Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣτΕ: Δεκτή αίτηση πτυχιούχου ΤΕΙ για αποζημίωση


ted78

Recommended Posts

όχι είτε μεταπτυχιακό είτε διδακτορικό

 

 Έχεις δει πουθενά σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου τα μεταπτυχιακά ή τα διδακτορικά να δίνουν Ε.Δ. ;

Δηλαδή όποιος έχει ΜΒΑ έχει γίνει και οικονομολόγος ;

Link to comment
Share on other sites

Στην ΕΕ το MSc στο αντικείμενο σπουδών, μέσω του πλαισίου επαγγελματικών προσόντων, διευρύνει τα επαγγελματικά δικαιώματα. Από το επίπεδο 6 σε πηγαίνει στο επίπεδο 7.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτά τα επίπεδα Σταύρο? Πρώτη φορά τα ακούω...

 

Από τα 4 σημεία που έγραψα παραπάνω περίμενα ότι εσύ θα συμφωνούσες μόνο στα 2 τελευταία. Μην προσπαθείς όμως να ανοίξεις μια κόντρα που δεν οδηγεί πουθενά. 

Μέχρι πρότινος στα ΤΕΙ δίδασκαν μη διδάκτορες. Το επίπεδο των φοιτητών ήταν σαφώς χαμηλότερο. Το επίπεδο έρευνας επίσης (Σύγκρινέ μου τώρα το ΕΜΠ με το ΤΕΙ Αθήνας...). Αν έχουν αρθεί όλες αυτές οι διαφορές και μπορούν να είναι ισότιμα τα ΤΕΙ με τα Πολυτεχνεία όσο είναι το University of Glaskow με το Imperial, τότε πάσο...Αλλά νομίζω ότι οι διαφορές ήταν μεγαλύτερες (μέχρι πρότινος τουλάχιστον).

 

Εγώ θέλω να εστιάσω στο γεγονός ότι τον μηχανικό δεν τον κάνουν (μόνο) τα πτυχία, αλλά πολλά άλλα πράγματα. Ένας μηχανικός από ΤΕΙ μπορεί να κάνει πολύ μεγαλύτερη σταδιοδρομία από μηχανικό ΑΕΙ αν έχει @@@ίδι@. Απλώς ίσως δυσκολευτεί περισσότερο. Αυτό όμως είναι ΚΑΙ δική του συνεισφορά. Κατάλαβες τώρα τι θέλω να πω?

 

Όλα τ' άλλα είναι τούφες.....:)

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα ΤΕΙ δίδασκαν διδάκτορες. Αλλά δεν ήταν όλοι διδάκτορες. Υπήρχαν ελάχιστοι που είχαν μόνο μεταπτυχιακό και επίσης μία ειδικη μερίδα καθηγητών με πτυχίο και εξειδικευμένη εμπειρία πχ στο τμήμα μου πριν 15+ χρόνια όλα τα μαθήματα θεωρείας γίνονταν από διδάκτορες. Πλέον αυτά άλλαξαν από το 2001 και τα απαιτούμενα προσόντα καθηγητών στα ΤΕΙ είναι ίδια με των καθηγητών πανεπιστημίων.

 

Όσο για το επίπεδο των φοιτητών, όντως υπάρχουν μερικοί με πολύ χαμηλό επίπεδο. Το θέμα είναι πως δεν παίρνουν ποτέ πτυχίο. Το λένε και όλες οι εκθέσεις αξιολόγησης αυτό. Είναι τελείως λάθος λοιπόν να κρίνεις ένα τμήμα με βάση το ποιος μπαίνει και όχι με το ποιος βγαίνει. Επίσης δε ξέρω ποια είναι η διαφορά μεταξύ του University of Glaskow με το Imperial αλλά ξέρω πως τμήματα Μηχανολόγων ΤΕ είναι πολύ καλύτερα από το τμήμα Μηχανολόγων ΠΕ της Κοζάνης.

