Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω διαβάσει το συγκεκριμένο νήμα 3-4 φορές από την αρχή, αλλά επειδή ακόμα και τώρα είμαι μπερδέμενος:

 

-Για την κατηγορία 4 αθροίζω τις υπερβάσεις της οριζόντιας ιδιοκτησίας που ελέγχω μαζί με ολόκληρου του ακινήτου και συγκρίνω με αυτά που έχουν υλοποιηθεί από την οικ. άδεια;

Τα χιλιοστά της οριζόντιας ιδιοκτησίας δεν υπεισέρχονται σε κάνενα υπολογισμό; (από που προκύπτει αυτό ? Νομίζω πας με χιλιοστά αλλιώς γιατί να βάζουμε Κατηγορία 5 ?!)

 

 

Καλησπέρα

Εχω την εξης απορία :

Διαμέρισμα 4ου οροφου σε πολυκατοικια του 2008 εχει κλεισμένο ΗΧ και ΣΟΦΙΤΑ ρυθμισμένα με 3843/10.

Ο ΣΔ του διαμερισματος ειναι 87μ2, οι ρυθμισεις με τον 3843 ειναι συνολικά 56μ2.

Μου ζητηθηκε να δωσω βεβαιωση για πώληση.

Ομως υπάρχουν λοιπές παραβάσεις κατ 13 (περγολα στο δώμα αποκλειστικής χρησης, νέα κουφωματα στην σοφιτα, τροποποιηση της σταθμης δωματος). (Είσαι λίγο αυστηρός...!)

 

Οφειλω να κανω τον ελεγχο > 40% και να πάω σε κατηγορία 5 ?

 

Διοτι με βαση την τελευταια εγκυκλιο:

 

δ) Αυθαιρεσίες μετά το έτος 1983 :

i) Στην περίπτωση οικοπέδου/γηπέδου της περίπτωσης 1α του ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ

του ν. 4178/13 (με οικοδομική άδεια), προκειμένου να ελεγχθεί η τήρηση των προϋποθέσεων

της Κατηγορίας 4 συνυπολογίζονται στην επιφάνεια των υπολοίπων αυθαιρέτων

κατασκευών και η επιφάνεια αυτών οι οποίες έχουν υπαχθεί στους νόμους 3775/2009 (Α΄

122), 3843/2010 (Α΄ 62) και 4014/2011 (Α΄ 62), που προσαυξάνουν το συντελεστή δόμησης

του ακινήτου, προκειμένου να διαπιστωθεί εάν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του

40% τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20% το

πολεοδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από την οικοδομική άδεια (δηλ. που

αναφέρονται ως πραγματοποιούμενα στο διάγραμμα κάλυψης της οικοδομικής άδειας).

4

Στην περίπτωση που ένα από τα παραπάνω ποσοστά παραβιάζεται, τότε αυτές υπάγονται

στην Κατηγορία 5.

 

STAVION Τι σχέση έχουν όλα αυτά με την Κατ. 3 που τακτοποιείς ? Αυτό είναι όταν ρυθμίζεις κάτι με Μ2 και θες να το πας στην Κατηγορία 4. Δεν κάνεις κανέναν έλεγχο.

 

Πάντως είσαι λίγο αυστηρός με την βεβαίωση....Το δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης του δώματος αναφέρεται στο συμβόλαιο ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν μεταβιβασθεί και το δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης, πρέπει να ελεγχθεί. Αλλιώς όχι.

Τι εννοείς με τη στάθμη του δώματος; Το ύψος της Ο.Ι. είναι σωστό; Αν ναι, δεν υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Η αποκλειστική χρηση περιγραφεται στο συμβόλαιο και μεταβιβάζεται.
Η σταθμη του δαπέδου της ταρατσας κατεβηκε 1 μ, για να μπορει ο χωρος της σοφιτας να αυλίζεται. (απο κάτω στα σχεδια της ΟΑ, το ύψος του διαμερίσματος στο οποίο ανηκει η σοφίτα ήταν 4 μ και υλοποιήθηκε 3 μ) βλ. σκιτσο.

 

Τι εννοεί ο ποιητης :

προκειμένου να ελεγχθεί η τήρηση των προϋποθέσεων
της Κατηγορίας 4 συνυπολογίζονται στην επιφάνεια των υπολοίπων αυθαιρέτων
κατασκευών
  ?

 

Το εξέλαβα ως :

συνυπολογίζονται στην επιφάνεια των λοίπων αυθαιρέτων
κατασκευών
  της κατηγορίας 13... :oops:  (μακακια αφού δεν εχουν επιφανεια)

post-17575-0-87484800-1386824098_thumb.jpg

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Αν μεταβιβάζονταν μόνο το διαμέρισμα, θα έδινα βεβαίωση γιατί δεν υπάρχει υπέρβαση των εγκεκριμένων μεγεθών..

Αφού μεταβιβάζεται και η αποκλειστική χρήση, πρέπει να τακτοποιηθεί και ότι αυθαίρετο υπάρχει σε αυτή.

