Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α02] Απαγόρευση υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (ποια ακίνητα εξαιρούνται)


Recommended Posts

Δηλαδή ο νομοθέτης σκέφτηκε  ότι μια υπέρβαση 10% της επιφάνειας ενός εξώστη μπορεί να εξέχει του Κ.Χ,  ενώ ένας αυθαίρετος εξώστης όχι. Δηλαδή αν είχα έναν εξώστη 5χ1.5=7.5 τ.μ  και έχει γίνει 5Χ1.65=8,25 τ.μ, με μεταβολή 10%, τα 15 παραπάνω εκατοστά τα οποία μπορεί να προεξέχουν της Ρ.Γ ακόμη και στο 1 μ από το πεζοδρόμιο γιατί να είναι αποδεκτά;

 

Επίσης η εγκ. 3 κάνει αναφορά για εξώστες προ ΓΟΚ 85 πλήρως αυθαίρετους με ερμηνεία που βασίζεται στο αν μετρούσαν ή όχι στη δόμηση και όχι αν υπερέβαιναν την ρυμοτομική γραμμή.

 

Σίγουρα δεν είναι από τα πιο ξεκάθαρα ζητήματα, αλλά δεν μπορώ να βρω επιχείρημα ώστε να απορρίψω την υπαγωγή αυθαίρετου εξώστη υπερκείμενο εκτός Ρ.Γ όταν μου δίνει το δικαίωμα ο νόμος και το διατυπώνει ξεκάθαρα, να υπερβώ, έστω και σε ποσοστό επιφάνειας, τη ρυμοτομική γραμμή. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

sagias ευχαριστούμε για την απάντησή σου, και συμφωνώ απόλυτα,  όμως τί γίνεται σε περίπτωση που δεν έχουμε "κλείσιμο" εξώστη που υπερβαίνει τη ρυμοτομική, αλλά στέγαστρο (σταθερό με κεραμίδι) το οποίο ακολουθεί το περίγραμμα του εξώστη και εκτός της ρυμοτομικής γραμμής ( σε ύψος από την οδό πάνω από 5 μέτρα) . Μήπως μπορούμε να το πάμε με την παράγραφο 3 του αρθ 16 ΝΟΚ ?  "Οι εξώστες, αρχιτεκτονικά και λοιπά δομικά στοιχεία, αν εξέχουν της ρυμοτομικής γραμμής, πρέπει να απέχουν τουλάχιστον 0,50 μ. από το άκρο του κρασπέδου του πεζοδρομίου και προς την πλευρά της ρυμοτομικής γραμμής σε οριζόντια προβολή." Το θέμα είναι για μένα εάν θεωρείται ¨αρχιτεκτονικό και λοιπό δομικό στοιχείο" το στέγαστρο, ειδικά σε αυτή την περίπτωση όπου είναι εδραζόμενο με κατακόρυφα στοιχεία (ξύλινοι ορθοστάτες). Θα έλεγα πως ναι, αλλά όποιος εμπειρότερος ας διαφωτίσει σχετικά. Ευχαριστώ
 
Κανείς; Ας διαφωτίσει - εκθέσει άποψη κάποιος παλαιότερος παρακαλώ...
Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Έχω μια περίπτωση που σε μία τακτοποίηση ένα τμήμα δεν τακτοποιείται γιατί είναι στο κοινόχρηστο και δεν συναινεί ο συνιδιοκτήτης για να κατεδαφιστεί.Είναι καταγεγραμμένο αυθαίρετο στη πολεοδομία.Το γκρεμίσαμε.Με τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης τι γίνεται που του έχουν επιβληθεί?Εκπίπτουν ή πληρώνει μέχρι τη στιγμή που κατεδαφίστηκε?Ο νέος νόμος το διευκρινίζει κάπου?