 

Εννοείται πως τον μηχανικό δεν τον κάνουν τα χαρτιά αλλά το Ελληνικό κράτος δε το ξέρει αυτό. Δίνει δικαίωμα σε έναν απόφοιτο μίας μέρας να χτίσει ουρανοξύστη και σε έναν άλλο απόφοιτο με 30 χρόνια αποδεδειγμενής εμπειρίας να χτίσει έως διόροφο χωρίς αντισεισμικό.

 

edit: Ξέχασα να σου πω για τα επίπεδα. Στην ΕΕ υπάρχει το EQF το οποίο κατατάσσει τα επαγγελματικά προσόντα σε επίπεδα. Το σύνολο είναι 8, με το bsc να είναι 6, το msc 7 και το phd 8.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Τα επίπεδα επαγγελματικών προσόντων είναι 8 . Το 6 είναι γιά το βασικό πτυχίο , το 7 γιά το μεταπτυχιακό και το 8 γιά το διδακτορικό .

 

Οπωσδήποτε τα παραδοσιακά τμήματα των παλαιών πολυτεχνείων , ήταν και είναι πολύ ανώτερα από τα αντίστοιχα των παλαιών τει και των ελάχιστων νέων .

 

Ομως γιά τα νέα τμήματα των πολυτεχνείων και τις νέες ειδικότητες δεν ισχύει αυτό .

 

Το θέμα των βάσεων εισαγωγής είναι συνάρτηση των επαγγελματικών δικαιωμάτων , αλλά και του prestige που δίνει ο τίτλος του πανεπιστημίου .

 

Ετσι οι σχολές των τει , αφού έχουν θέμα με τα ΕΔ δεν έχουν ζήτηση , ενώ οι Μηχανολόγοι Κοζάνης που όπως λένε οι ίδιοι έχουν χάλια σπουδές , έχουν ζήτηση λόγω των ΕΔ . Το ίδιο ισχύει και γιά τους ΜΠΔ από την στιγμή που απέκτησαν ΕΔ Μηχανολόγου .

 

Δείτε φέτος πως θα ανέβει η βάση των Ηλεκτρονικών Βόλου , επειδή έγιναν Ηλεκτρολόγοι και θα πάρουν τα αντίστοιχα ΕΔ , ενώ στα Χανιά δεν το πέτυχαν ακόμη .

 

Από την άλλη κράζουμε κάποιον που είναι στο τει με 10000 μόρια , ενώ είναι υψηλού επιπέδου αυτός που τελειώνει το επιστήμης των υλικών που έχει τα ίδια μόρια επειδή είναι πανεπιστήμιο .

 

Ανάλογα προβλήματα έχουμε με πολλές σχολές που δεν έχουιν ΕΔ , αλλά έχουν ζήτηση επειδή είναι πανεπιστήμιο και κεντρικά , όπως το Χωροταξίας ΑΠΘ .

 

Γενικά οι βάσεις είναι ένα ιδιότυπο Χρηματιστήριο ΕΔ και προσδοκιών και δεν αντιπροσωπεύει κάτι πέρα από αυτό .

 

Πριν 30 - 40 χρόνια οι χαμηλότερες σχολές σε βάσεις , ήταν οι δάσκαλοι . Τα τελευταία 20 χρόνια , μέχρι πέρσι , ήταν από τις πιό υψηλόβαθμες λόγω των άμεσων διορισμών , γιά να μην μιλήσουμε γιά τις σχολές αστυφυλάκων .

 

Επίσης μην ξεχνάμε ότι τα τελευταία 10-15 χρόνια μαζικοποιήθηκε η τριτοβάθμια εκπαίδευση , με ποσοστά εισαγωγής που μαζί με όσους πάνε εξωτερικό πλησιάζει το 100 % των αποφοίτων και το 60 % κάθε σχολικής γενιάς , ενώ πριν 30-40 χρόνια , μόλις το 25 % των αποφοίτων και το 10 % κάθε σχολικής γενιάς , εισαγόταν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση , ενώ αυτοί που πήγαιναν εξωτερικό ήταν λίγοι .

