Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών (γενικά)


Recommended Posts

ΚΑΝΑ,

εδω  στο φορουμ,

τα τελευταια 2 χρονια, γραφουμε συνεχως..

"διορθωστε τζαμπα  τα Ε9 και τελειωσατε  οριστικα"

 

αυτος θελει

- και να μην το δηλωσει στο Ε9, για να γλυτωσει το προστιμο

- και να του  τακτοποιησει ο μηχανικος το "αυτοδημιουργητο" παταρι... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

[τις καλησπερες μου και απο εμενα]

Link to comment
Share on other sites

..έτσι λόγια να λέμε ..

 

αεροφωτογραφίες δεν ανέβασαν στο σύστημα

παρά το νομοθετημένο "εντός εξαμήνου από την έναρξη του 4178)

 

Μήπως θα έπρεπε να δώσουν παράταση στην δωρεά τροπ/ση του Ε9

μέχρι την ΛΗΞΗ της ταυτότητας κτιρίου?

 

(Γιατί αν τώρα υπάρχει πρόβλημα

σκέψου τη θα γίνει με την Τ.Κτιρίου!)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Και το extra ΦΑΠ;;;; Και ο extra ΕΝΦΙΑ;;;; Κι ο λογιστής;;;;;

 

ιασονα

 

ΦΑΠ αναδρομικα δεν πληρωνει ...ΤΑΠ, δημοτικα τελη ομοιως  και εχει και κατι "μειωμενα"

 

Οσο για τον ΕΝΦΙΑ, να μην ανησυχει...μολις ερθει  στην  εξουσια  "τριτη φορα"  ο "εξ ευωνυμων"

θα καταργησει τον αδικο, αντιλαικο,φορομπηχτικο νομο του Βενιζελου...

 

τελικα θα δικαιωθει ο Βαγγελης που ελεγε...γελωντας..σαρδονια

 

Εγω???τι σας πηρα εγω?  ενα και κατι δις...

Οι αλλοι να δειτε που θα σας παρουν 3 δις....

 

τις καλησπερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το 2010 πληρώσαμε ΦΑΠ με τα δεδομένα του τότε Ε9.

Αν σήμερα χρειαστεί ν' αλλάξει το τότε Ε9 και ν' αυξηθούν π.χ. τα τ.μ. τότε υπάρχει extra ΦΑΠ που πρέπει να πληρωθεί.

Αν δεν πληρωθεί το πιθανότερο είναι να μην σε αφήνει να πας να διορθώσεις και το επόμενο.

Δηλαδή του 2011.

Και μετά για κάθε επόμενο κ.ο.κ.

Κι έτσι φτάνεις και στον extra ΕΝΦΙΑ

κ.ο.κ.

 

Κάνω λάθος;;;;

 

H' για να μην το πάω τόσο μακριά.

Σε 10 μέρες βγαίνει ο νέος ΕΝΦΙΑ. Τον πληρώνει κάποιος.....

Στο τέλος του μήνα πάει ν' αλλάξει το Ε9 του κι αυξάνονται τα τ.μ.

Δεν θα του έρθει συμπληρωματικός ΕΝΦΙΑ για το τρέχον έτος;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

φυσικα και θα  του ερθει  φορος.....

αφου φορολογειται η "ακινητη" Περιουσια...εστω και αν ειναι "απροσοδη" ή "υποτιμημενη"...

[εστω και αν εχει κωδικο για μειωμενους  φορους και τελη για τακτοποιημενα  με   χρήση  "κατοικιας"  με  το αρθρο  23 παρ. 9]

 

Και βεβαια, θα υπηρχε αφορολογητο 400.000/300.000/150.000/50.000 [ό,τι ηθελε καθενας...ελεγε..πριν 3-4 μηνες..]

αλλά,  δεν προλαβαν  αυτη την φορά....

όπως δεν προλαβαν να τον καταργησουν....

ή να αλλαξουν τις  αντικειμενικές  ωστε να ταυτισθουν με τις αγοραιες.....αλλά   "δεν προλαβαινουν "  φετος :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

τελικα προκειται για "αμετακινητο φορο στην ακινητη περιουσια"

 

[...οταν μπαταρει αριστερα...μην το ζοριζεις...]

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι επανέρχομαι με το post #951.

Ως χρόνο κατασκευής, για τον υπολογισμό του συντελεστή παλαιότητας, λαμβάνεται τον χρόνο ολοκλήρωσης του φέροντα οργανισμού ή του συνόλου της κατασκευής;

Στο άρθρο 7 ο 4178 αναφέρει ότι σε αυτόν υπάγονται οι αυθαίρετες κατασκευές που έχουν περατωθεί κατά τις διατάξεις του άρθρου 8 πριν τις 28.7.2011.