Φαντάζομαι πως θα μεταβιβασθεί και η σοφίτα. Άρα τακτοποιείς και αυτή.

Αλλά ποια είναι η αυθαιρεσία στην σοφίτα; Μόνο το κούφωμα; Είναι και ο υποβιβασμός του δαπέδου της. Τι αυθαιρεσία είναι αυτή; Έχει χιλιοστά η σοφίτα; Μάλλον όχι. Θα μπει με αναλυτικό ή θα μπει σαν υπέρβαση ύψους (από 2 στα 3);

Γρήγορες σκέψεις κάνω γιατί είμαι στο τρέξιμο...

Καλημέρα...

Link to comment
Share on other sites

Το υψόμετρο τουκορφια δεν αλλαξε απο της αδειας.

Η σοφιτα Χιλιοστα δεν έχει. Ειναι πακετο με το απο κάτω διαμερισμα.

Εχει τακτοποιηθει με 3843/10 όπως ειπα.

 

Και ξαναρωτάω. Σημερα που δηλώνω μονο λοιπες παραβασεις, θα ελέγξω και αν το ποσοστό των προηγουμενων ρυθμισεων του 3843 υπερβαινουν το 40% της δόμησης του διαμερισματος (που το υπερβαινουν) ????

Link to comment
Share on other sites

Ζητω συγνωμη,η συζητηση που με αφορα μαλλον ειναι η

Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά) Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδερφοι να ρωτήσω κάτι αναφορικά με την κατηγορία 4.

1. Σε ακίνητο που εξαιρέθηκε οριστικά της κατεδάφισης με απόφαση Νομάρχη πριν πέντε χρόνια, με βάση και το παράρτημα Α του 4178 (στην επεξήγηση των συντελεστών των τετραγωνιδίων) θεωρείται πως έχει οικοδομική άδεια το ακίνητο, σωστά?

2. Για να ανήκει το ακίνητο στην κατηγορία 4 βάσει του Ν.4178 θα πρέπει υ.δ., υ.κ.< 40% των πολεοδομικών μεγεθών όπου προσμετρώνται όλα τα αυθαίρετα (αν υπάρχουν) των νόμων 3775, 3843, 4014. Ερώτηση: μόνον αυτών των νόμων? π.χ. του 720/1977?γιατί στο κτίριο μου είχε γίνει νομιμοποίηση με τον 720/1977.

3. Σε αυτή την κατηγορία τα δικαιολογητικά είναι όπως και της κατ.5? (άδεια - δλδ η εξαίρεση της κατεδάφισης - , τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης, κάτοψη, τομή)?

4. Αν και μάλλον δεν κολλάει εδώ η ερώτηση μου... το πρόστιμο του 720/1977 μπορεί να συμψηφιστεί και να αφαιρεθεί? βέβαια το ποσό μάλλον είναι αστείο (7200δρχ, δλδ περίπου 21ευρώ) αλλά γιατί να το χάσει κανείς?... ως μόνο "δικαιολογητικό" του προστίμου αυτού έχω μόνο αντίγραφο του τότε παραβόλου...φαντάζομαι είναι επαρκές???

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι που μπορεί να έχει απαντηθεί. Σε γήπεδο εκτός σχεδίου, μη άρτιο μή οικοδομήσιμο, υπάρχει τακτοποιημένο με τον 1337/83 τμήμα και προσθήκες μετά το 83. Αφού θεωρώ ότι έχει οικοδομική άδεια λόγω 1337 συγκρίνω με τους συντελεστές της περιοχής όπως λέει. Το συγκεκριμένο όμως είναι μή οικοδομήσιμο. πως θα συγκρίνω?

 

μ2 νέων κατασκευών με το μέγιστο 200μ2 πχ ( αν επιτρέπεται μέχρι 200 στην περιοχή)? δηλαδή υπέρβαση Α/200%?

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Link to comment
Share on other sites

αν έχουν γίνει οι 2 φάσεις του ν. 1337 τα κτίσματα δεν χρειάζονται να δηλωθούν . Θα δηλωθούν τα μεταγενέστερα κτίσματα.Φυσικά θα ελέγξεις και τα κτίσματα του 1337 να δεις αν οι διαστάσεις είναι σωστές. 

Οι 2 φάσεις του ν.,1337 δεν θεωρούνται άδεια

Άρα δεν έχεις άδεια στο ακίνητο για τον υπολογισμό του προστίμου.

Συνεπώς, το μόνο που έχεις να συγκρίνεις είναι το μέγιστο πραγματοποιούμενο ύψος με το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής που ισχύει σήμερα. (γενικά στα εκτός σχεδίου είναι 7.50 μ.)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει ολοκληρώσει τη γ φάση (που απ'οτι λέει έτσι είναι)?

 

Και κάτι άλλο, τί χαρ΄τι πρέπει να μου δώσει για να είμαι σίγουρος ότι έχει ολοκληρώσει και τη Γ φάση?

Edited by michalisp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.