Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 1 (Κατοικίες προ του 1975) αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Καλημέρα!!

έχουν βγει διευκρινήσεις και οδηγίες στη παρακάτω διεύθυνση

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=qWJnuGdlVEE%3d&tabid=855&language=el-GR

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.Θα ήθελα κάποια βοήθεια.Μονακατοικία με άδεια του 1957,έχει κτισθεί με 93 μ2 αντί 61 της άδειας,και επιπλέον έγινε υπόγειο και στέγη.

Με το παράβολο των 500 ευ είμαι ενταξει για όλα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομήγυρι

 

Μιας και οι παρατηρήσεις βγήκαν αλλά δεν απαντούν και σε όλα και δεν έχει θιχτεί τίποτα στο τμήμα αυτό θέτω το αξής απλό ερώτημα:

 

Στη κατηγορία 1 περιλαβάνονται τα προ του 1975 που έχουν αποκλειστική χρήση κατοικίας.  Εάν ένα κτίσμα είναι προ του 1975 και δεν είχε ούτε εξακολουθεί να έχει χρήση κατοικίας πως τακτοποιείται?  Συγκεκριμένα κτηνοτροφική μονάδα που εξέτρεφε κουνέλια, εργοστάσιο που έφτιαχνε ζωοτροφές και ελαιοτριβείο (3 διαφορετικά κτίρια).  Στο Παράρτημα Α αναφέρει στις παρατηρήσεις του 3(α) οτι καλύπτει και γεωργικές, κτηνοτροφικές, αλιευτικές-ιχθυοκαλλιεργητικές παραγωγικές μονάδες (βιοτεχνίες-βιομηχανίες συσκευασίας και ματεποίησης προϊόντων).  Βάζοντας λοιπόν σε ΦΚ είδος χρήσης τη μεταποίηση πρωτογενούς τομέα και στο 5 στους ΚΧ τα μ2 του παλιού εργοστασίου και Κατηγορία 1 ή 5 ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ούτε το 500ρικο.  Βέβαια Κατηγορία 1 αναφέρεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε σπίτια προ του 1975. 

 

Καμμία πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει αυθαιρεσία μετά το 83, πηγαίνεις με κατ2.

Δηλαδή πάω με Κατηγορία 2 αλλά με παλαιότητα προ του 1975?  Ή δεν παίζει ρόλο η παλαιότητα εκεί?  Πάντως με το σενάριο αυτό (κατ.2 και παλαιότητα προ του 75) πάλι δεν βγάζει πρόστιμο

Link to comment
Share on other sites

μάλλον το σύστημα δεν διαβάζει παλαιότητα προ 75 γιατί σε πάει σε κατηγορία 1, οπότε θα σου βγάλει μηδέν πρόστιμο και παράβολο 500 ευρώ στην πρώτη υποβολή. Για την κατηγορία 2 θα επιλέξεις παλαιότητα μέχρι 31-12-82. Ο μειωτικός συντελεστής 0.15 λόγω παλαιότητας θα είναι ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα προβληματισμός....

 

Κτίριο στην άδεια με μικτή χρήση λόγω καταστήματος στο ισόγειο.

Σύσταση.

Εμένα με καλεί ο Γ.2

Πηγαίνω και βλέπω το ισόγειο ότι είναι κατοικία, επομένως βλέπω χρήση αποκλειστικά κατοικίας.

Αναζητώ νομιμοποιητικά έγγραφα;

Με νοιάζει πότε έγινε η αλλαγή χρήσης;

 

Εμένα γνώμη μου είναι... όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι.Μπορεί κάποιος να μου παντήσει γθαΜονακατοικία με άδεια του 1957,έχει κτισθεί με 93 μ2 αντί 61 της άδειας,και επιπλέον έγινε υπόγειο και στέγη.

Με το παράβολο των 500  είμαι ενταξει για όλα?Στο φύλλο καταγραφής θα δηλώσω τις υπεβάσεις δόμησης και τη στέγη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω την εξής απορία : Σε οικόπεδο με μέγιστη δόμηση 200 m2, έχουμε κτίσμα προ του 1975 με χρήση κατοικία, συνολικής επιφανείας (αφορά τη δόμηση) 250 m2, το οποίο και κατασκευάστηκε (πριν το 1975) χωρίς οικοδομική άδεια.

 

1. Υπάγεται κανονικά στην κατηγορία 1 του άρθρου 9, για κτίρια προ του 1975 με αποκλειστική χρήση κατοικία?? 

 

2. Αν ισχύει το ανωτέρω συνεπάγεται και εξαίρεση από οριστική κατεδάφιση?

 

Κάνω αυτά τα ερωτήματα σε συνέχεια έκδοσης της εγκυκλίου 3 (Ν.4178) και συγκεκριμένα αναφέρομαι στη φράση " και εξετάζεται τυχόν δυνατότητα νομιμοποίησης των αυθαιρέτων κτισμάτων ή της αυθαίρετης αλλαγής χρήσης, σύμφωνα με τους ισχύοντες όρους και περιορισμούς δόμησης στη θέση του ακινήτου " που αναφέρεται στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 1, στις γενικές διευκρινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.