Edited by BAS
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα ΤΕΙ δίδασκαν διδάκτορες. Αλλά δεν ήταν όλοι διδάκτορες. Υπήρχαν ελάχιστοι που είχαν μόνο μεταπτυχιακό και επίσης μία ειδικη μερίδα καθηγητών με πτυχίο και εξειδικευμένη εμπειρία πχ στο τμήμα μου πριν 15+ χρόνια όλα τα μαθήματα θεωρείας γίνονταν από διδάκτορες. Πλέον αυτά άλλαξαν από το 2001 και τα απαιτούμενα προσόντα καθηγητών στα ΤΕΙ είναι ίδια με των καθηγητών πανεπιστημίων.

 

Δεν ισχύει και το ξέρεις...

Εγώ έχω γνωστούς χωρίς καν μεταπτυχιακό που διδάσκαν σε ΤΕΙ (μέχρι πριν 3 χρόνια σίγουρα, δεν ξέρω για πιο μετά...)

Link to comment
Share on other sites

 Έχεις δει πουθενά σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου τα μεταπτυχιακά ή τα διδακτορικά να δίνουν Ε.Δ. ;

Δηλαδή όποιος έχει ΜΒΑ έχει γίνει και οικονομολόγος ;

 

Συνάδελφε μιλάμε για μεταπτυχιακό στο ΙΔΙΟ αντικειμενο με το πρώτο πτυχίο και ναι μάντεψε ! Ακόμα και στην Ελλάδα πλεον οι λογιστές Τ.Ε με μεταπτυχιακό γράφονται στο οικονομικό επιμελητήριο ! 

 

http://www.oe-e.gr/oe/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=41&Itemid=33&lang=el

"

Γ. Δικαιούνται να εγγραφούν ως μέλη του ΟΕΕ και οι διδάκτορες των οποίων η διδακτορική διατριβή και η μετέπειτα αυτοδύναμη διδασκαλία σε ανώτατα και ανώτερα εκπαιδευτικά ιδρύματα αφορούν στο γνωστικό αντικείμενο της οικονομικής επιστήμης, χωρίς τις προϋποθέσεις πτυχίου ή μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών .

 

Δ. Σύμφωνα με  τις διατάξεις των άρθρων 10 και 11 του Ν.3912/2011, δικαιούνται να εγγραφούν  ως μέλη στο Οικονομικό Επιμελητήριο της Ελλάδας οι πτυχιούχοι των τμημάτων της ΛογιστικήςΕμπορίας και Διαφήμισης,Διοίκησης      Επιχειρήσεων, Τουριστικών Επιχειρήσεων, Χρηματοοικονομικών Εφαρμογών,Χρηματοοικονομικής και Ελεγκτικής και Χρηματοοικονομικής και Ασφαλιστικής της Σχολής Διοίκησης και Οικονομίας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.) που είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης στην οικονομική επιστήμη των ελληνικών Α.Ε.Ι. ή ισότιμου μεταπτυχιακού διπλώματος της αλλοδαπής και χρησιμοποιούν το πτυχίο τους ή το μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης για την κατάληψη θέσης στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα ή για την άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος.

 

Θες παράδειγμα στον κλαδο μας?

Όσοι τελειώσουν μονο Bachelor (BSc) στο εξωτερικό 3 χρόνια συνηθως Αγγλία δεν τους αναγνωρίζονται επαγγελματικα΄δικαιώματα διπλωματούχου

όσοι συνεχισουν και MSc στο ίδιο αντικείμενο τους αναγνωριζουμε κανονικά όλα τα δικαιώματα

 

τελικά δίνει το MSc σε αυτόν τον απόφοιτο δικαιώματα ΝΑΙ ή ΟΧΙ συνάδελφε?

 

Άλλο παράδειγμα? Μητρώω μελετητών ...

 

 Αν πρόκειται για τη χορήγηση της κατηγορίας -27- (ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ), απαιτείταιαναλυτική κατάσταση διδαχθέντων μαθημάτων βασικού πτυχίου και τυχόν πιστοποιητικά MASTER ή λοιπών σπουδών.

 

Μήπως θεωρητικα δίνει και εκεί  αν δεν έχεις π'αρει τα απαραίτητα μαθήματα μήπως μπορείς να τα καλύψις με ένα μάστερ?

