Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Συνάδελφοι μία ερώτηση που αφορά την κατηγορία 4 :

 

Αν σε πολυκατοικία το 1ο και 2ο οροφοδιαμέρισμα (λειτουργικά ανεξάρτητα μεταξύ τους) ανήκουν σε έναν ιδιοκτήτη ο οποίος δεν έχει κάνει σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών, αλλά λειτουργικά είναι αυτοτελείς ιδιοκτησίες. Αν υπάρχουν αυθαιρεσίες π.χ. στο 2ο οροφοδιαμέρισμα, πως θα υπολογίσουμε τα ποσοστά κάλυψης, δόμησης, ύψους για να ελέγξουμε αν εντάσσεται στην κατηγορία 4 ? Θα λάβουμε υπόψη τα τετραγωνικά και των 2 οροφοδιαμερισμάτων ή μόνο του δευτέρου αφού εκεί είναι η αυθαιρεσία παρόλο που συμβολαιογραφικά δεν είναι αυτοτελή διαμερίσματα ?

 

 

Θα τα ελέγξεις "συμβολαιογραφικά", δλδ τα δύο σαν ένα μεγάλο διαμέρισμα, από τη στιγμή που δεν έχει κάνει σύσταση (κέρδισε), αλλά θα πρέπει να τακτοποιηθούν όλες οι αυθαιρεσίες και στα δύο εάν έχει (έχασε).

δεν ισχύει αυτό διότι από τη στιγμή που αποτελούν αυτοτελείς ιδιοκτησίες ο ιδιοκτήτης σε καλεί να ελέγξεις και να ρυθμίσεις όποια αυτοτελή ιδιοκτησία θέλει αυτός. Δεν είσαι υποχρεωμένος ούτε έχεις το δικαίωμα να μπεις σε άλλη ιδιοκτησία.

Η μη ύπαρξη ανεξαρτήτων οριζοντίων ιδιοκτησιών δεν σημαίνει και την λειτουργική εννοποίηση χώρων και δεν έχει σχέση με την αυτοτελή ιδιοκτησία.

Ο μηχανικός δεν κάνει έλεγχο συμβολαίων για να διαπιστώσει τον ιδιοκτήτη κάθε ακινήτου.

 

 

ο φερόμενος ιδιοκτήτης του ακινήτου στο οποίο

έχει εκτελεστεί η αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατα−

σταθεί αυθαίρετη χρήση.

 

για αυτό λέει φερόμενος ιδιοκτήτης ο νόμος και όχι απλά ιδιοκτήτης

 

Αυτά τα έχω τσεκάρει και με τη ΔΟΚΚ (σε ό,τι βαθμό αυτό έχει αξία τέλος πάντων)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά για τους χώρους άνευ χιλιοστών πως υπολογίζουμε την υπέρβαση; Η μία λογική λέει ότι διαιρούμε τα τμ της υπέρβασης με τα συνολικά και η άλλη ότι επειδή έχουμε 0 μηδέν στο πηλίκο πάει κατ. 5 και συντελεστές υπέρβασης δόμήσης στο max.

Link to comment
Share on other sites

Η 'αποψή μου είναι όπως και τους κοινόχρηστους που δεν έχουν χιλιοστά δηλ με το σύνολο στο οικόπεδο

 

επίσης δεν πάει πάντα κατ5 αν επιλέξεις παρανομαστή 0

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά για τους χώρους άνευ χιλιοστών πως υπολογίζουμε την υπέρβαση; Η μία λογική λέει ότι διαιρούμε τα τμ της υπέρβασης με τα συνολικά και η άλλη ότι επειδή έχουμε 0 μηδέν στο πηλίκο πάει κατ. 5 και συντελεστές υπέρβασης δόμήσης στο max.

 

Υπάρχει και κατηγορία 1 και 2 και 3 και 4 (όταν είναι "τμήμα" μιας οριζόντιας ιδιοκτησίας).

Link to comment
Share on other sites

Έχω την έξης περίπτωση για την οποία θα ήθελα τη γνώμη σας.

