Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

η εγκυκλιος υποθετω οτι εννοει οτι μπορουν να υποβαλλουν απο  κοινου  αν ειναι ταυτοχρονα σε καθε μια  ιδιοκτησια συνιδιοκτητες

 

H εγκύκλιος γράφει επί λέξει_

 

ΑΡΘΡΟ 11

36) Παρ. 1 : Στις περιπτώσεις περισσοτέρων αυθαιρέτων κτιρίων ή/και αυτοτελών διηρημένων ιδιοκτησιών στο οικόπεδο/γήπεδο ο ιδιοκτήτης ή οι συνιδιοκτήτες μπορούν από κοινού να υποβάλουν μία ή περισσότερες αιτήσεις υπαγωγής αυθαιρέτων στο ν. 4178/13.

Το γεγονός αυτό δεν επηρεάζει τον αριθμό των βεβαιώσεων μηχανικού που τυχόν θα απαιτηθούν για τη σύνταξη συμβολαιογραφικών πράξεων.

Η διατύπωση αυτή δίνει την δυνατότητα ιδιοκτήτες (ή συνιδιοκτήτες) μετά από συνεννόηση να υποβάλλουν μια αίτηση υπαγωγής ακόμη και για πολλές διηρ. ιδιοκτησίες, γεγονός που ούτως ή άλλως επιτρεπόταν εν μέρει στις περιπτώσεις διαμερισμάτωσης. 

 

Αν ήθελε να κάνει μια διατύπωση σύμφωνη με την δική σου εξήγηση τότε έπρεπε να γράφει:

Στις περιπτώσεις περισσοτέρων αυθαιρέτων κτιρίων ή/και αυτοτελών διηρημένων ιδιοκτησιών στο οικόπεδο/γήπεδο του ιδίου ιδιοκτήτη ή  συνιδιοκτητών μπορεί να υποβληθεί μια ή περισσότερες αιτήσεις υπαγωγής αυθαιρέτων στο ν. 4178/13.

Το έγραψα κι αλλού, το μεταφέρω κι εδώ.....

 

ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ ΝΟΜΟ!!!!!

Η εγκύκλιοι βγαίνουν για να επεξηγούν τους νόμους κι όχι να ...νομοθετούν!!!

Αν κάποιος τολμήσει στηριζόμενος στην εγκύκλιο και κάνει τέτοια δήλωση, τότε δεν είναι νομικά κατοχυρωμένος, ούτε αυτός, ούτε οι ιδιοκτήτες, σε περίπτωση που κάποιος άλλος κινηθεί νομικά και προσφύγει εναντίον της συγκεκριμένης δήλωσης (ή των όποιων επόμενων ενεργειών π.χ. μεταβίβαση διαμερίσματος κ.λπ.) στηριζόμενος απλώς στο νόμο.....

Ιδιαίτερη προσοχή στους .....Ταρζάν!!!!

 

 

Από που κι ως που ισχύει αυτό!!!!

Αν ο νόμος ήθελε να εννοεί αυτό θα το έλεγε!!!!

Ο νόμος μιλάει για ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ. Σαφές όσο δεν γίνεται!!!!!

Όλα τα υπόλοιπα προσωπικά και χωρίς παρεξήγηση τα θεωρώ απλώς "... φύκια για μεταξωτές κορδέλες"!!!!

 

Το έχουμε ξανασυζητήσει και είναι γνωστές οι διαφορές μας, αλλά τις επαναλαμβάνω για άλλη μια φορά :

Ταρζάν γινόμαστε όταν ελέγχουμε διηρ. ιδιοκτησία και μας ζητάς να εξετάσουμε όλο το κτήριο που να είναι και 15 εργατικές πολυκατοικίες σε ένα γήπεδο. Εκεί γινόμαστε Μαγκαιβερ να τα δούμε όλα απ'εξω ?

 

 Ο Νόμος 4178/2013 λέει εξαρχής: 

9.Δ.αα) Αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγα− λύτερο του 40% τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20% το πολε− οδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από την οικοδομική άδεια. Στα ποσοστά αυτά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου, καθώς και τυχόν αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης που έχουν υπαχθεί στους νόμους 3775/2009 (Α ́ 122), 3843/2010 (Α ́ 62) και 4014/2011 (Α ́ 62). 

 

Σύμφωνα με τη νομική διατύπωση, ακίνητο μπορεί να είναι από ένας αγρός μέχρι ένα διαμέρισμα ή ένα κατάστημα. Ακίνητο ΔΕΝ σημαίνει κτήριο και απορώ γιατι επιμένεις τόσο. 

