Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

αν δηλωθούν μεγαλύτερες επιφάνειες η χρέωση και η υποχρέωση αναγραφής στο Ε9 θα ξεκινήσει από το χρόνο υπαγωγής της δήλωσης 4178/13 και ας έχεις παλαιότητα πχ το 2005 (αυτό αναγράφετε μόνο ως χρόνος κατασκευής για να υπολογιστούν οι συντελεστές παλαιότητας από εδω και στο εξής) , ο νόμος το λεει ξεκάθαρα ότι δεν εφαρμόζετε αναδρομικά.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα. Ερώτηση νομικής φύσεως πιο πολύ.

Διαμέρισμα σε πολυκατοικία του 1958 στη Θεσσαλονίκη έχει αυθαίρετα με αποδεδειγμενη παλαιοτητα προ 75 (δηλωνονται κατηγορία 2 και προ 83 για λόγους ύψους προστίμου) και αυθαίρετες κατασκευές κατηγορίας 3.

Συν τοις άλλοις υπάρχει και αυθαιρετη αποθήκη στο υπόγειο, ύψους 2,95μ η οποία δε δύναται να υπαχθει στην κατηγορία 3 και τακτοποιειται με εμβαδόν κανονικά (σε εξ ολοκλήρου αυθαίρετο επίπεδο κάτω από το νόμιμο υπόγειο, δεν τίθεται θέμα διαμερισματωσης).

Στα χέρια μου έχω τίτλο γονικης παροχής του 1997 που την αναφέρει στην περιγραφή της οριζοντιου. Το διαμερισμα έχει αρχικό τίτλο αγοράς το 1960. Η αναφορά στη γονικη του 1997 μου αρκεί για να.ισχυρίστω παλαιοτητα προ 83 και να παρι επίσης Κατηγορία 2, δεδομένου ότι η αρχική περιγραφή της οριζοντιου ακολουθειται σε όλα τα μεταγενεστερα συμβόλαια ή πρέπει να αναζητήσω τον τίτλο του 1960 για να πιστοποιησω την αναγραφή του κι εκεί?

Η αναγραφή της στο Ε9 που μου δίνουν με έτος κατασκευής το 1958 μου αρκεί ως αποδεικτικό παλαιοτητας?

Σημειώνω πως δεν τίθεται θέμα αμφιβολιας παλαιοτητας, παμπαλαια μπουντρουμια ειναι οι αποθήκες, απλά για το τυπικό.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

αποθηκη που δεν φαινεται στην αδεια

και δεν περιλαμβανεται στην αρχικη συσταση εχει τα εξης "κακα"

 

- κατασκευαστηκε στο κοινοχρηστο "υπεδαφος" της οικοδομης

-τακτοποιειται μονον  με συναινεση

 

οσο για την παλαιοτητα, η "συνεχεια" δοκαριων, τοιχοποίας, τοιχειων σου δειχνει το εάν "μετα"  εσκαψαν την αποθηκη αυτη

[μαλλον απιθανο...] ή εξ αρχης [το πιο πιθανον]

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το επίπεδο στο οποίο υπάρχουν οι αποθήκες είναι κάτω του ημιυπόγειου.

Αυθαίρετο επίπεδο. Να έγινε μετά, αποκλείεται. Αφού κατεβαίνει η σκάλα. Κοινός Φερών οργανισμός.

 

Το διαμερισμα αγοράστηκε το 60 κι έπειτα ακολούθησε απλά μια γονικη 37 χρόνια έπειτα. Δεν έχω το αρχικό συμβόλαιο μαζί μου, μόνο τη γονικη.

 

Πόσο πιθανό είναι να έγραψε ο συμβολαιογραφος στο συμβόλαιο γονικης στοιχεία της οριζοντιου που δεν τα είδε γραμμένα στο αρχικό συμβόλαιο? Μάλλον απίθανο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι σύνηθης πρακτική να αναγράφουν στο τελευταίο συμβόλαιο όλα τα προηγούμενα (πώς και πότε αποκτήθηκε τι), ώστε να διαβάζεται το τελευταίο συμβόλαιο. Σε κάποιο χρόνο είχαν πει ότι λαμβάνεις ως παλαιότητα όταν έχεις συμβόλαια, το χρόνο σύνταξης του συμβολαίου, αλλά νομίζω είναι εύλογο να χρησιμοποιήσεις τον χρόνο σύνταξης του 1ου συμβολαίου που αναφέρεται σε αυτό που έχεις στα χέρια σου.

Το να μην αναφέρουν παλιό συμβόλαιο είναι πιθανό. Το να κάνουν αναφορά σε συμβόλαιο που δεν υπάρχει, είναι όπως τα λες μάλλον απίθανο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί πιο πριν παρόμοιο θέμα, αλλά η δική μου περίπτωση έχει ως εξής.

Με άδεια του 1972 κατασκευάζεται ισόγειο κατάστημα. Το 2010 εκδίδεται νέα άδεια και προκειμένου να γίνει προσθήκη κατοικίας ΄Β ορόφου, δηλώνεται αλλαγή χρήσης του καταστήματος σε πυλωτή. Βέβαια, ο χώρος παραμένει κλειστός όπως πριν.

Ως χρόνος δημιουργίας της αυθαιρεσίας είναι το 2010 ή το 2014, οπότε και έκλεισε η άδεια; Ο χρόνος κατασκευής είναι το 1974, αυτό μπορεί να ληφθεί υπόψη;

Link to comment
Share on other sites

Μια σκεψη ειναι

αν η "μετατροπη" ανηκει στην κατηγορια "κατεδαφιση" ειχες προθεσμια να την κανεις...

επομενως μετα την παροδο της προθεσμιας θεωρειται οτι "συντελεστηκε" η παρανομια...

 

Αν ηταν "απροθεσμη" και εληγε με την "αποπερατωση"-κλεισιμο της αδειας :sad:

 

εδω εχουμε θεμα προς συζητηση...

 

να δουμε τι σκεφτονται οι υπολοιποι φιλοι

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, η δόμηση λόγω πυλωτής μεταφέρθηκε στον όροφο προκειμένου αυτός να ανεγερθεί. Αν οι εργασίες ξεκίνησαν πριν από τις 28.7.11 προσωπικά δε βλέπω πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.