 

Εγώ είμαι υπερ των κοινών εξετάσεων για επαγγελματικα δικαιώματα βέβαια  (ας δώσουν ίδιες εξετάσεις  "ηλεκτρολογικά" ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ Π.Ε, ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΙ Π.Ε, ΜΠΔ Π.Ε, ΝΑΥΠΗΓΟΙ Π.Ε και ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ Τ.Ε και θα έχουν πολύ ενδιαφέρον τα αποτελέσματα ...) αλλά όχι να αναπαράγουμε πράγματα που δεν ισχύουν αποδεδειγμένα.

 

Τα ΤΕΙ όντως είναι πιο πίσω σε αρκετά ζητήματα αλλά το

Ηλεκτρολόγος Τ.Ε + Μάστερ + Εμπειρία = χαμηλο όριο εφόρου ζωής και

Μηχανολόγος Π.Ε με γνωσεις  1 εξάμηνο ηλεκτροτεχνία = απεριόριστα ηλεκτρολογικά στα 23 του δεν στέκει .οπως και να το δεις ...

Edited by ZaXoYs
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 Έχεις δει πουθενά σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου τα μεταπτυχιακά ή τα διδακτορικά να δίνουν Ε.Δ. ;

Δηλαδή όποιος έχει ΜΒΑ έχει γίνει και οικονομολόγος ;

πρώην πρωθυπουργός μας, έκανε καριέρα πάνω από τριάντα χρόνια ως οικονομολόγος και καθηγητής οικονομικών με βασικό πτυχίο φυσικής, μεταπτυχιακό ηλεκτρολόγου και διδακτορικό στα οικονομικά

Edited by nvel
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει και το ξέρεις...

Εγώ έχω γνωστούς χωρίς καν μεταπτυχιακό που διδάσκαν σε ΤΕΙ (μέχρι πριν 3 χρόνια σίγουρα, δεν ξέρω για πιο μετά...)

 

Θα αναφέρεσε σε εργαστηριακούς βοηθούς οι οποίοι δεν θεωρούνται διδακτικό προσωπικό.

Link to comment
Share on other sites

Και πριν 30-40 χρόνια υπήρχαν καθηγητές με διδακτορικό στα ΚΑΤΕΕ , αλλά και στα ΤΕΙ . Συνήθως αυτοί ήταν Μαθηματικοί , Φυσικοί , Χημικοί και δίδασκαν Μαθηματικά , Φυσικές , Χημείες , Γεωλογίες και Υπολογιστές .

 

Από τους Μηχανικούς ελάχιστοι από τους μονίμους , δεν είχαν τουλάχιστον μεταπτυχιακό , αλλά και ελάχιστοι είχαν διδακτορικό , εκτός βέβαια από τους βοηθούς εργαστηρίων που είχαν πτυχίο των ίδιων των σχολών ..

Στους έκτακτους υπήρχαν και πολλοί που είχαν μόνο το πτυχίο .

Μιλάω τώρα γιά την δεκαετία του 1970 . Αργότερα προφανώς ο αριθμός των διδακτορικών αυξανόταν και μετά το 2001 έγινε υποχρεωτικό γιά όλους .

 

Ηταν όμως υποχρεωτική γιά όλους η εργασιακή εμπειρία .

 

Γνωρίζω άτομο που ήρθε με μπάτσελορ από Αγγλία και τον ἐβαλαν στο 5ο έτος .

 

Επίσης όπως λένε και οι συνάδελφοι , οι του εξωτερικού με το μάστερ παίρνουν την ισοτιμία .

 

Τώρα πως γίνεται κάποιος να τελειώνει ένα πανεπιστήμιο έξω σε επίπεδο μπάτσελορ , το ίδιο πανεπιστήμιο , να δέχεται ως ισότιμο με το πτυχίο του , το πτυχίο τει , να κάνουν και οι δύο πτυχιούχοι το ίδιο μεταπτυχιακό και τα εδώ παλληκάρια να αναγνωρίζουν μόνο τον ένα από τους δύο , μόνο σε μπανανίες γίνεται .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.