Με βάση το Α.Κ.948 Ακίνητα πράγματα είναι το έδαφος και τα συστατικά του μέρη.

Με το Α.Κ. 954 Συστατικά του ακινήτου είναι 1. τα πράγματα που έχουν συνδεθεί σταθερά με το έδαφος, ιδίως με τα οικοδομήματα. 2. τα προιοντα του ακινήτου εφόσον συνέχονται με το έδαφος κλπ. 

 

Αν ρωτήσεις ΕΝΑΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ συμβολαιογράφο θα σου πει ότι ένα διαμέρισμα είναι ΑΣΤΙΚΟ ΑΚΙΝΗΤΟ, συνεπώς εξαρχης ΚΑΙ ο νόμος υπονοούσε και διηρ. ιδιοκτησία ή κτήριο, ΑΠΛΑ δεν το καταλαβαμε. Βγάινει μετα και η Εγκύκλιος  που διευκρινίζει αυτό που λέγαμε οι περισσότεροι εξαρχης, ότι όταν ελέγχουμε διαμερισμα δεν μπορούμε να ελέγξουμε ολο το κτήριο.  

 

H Εγκυκλιος 3/1-10-2013: 

33) Παρ∆ Κατηγορία 4, εδαφαα : Σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου και κατ’ ανάλογη εφαρμογή της παρ. 2 του άρθρου 18 του νόμου, για τον υπολογισμό του ποσοστού των υπερβάσεων των αυθαιρεσιών, τα μεγέθη τους συγκρίνονται με το μέρος των πολεοδομικών μεγεθών της οικοδομικής άδειας, που αναλογεί στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας εκάστου συγκυρίου. Τα ποσοστά υπέρβασης δεν είναι απαραίτητο να συντρέχουν αθροιστικά για όλα τα μεγέθη προκειμένου η υπαγωγή να γίνει στη συγκεκριμένη κατηγορία.

 

Ακόμη και μέχρι τότε, δεχόμουν για λόγους κουβέντας, ότι δεν είναι δυνατόν να γίνεται ταυτότητα διαμερίσματος και όχι κτηρίου (αφου ο 3843 αναφέρεται σε κτήριο και όχι σε ακίνητο) και μάλιστα σου έλεγα το τι θα βάζουμε στην κατηγορία 4 είναι 

΄ασχετο με το τι θα εφαρμοστεί στο τέλος με την ταυτοτητα του κτηρίου, μέχρι ΕΣΥ ο ιδιος να παραθέσεις το λινκ του προσχεδίου νόμου για την ταυτότητα που μιλά επι λέξει για ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΔΙΑΜΕρΙΣΜΑΤΟΣ.

 

Παρόλαυτα συνεχίζεις και επιμένεις ότι αυτό που σου λέμε εμείς και είναι και το προφανές, είναι παράνομο και είμαστε ταρζάν κιολας, επειδή δεν έχουμε την διάθεση ή τν χρόνο (όπως έλεγε άλλος συνάδελφος) να κάτσουμε λίγο παραπάνω στο κτήριο για να βγάλουμε την κατηγορία. Εντάξει νομίζω ότι έχουμε χάσει λίγο την μπάλα. Αυτή την στιγμή έσυ είσαι αυτος που επιμένεις ΚΑΤΑ του νόμου και της εγκυκλίου. Σεβαστή η άποψή σου, ΑΛΛΑ δεν λέει αυτό ούτε ο νομοθέτης, ούτε η λογική. 

Edited by soundholics
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περί Ταρζάν το ανάγνωσμα.

Γιατί σε άλλο νήμα εγώ προκάλεσα αυτόν τον χαρακτηρισμό ο οποίος μεταφέρθηκε και εδώ.

Η αλήθεια είναι ότι μόνο ως Ταρζάν του 4178 δεν περίμενα να χαρακτηριστώ.

 

Τέσπα.

Πάμε να το δούμε και με μια άλλη ματιά το θέμα.

 

Ναι πιστεύω ότι πλέον γίνεται να μαζευτούμε 3 ιδιοκτήτες, με 3 Ο.Ι. που ανήκει η κάθε μία στον έναν από αυτούς και μόνο σε αυτόν,

και να κάνουν ΜΙΑ ΚΟΙΝΗ δήλωση.

Δε βρίσκω κανένα πρόβλημα σε αυτό.

Θα αντιμετωπίσω τη συμπλήρωση των ΦΚ σαν να ήταν σε ξεχωριστή δήλωση.

