πολυτεχνείων , αλλά η ευκολία που το τεε και ο δοαταπ , έδωσε ΕΔ διπλωματούχου , σε πτυχιούχους απίθανων σχολών , κάτι που προκάλεσε και τον υπερπληθυσμό των μηχανικών .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.