Στο άρθρο 8 αναφέρει ότι υπάγονται κτίρια των οποίων ο φέρων οργανισμός έχει ολοκληρωθεί πριν τις 28.7.2011. Επομένως ο χρόνος περάτωσης μίας κατασκευής είναι αυτός της ολοκλήρωσης του φέροντος οργανισμού της ή του συνόλου της;

Έχω περίπτωση κατοικίας που ρευματοδοτήθηκε τον Μάρτιο του 1983 και σύμφωνα με τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη ο φέρων οργανισμός είχε ολοκληρωθεί εντός του 1982. Επιπλέον όλα τα ένσημα που αναφέρονται στην κατάσταση μισθοδοσίας και το βιβλιάριο εισφορών, ενσήμων και δωροσήμων είναι μέχρι το Νοέμβριο του 1982 (με τελευταία τους σοβάδες). Αεροφωτογραφίες δεν υπάρχουν για την εξεταζόμενη περίοδο - άλλωστε είναι μικρή.

Ποιο κατά την γνώμη σας είναι το σχετικό αποδεικτικό παλαιότητας που πρέπει να υποβληθεί (κατάσταση μισθοδοσίας, βιβλιάριο εισφορών, αποδείξεις καταβολής ή κάποια βεβαίωση που θα ζητηθεί από το ΙΚΑ;)

Πιστεύω ότι είναι θέμα που θα έχει απασχολήσει κάποιο συνάδελφο, οπότε ελπίζω σε απάντηση αυτή τη φορά ;) .

Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Ο πίνακας με τα ένσημα του έργου σε καλύπτει ως ημερομηνία κατασκευής. Δεν θες βεβαίωση, μια φωτοτυπία του μόνο. Μπορεί ο χρόνος περάτωσης της κατασκευής να είναι ο χρόνος που μπήκαν τα πόμολα και τα πλακάκια, αλλά εφόσον ο νόμος λαμβάνει σαν χρόνο κατασκευής την ολοκλήρωση του ΦΟ για τον συντελεστή παλαιότητας, αυτό κάνουμε και εμείς, όποτε μπορούμε.

 

ΥΓ

Προσωπικά το θεωρώ σωστό αυτό, γιατί η παρανομία ξεκίνησε παλιά. Δεν είναι σωστό να ξεχωρίζεις αυτούς που είχαν λευτά να την τελειώσουν από τότε με αυτούς που ζορίζονταν και την τελείωσαν αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, έχω μία ερώτηση:

σε πολυκατοικία εγώ τακτοποιώ το ισόγειο κατάστημα το οποίο έχει κάνει κατάληψη όλου του ακαλύπτου. Αυτό προκύπτει έμμεσα από τα συμβόλαιο σύστασης (1969)*** και φαίνεται και στα σχέδια που συνοδεύουν το συμβόλαιο ότι δεν υπάρχει ακάλυπτος. Ωστόσο στα σχέδια αυτά το ισόγειο ήταν τελείως διαφορετικό, δηλαδή είχε αλλού τοιχους, αλλού κλιμακοστάσια, όλα διαφορετικά. Εγώ τώρα δείχνω την παρούσα κατάσταση και ο μόνος λόγος που δείχνω τα παλιά σχέδια είναι για να δείξω ότι εξ αρχής με την κατασκευή της πολυκατοικίας το ισόγειο είχε επεκταθεί σε όλον τον ακάλυπτο. Πιστεύω ότι αυτό δε θα είναι εμφανές από αεροφωτογραφία. Τι λέτε? Μπορώ να το χρησιμοποιήσω? 

:confused:  :confused:  :confused: Επίσης κάτι πολύ παράξενο: έστω 100τμ το οικόπεδο. Το συμβόλαιο λέει ότι το ισόγειο είναι 100 τμ επίσης.  Εφόσον όμως υπάρχει κεντρικό κλιμακοστάσιο 10τμ της πολυκατοικίας με διαφορετική είσοδο από αυτή του ισογείου καταστήματος, δεν θα έπρεπε να αφαιρεθούν τουλάχιστον τα τετραγωνικά του κλιμακοστασίου για να βγει το εμβαδόν του? Θα πάμε για διόρθωση του Ε9 και δε θέλω να κάνω κάποιο λάθος... Ευχαριστώ.

 

 

(***έμμεσα διότι δε λέει έγινε κατάληψη ακαλύπτου, λέει ότι το οικόπεδο είναι 100τμ  και το ισόγειο είναι 100 τμ επίσης!)

Link to comment
Share on other sites

"τα σχέδια που συνοδεύουν το συμβόλαιο"

και δειχνουν "100" τμ.

ειναι με την σφραγιδα  "εθεωρηθη"

 

ή ειναι  προχειρα???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.