Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

Παύλο, στο 1ο μου απαντάς με την 4η διευκρίνιση, ότι επέκταση σε κοινόχρηστους διαμερίσματος θεωρείται από πολλούς ΥΔ, κατά τους νόμους των αυθαιρέτων, άσχετα αν είναι στο νόμιμο περίγραμμα, κάτι που ως τώρα δεν το έπερνα έτσι, καθώς (1), συνήθως μου ήταν πιο απλά (+1 δωμάτιο στον ακάλυπτο), και (2) λάμβανα υπόψη και ΓΟΚ, κλπ για το πότε να βάλω ΥΔ (στα υπόγεια έβαζα ΥΔ, όμως γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι για να πάρουμε την "έκπτωση δόμησης", ο χώρος πρέπει να είναι με άδεια - νόμιμος.

Ως προς το πάτημα της ΥΔΟΜ, νομίζω πως πρόκειται για απαίτηση συναίνεσης όλων των συνιδιοκτητών, γιατί με το κλείσιμο του κοινόχρηστου ή την διαμερισμάτωση γενικά, θίγεις δικαιώματα μερικών ή του γειτονικού ιδιοκτήτη. Μάλλον εκεί κολλάνε. Αν θυμάμαι καλά, παλιότερα είχε υπάρξει και θέμα με τους διαδρόμους, όταν ήθελε να τακτοποιήσει ένας μόνο ιδιοκτήτης. Ίσως να υπάρχει ακόμα.

 

Ευχαριστώ για τα αναλυτικά σχόλια.
Επίσης καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται. 

Ποια  είναι η περίπτωση που σε απασχολεί;

Έχω ένα εμβαδό αυθαίρετο. Τμήματα αυτού του εμβαδού έχουν μόνο υπέρβαση δόμησης και τμήματα έχουν παραβιάσεις πλαγίων αποστάσεων < & > του 20% (3 φύλλα καταγραφής με μία κοινή ημερομηνία, τη νεότερη). 

Όλες αυτές οι υπερβάσεις έχουν γίνει χρονολογικά σε δύο ημερομηνίες. Θα πρέπει να φτιάξω άλλα 3 φύλλα καταγραφής με τα εμβαδά [που έχουν γίνει στην παλαιότερη ημερομηνία για να είμαι σωστός;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δηλαδή μια μονοκατοικία με άδεια και έχουν γίνει αυθαίρετες επεκτάσεις?

επέκταση που παραβιάζει Δ (μήπως και υπέρβαση κάλυψης?)

Υπέρβαση δόμησης? (από που προέρχεται? έκλεισε Η.Χ? δημιουργήθηκε υπόγειο ενώ δεν υπήρχε στα εγκεκριμένα σχέδια?)

Τμήματα που παραβιάζουν τη Δ, διαφοροποιούνται μόνο ως προς την καταχωρηθείσα επιφάνεια (με Υ.Δ) στο σύστημα αυθαιρέτων. Ο συντελστής προσαύξησης θα είναι ενιαίος (αυτός που αντιστοιχεί για παραβίαση Δ πάνω από 20 % εφόσον υπάρχει τέτοια) για όλα τα Φ.Κ που περιλαμβάνουν τέτοια παράβαση.

Κάνε μια πιο αναλυτική περιγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδερφοι.

 

Πως αποδεικνείεται ότι προυπήρχαν τις 28/07/2011 σοφίτες σε μερικά από τα διαμερίσματα ενός συγκροτήματος κατοικιών?

 

Η οικοδομή έχει ολόκληρη κριθεί αυθαίρετη από Πολεοδομία, αλλά λόγω προσωπικών αντιδικιών μεταξύ των συνιδιοκτητών κάποιοι δεν συναινούν να τακτοποιηθούν οι σοφίτες. Αν εγώ προχωρήσω με 2/3 της συναίνεσης των συνιδιοκτητών, και στο μέλλον με καλέσουν να απολογηθώ πως αποδεικνύεται ότι είναι προ τις 28/07/2011, είμαι καλυμμένος με αεροφωτογραφία? 

Link to comment
Share on other sites

"σοφιτες".. σοφιτες ή δωματιακια στην ταρατσα??

εχεις στεγη...?

 

Εδω εχεις ΟΙ σε οικοδομη

το κατω απο την στεγη ανηκει στο  διαμερισμα...

αρα την συναινεση γιατι την ζητας?

Ολοκληρη η οικοδομη, γιατι εχει  κριθει αυθαιρετη?

βλεπεις στο ΚΤΙΜΑΝΕΤ, βλεπεις στο ΓΚΟΥΓΚΛ...οσο  και να μην διακρινονται..."κατι"  θα φαινεται...

 

υγ

ειπες..."συγκροτημα κατοικιων"....τι ακριβως εχει χτισθει???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

dazisimo

Υποθέτω από τα λεγόμενα σου ότι το κτίριο έχει σύσταση Ο.Ι.

Αρχικά διαβάζεις τον κανονισμό για το ποιοι χώροι είναι κοινόχρηστοι, αν δόθηκε αποκλειστική χρήση στα διαμερίσματα του τελευταίου ορόφου αναφορικά με το δώμα ή τη στέγη τους και αν μιλάμε για αυθαιρεσίες σε κοινόκτητο τμήμα της οικοδομής, ο κανονισμός αναφέρει με ποια πλειοψηφία μπορεί να γίνει οποιαδήποτε ενέργεια σε τέτοιους χώρους.