Θα έχω δλδ 3 Φ.Κ. της Ο.Ι.1 με τους συντελεστές έτσι όπως θα τους υπολογίσω,

2 Φ.Κ. της Ο.Ι.2 με τους συντελεστές έτσι όπως θα τους υπολογίσω και μπορεί να είναι διαφορετικοί,

και 8 Φ.Κ. της Ο.Ι.3 με τους συντελεστές έτσι όπως θα τους υπολογίσω και μπορεί να είναι διαφορετικοί από τις 2 προηγούμενες.

 

Δλδ αυτό που θα μου δώσει μία τέτοια δήλωση θα είναι:

ευκολία και οικονομία.

Δε θα χρειαστεί να κάνεις καμία μα καμία αλλαγή ως προς τον υπολογισμό του προστίμου.

Το τελικό πρόστιμο θα βγει ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ με το πρόστιμο που θα έβγαζαν 3 διαφορετικές υποβολές.

Με μόνη διαφορά ότι σε περίπτωση που το παράβολο βγαίνει παραπάνω από το πρόστιμο,

δε θα χρειαστεί να το καταβάλεις εξ ολοκλήρου 3 φορές....

 

Ας σκεφτούμε την εξής περίπτωση, που έστω βρίσκεται στην

κυανόλευκη Άνω Τούμπα.

 

Νέος μηχανικός,

αναλαμβάνει την πρώτη του κατασκευή, όντας στα πρώτα του βήματα ως μηχανικός.

Ταρζάν δεν έχει γίνει και η όλη του συμπεριφορά δείχνει ότι δε θα γίνει ποτέ.

Η μελέτη τηρείται σε βαθμό αηδίας, τέτοια ώστε να βάζει το διαβολάκι επί 1 ημέρα να ταμπανιάζει για να μην υπάρχει διαφορά επί του σκάμματος (οκ, αυτό ήταν μαλ@@@@ του Ταρζ εεε του μηχανικού).

Τελικώς, κατά την τοποθέτηση των εξωτερικών κουφωμάτων, τοποθετεί ένα από αυτά

στην εξωτερική πλευρά της προεξοχής. (στην πυρά στην πυρά)

Αυτό γίνεται και στις άλλες Ο.Ι. (συνολικά 4).

 

Το πρόστιμο λοιπόν για κάθε μία Ο.Ι. είναι από 170€-250€ (για άλλους ΚκΜ για άλλους άλλη κατοικία)...

Το παράβολο όμως είναι 500€.

Κάνοντας ο κάθε ένας χωριστά έχουμε ένα πρόστιμο 2000€.

Κάνοντας μία κοινή δήλωση έχουμε 3*250+170<1000€.

 

Στη μία περίπτωση αποκλείεται να το κάνουν.

Στην άλλη είναι συζητήσιμο.

 

Ποιος κερδίζει;

Το κράτος που θα πάρει τα 1000€ από τα να πάρει τα ..... των ιδιοκτητών

και ο μηχανικός που θα αναλάβει (οκ, ο ήρωας της ιστορίας μας δε θα πάρει).

 

Και τελικώς γιατί το κουβεντιάζουμε,

τα λέμε,

λέμε βαρύγδουπα αφού αρέσουν οι φωνές και όχι η συζήτηση. (μεγάλο θέμα και αυτό, άμα γράψω σε ένα ποστ: να καεί το βίντεο του Καλαφάτη, θα γίνει δημοφιλές σε 4 ώρες, άμα γράψει κάποιος άλλος καμιά ανάλυση βασιζόμενος σε 17 νόμους που κωδικοποίησε για να βγάλει ένα συμπέρασμα, δε θα διαβαστεί καθόλου)

Είμαστε μεγάλα παιδιά,

είμαστε μηχανικοί,

γράμματα ξέρουμε.

Ο κάθε ένας ας κρίνει και ας κάνει αυτά που θέλει.

Και αν πιστεύει ότι οι ενέργειες του άλλου θίγουν τον ίδιο, υπάρχουν και τα πειθαρχικά.

 

Φιλούδια.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό εδώ,

η μαλ@@@@ είναι δικιά μου.

Όχι του ΥΠΕΚΑ.

Είχα στην αρχή την άποψη ότι θα κάναμε και λίγο αχταρμά τα τι δικαιούται η κάθε Ο.Ι. κτλ.