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση εχω καποια απαγορευση υπαγωγησ στο 4178 οταν εχω κτισμα σε εκτοσ σχεδιου περιοχη και εντοσ ζωνησ 500μ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση εχω καποια απαγορευση υπαγωγησ στο 4178 οταν εχω κτισμα σε εκτοσ σχεδιου περιοχη και εντοσ ζωνησ 500μ ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ζώνης 500 μ από τι;

αν είναι από σχέδιο / προ 23 και δεν υπάρχει ΖΟΕ ΓΠΣ κλπ, δεν βλέπω πρόβλημα.

αν είναι 500 μ από κηρυγμένο νεότερο ή βυζαντινό ή κλπ μνημείο, με όρο ελέγχου της υπηρεσίας ως προς την οπτική όχληση,

θέλει λίγη κουβέντα και λεπτομέρειες της υπόθεσης.

500 το ένα, 500 και το άλλο

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοπεδο εκτος σχεδιου εχει κατασκευαστει λυομενο με αδεια του 73.Ενα τμημα του οικοπεδου ειναι χαρακτηρισμένο δασικό.Ο ιδιοκτητης του κτισματος εκανε προσθηκες κατ επεκτασιν στο λυόμενο αλλα καποια κοματια 'πεφτουν' μεσα στο δασικο τμημα του οικοπεδου....Μπορώ να τακτοποιήσω μόνο τα κοματια εκτός του δασικού;

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοπεδο εκτος σχεδιου εχει κατασκευαστει λυομενο με αδεια του 73.Ενα τμημα του οικοπεδου ειναι χαρακτηρισμένο δασικό.Ο ιδιοκτητης του κτισματος εκανε προσθηκες κατ επεκτασιν στο λυόμενο αλλα καποια κοματια 'πεφτουν' μεσα στο δασικο τμημα του οικοπεδου....Μπορώ να τακτοποιήσω μόνο τα κοματια εκτός του δασικού;

νομίζω ότι έχεις ένα θεματάκι, γιατί κάποια στιγμή αυτός θα πρέπει να δηλώσει κι εσύ να βεβαιώσεις

ότι δεν υπάρχουν άλλα αυθαίρετα στο ακίνητο της δήλωσης / βεβαίωσης.

Κάτι που δεν θα είναι ακριβές, αφού το δασικό τμήμα εξακολουθεί να είναι δικό του.

Ειδικά αν είναι στατικά εξαρτημένα τα εντός και εκτός δασικού, μπλέκει λίγο νομίζω.

Όμως επειδή δεν έχω κάνει κανένα δασικό δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ.

Ακούει κανείς που να το έχει κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοπεδο εκτος σχεδιου ειχε βγει αδεια αποθηκης το1974 στο οποιο ανεφερε οτι ουδεν ρευμα διερχεται απο την περιοχη. το 2000 εγινε θεωρηση για συνδεση με ΔΕΗ.Σημερα το οικοπεδο ειναι εντος οριθετημενου οικισμου εχει γινει κατοικια και εχει αποσταση απο αξονα αγωγων υψηλης τασης 10,00μ . μπορει να υπαχθει στον 4178 δεδομενου οτι ο νομος αναφερει οτι απαγορευεται η υπαγωγη σε  αποσταση 20,00 σε οσα ειναι εκτος σχεδιου και εκτος οικισμου.

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοπεδο εκτος σχεδιου ειχε βγει αδεια αποθηκης το1974 στο οποιο ανεφερε οτι ουδεν ρευμα διερχεται απο την περιοχη. το 2000 εγινε θεωρηση για συνδεση με ΔΕΗ.Σημερα το οικοπεδο ειναι εντος οριθετημενου οικισμου εχει γινει κατοικια και εχει αποσταση απο αξονα αγωγων υψηλης τασης 10,00μ . μπορει να υπαχθει στον 4178 δεδομενου οτι ο νομος αναφερει οτι απαγορευεται η υπαγωγη σε  αποσταση 20,00 σε οσα ειναι εκτος σχεδιου και εκτος οικισμου.

περνάει αγωγός υψηλής τάσης μέσα από οικισμό; 

δεν έχει "οικοπεδάκι" στη βάση του πυλώνα;

δεν έγινε απαλλοτρίωση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.