Τα 2/3 των ψήφων δεν λένε τίποτα από μόνα τους, αν ο κανονισμός αναφέρει διαφορετικά πράγματα.

Ο νόμος αναφέρει ότι κάποτε θα είχαμε αεροφωτογραφίες για την απόδειξη της λεγόμενης "κόκκινης γραμμής" των αυθαιρέτων.

Μέχρι στιγμής δεν έχουμε κάτι τέτοιο. 

Οπότε δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες (ακόμη και google earth ή street view). 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να σας τα πω πιο αναλυτικά...

Η οικοδομή κρίθηκε αυθαίρετη λόγω:    αλλαγή στις όψεις, και κατασκευή στέγης (εξωτερικά)

Έπειτα έγινε δεύτερη αυτοψία από την Πολεοδομία και εντοπίστηκε διαφορετική διαμερισμάτωση σε όλες τις ιδιοκτησίες εσωτερικά. Η διαδικασία της αυτοψίας όμως σταμάτησε λόγω ένταξης του ακινήτου στον Ν. 4178/2013 οπότε δεν μπήκαν μέσα να καταγραφούν και οι σοφίτες.

 

Πρόκειται για μια πολυκατοικία, της οποίας η γενική συνέλευση ανέθεσε στο γραφείο μας την τακτοποίηση. Είναι 25 διαφορετικά διαμερίσματα, οριζόντιες ιδιοκτησίες, και εκτός από 2-3 πελάτες οι υπόλοιποι είναι σύμφωνοι.

Βάσει της σύστασης δεν υπάρχουν αποκλειστικές χρησης και η στέγη είναι κοινόχρηστη.

Οι δυο τρεις που διαφωνούν, συμφωνούν να τακτοποιηθούν τα κοινόχρηστα, αλλά διαφωνούν για τις σοφίτες. 

Αν εγώ επικαλέστώ την αεροφωτογραφία, και στην τεχνική έκθεση γράψω ότι ο φέρον οργανισμός της στέγης φαίνεται ότι από την κατασκευή έχει διαμορφωθεί με τρόπο που έχουν γίνει οι σοφίτες, και πάω με παλαιοτητα μετά το 2004

αν και είναι προ του 1983) , είμαι καλλυμένος αν με πάνε στα δικαστήρια? Μου έχουν στείλει ήδη εξώδικο και μου επισημαίνουν πως θα αποδείξω ότι προυπάρχει του 2011...

Link to comment
Share on other sites

Η οροφή της οικοδομής προβλεπόταν να έχει πλάκα Ο.Σ η οποία δεν κατάσκευάστηκε και στη θέση της κατασκευάστηκε κεραμοσκεπή ή κατασκευάστηκε κεραμοσκεπή επί πλάκας αφήνοντας οπές για να δημιουργηθούν οι σοφίτες?

Link to comment
Share on other sites

ωραιοι κι αυτοι

 

ρωτουν εσενα πώς θα αποδειξεις αν ειναι πριν το 2011..

αν ειναι αυτη η μονη αρνηση τους... εσυ μπορεις να το αποδειξεις...

 

θα συνανεσει το 50+%  και θα γραψει οτι συναινει  για τουτο και εκεινο και το αλλο που εκανε ο  και ο  και η...περι το ετος............

 

και ας τρεχουν αυτους στο δικαστηριο.

 

Εσυ με βαση τις εξουσιοδοτησεις δουλευεις...που τα λενε καθαρα και ξαστερα...

 

Εσυ το μονο που θα δεις ειναι αν υπαρχει κανονισμος  και αν  δημιουργει προβλημα....

 

εκει..."σε κολλανε"

 

τελικα τι ειδους σοφιτες ειναι?  δεν ειπες..

επικοινωνουν με τα αποκατω διαμερισματα?

και αν καταλαβα καλα...απο την αδεια δεν προβλεπονταν στεγη.

Ολη η ταρατσα εχει γινει στεγη ή ενα τμημα?

 

και.....

 

όσα ρωτάει  και ο παυλος... :smile: :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Είναι στέγη εδραζόμενη επί πλάκας. ¨Ολοη η ταράτσα έχει γίνει στέγη. Στην αυτοψία η πολεοδομία την θεώρησε παράνομη, αλλά έπειτα από έρευνα μου στην πολεοδομία βρήκα αναθεωρηση που υπήρχε, αλλά φυσικά χωρίς σοφίτες. 

Σε κάποια διαμερισμάτα του πρώτου ορόφου, έχει κατασκευαστεί τρύπα στην πλάκα και με εσωτερική σκαλίτσα τα διαμερίσματα αυτά έχουν άλλο ένα δωματιάκι εντός της στέγης.

Ο κανονισμός ζητά πλειοψηφία 2/3 την οποία και έχω.

Πριν δεν σας ανέφερα τα υπολοιπα στοιχεία γιατι τα έχω λύσει στο μυαλό μου,

Το μόνο που με βασανίζει ακόμα, επειδή με "εκβιάζει" με το εξώδικο η μια ένοικος, είναι αν έχω πρόβλημα για την παλαιότητα των σοφιτών. 

Δηλαδή αεροφωτογραφία της οικοδομής, τεχνική έκθεση δική μου και υπογγεγραμμένες δηλώσεις της πλειοψηφίας αρκεί για να είμαι εγώ καλλυμένος και να μην μου τινάξουν την τακτοποήση στον αέρα?

Και αν ναι θα βάλω ως ημερομηνία μετα το 01-01-2004, και όχι το 1987 που στην πραγματικότητα κατασκευάστηκαν.

Edited by dazisimo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.