 

Εκτός σχεδίου, γίνεται σύσταση ΟΙ επι οικοπέδου 6000μ2. Βγαίνει άδεια το 86  σε ένα τμήμα 1500μ2 το οποίο μεταβιβάζεται σε 2 αδέρφια εξ αδιαιρέτου. Τα αδέρφια κάνουν τροποποιηση της σύστασης και τα 1500 τα χωρίζουν στη μέση όπως και το κτίσμα για το οποίο έχει βγεί άδεια. Έρχομαι εγώ να τακτοποιήσω τη μία ΟΙ με το μισό κτίσμα.

 

Διαπιστώνω ότι το ημιυπόγειο κατασκευάστηκε ως μπαζωμένος χώρος (δεν υπάρχει προσβαση, τοιχείο γυρω γυρω) .Υπάρχει κατ επέκταση του ημιυπογείου (κάτω από βεράντα ισογείου) ένα νέο ημιυπόγειο. Και λέω τώρα:

 

1) Μία παράβαση διαφορετική διαμερισμάτωση ισογείου. - 500

 

2) Μία παράβαση μπάζωμα ημιυπογείου - 500

 

3) Μία παράβαση επέκταση εξωστών προβόλων οροφής ιισογείου κλπ

 

4) ΥΔΒΧ για την επέκταση ημίυπογείου ή ΥΔΚΧ με μειωτικό*

 

*Στην άδεια δείχνει ημιυπόγειο 1,5μ (οροφη σε έδαφος). Θα το ελεγξω με βάση την άδεια που 1,5μ που ίσχυε όταν εκδόθηκε ή με βάση το 0,80μ που ισχυει σήμερα? Η επέκταση φτιάχτηκε κάπου το 1995-2000

Edited by michalisp
Link to comment
Share on other sites

Πχ στην αδεια πραγματοποιουμενη καλυψη 100τμ δομηση 100τμ και υψος 3μ

Τακτοποιηση με 3843 10τμ

Αυθαιρεσια 10τμ

Για το ελεγχο κατηγοριας 4

Καλυψη 100*40%=0.40

Δομηση 100*40%=0.40

Υψος 3*20%=0.20

Σωστα;;;;;

Το γεγονος οτι υψος δεν ξεπερναει το 0.20 που μου δινει το ποσοστο 20% μπορω να ενταχθω στη κατηγορια 4;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω γιατι δεν εχω ασχοληθει καθολου με οριζοντιες

 

οταν εχω ενα κτιριο με 3 οροφοδιαμερισματα ανεξαρτητα   χωρις  συσταση ,ενος ιδιοκτητη(ζευγαρι απο 50%) κ κανω συνολικη τακτοποιηση του κτιριου με μια δηλωση  εξεταζω    ποσοστα  για καθε διαμερισμα,χωριστα?διοτι διαβασα πιο πανω το #591

κ αρχισα να εχω αμφιβολιες για ολα

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.............

 

για την κατηγορια 4 θα πρεπει να ειμαι μεσα στα ποσοστα 40% καλυψησ -δομησησ και 20% υψους ταυτοχρονα ή φτανει να εχω ενα απο τα τρια;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω γιατι δεν εχω ασχοληθει καθολου με οριζοντιες

οταν εχω ενα κτιριο με 3 οροφοδιαμερισματα ανεξαρτητα   χωρις  συσταση ,ενος ιδιοκτητη(ζευγαρι απο 50%) κ κανω συνολικη τακτοποιηση του κτιριου με μια δηλωση  εξεταζω    ποσοστα  για καθε διαμερισμα,χωριστα?διοτι διαβασα πιο πανω το #591

κ αρχισα να εχω αμφιβολιες για ολα

 

Όχι. τα συνολικά.

 

καλημερα.............

για την κατηγορια 4 θα πρεπει να ειμαι μεσα στα ποσοστα 40% καλυψησ -δομησησ και 20% υψους ταυτοχρονα ή φτανει να εχω ενα απο τα τρια;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

Και τα τρία.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Όχι. τα συνολικά.

 

 

Και τα τρία.

και στο αρθρο9 παρ. Δ αα που αναφερει οτι τα ποσοστα υπερβαση δεν ειναι απαραιτητο να συντρεχουν αθροιστικα για ολα τα μεγεθη προκειμενου η υπαγωγη να γινει στην συγκεκριμενη κατηγορια.....

πως το καταλαβαινεις;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.