Τελικώς μετά από κουβέντα με συναδέλφους... κάπου, η άποψη που καταλήξαμε,

ότι θα ελέγχουμε ουσιαστικά κάθε Ο.Ι. χωριστά, ξεμπλοκάρει και από όποια προβλήματα θα μπορούσαμε να έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

 

έχω κάνει δήλωση με 3 ΦΚ. Στα 2 έχω κατηγορία 4 για ΥΔ (και αναλυτικό) και στο άλλο έχω πέργκολα κατηγορία 3. Το σύστημα μου το δέχθηκε

αλλά μου είπαν συνάδελφοι ότι η κατ.3 δεν συνδυάζεται με τίποτε άλλο..είναι σωστή η δήλωση ή τα έχω καταλάβει λάθος?

Link to comment
Share on other sites

???

Γιατί να μην συνδυάζεται;;;;

Μήπως σου είπαν το εξής: στο ΦΚ που βάζεις κατ.3 δεν πρέπει να βάλεις τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μα ετσι κι αλλιως η κατηγορια 3 δε δεχεται τιποτα αλλο

Δοκιμασα να βαλω λοιπες παραβασεις στην κατηγορια 3 και μου εβγαλε απαγορευτικο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Σχετικά με τη συζήτηση κατά πόσον στην κατηγοριοποίηση η σύγκριση γίνεται με τα πραγματοποποιηθέντα ή τα ανώτατα επιτρεπτά βάσει ΓΟΚ/ΝΟΚ, παραθέτω την παράγραφο Α3 της Εγκυκλίου 3:

«Τα μεγέθη των αυθαιρεσιών, που διαπιστώνονται μετά τον έλεγχο της νομιμότητας των υφισταμένων κτισμάτων, συγκρίνονται με τα επιτρεπόμενα μεγέθη από τους ισχύοντες όρους και περιορισμούς δόμησης στην περιοχή του ακινήτου, ανεξαρτήτως αν υπολείπονται ή εάν τα υπερβαίνουν

 

Νομίζω ότι από μόνη της αυτή η διευκρίνηση παραπέμπει στα ανώτατα επιτρεπτά, τόσο για τον υπολογισμό των προστίμων (που ξεκαθαρίζεται από τη διατύπωση εκεί) όσο και για την κατηγοριοποίηση των αυθαιρεσιών.

 

Τι γνώμη έχετε;

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το λόγο που επιλέχθηκε η διατύπωση του Άρθρου 9 ως έχει:

αα) Αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του 40% τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20% το πολεοδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από την οικοδομική άδεια.

 

... πιθανολογώ ότι αναφέρει την άδεια για να υποδηλώσει ότι λαμβάνονται υπόψη τα μέγιστα επιτρεπτά όρια δόμησης, κάλυψης και ύψους που ίσχυαν κατά τη στιγμή έκδοσης της άδειας και όχι τα σημερινά.

 

Τι γνώμη έχετε και επ' αυτού;

Link to comment
Share on other sites

".....Ο Νόμος 4178/2013 λέει εξαρχής: 9.Δ.αα) Αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις εφόσον δεν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του 40% τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20% το πολεοδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από την οικοδομική άδεια. Στα ποσοστά αυτά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματαεπί του ακινήτου, καθώς και τυχόν αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές χρήσης που έχουν υπαχθεί στους νόμους 3775/2009 (Α ́ 122), 3843/2010 (Α ́ 62) και 4014/2011 (Α ́ 62)....".

 

Κατά την άποψη λοιπόν ορισμένων συναδέλφων ο νόμος όπου λέει ΑΚΙΝΗΤΟ μπορεί να εννοεί και ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ!!!!

Δεκτό......

 

Έλα βρε νόμε και εξήγησέ μου όμως τι εννοείς με τα:

 

1. "ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΌ ΜΕΓΕΘΟΣ ΕΠΙΤΡΕΠΌΜΕΝΗΣ ΚΑΛΥΨΗΣ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ";;;;;

2. "ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΌ ΜΕΓΕΘΟΣ ΕΠΙΤΡΕΠΌΜΕΝOY ΥΨΟΥΣ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ";;;;;;

 

Πιό πολύ λοιπόν εμένα αυτό ακριβώς με οδηγεί στο συμπέρασμα που φωνάζω τόσο καιρό τώρα ότι:

- ΑΛΛΟ εννοεί ο νόμος κι άλλο η εγκύκλιος,

- ΑΛΛΟ νομοθέτησαν με το νόμο κι άλλο προσπαθούν να νομοθετήσουν μέσω της εγκυκλίου,

- ΑΛΛΟ λαμβάνει υπόψην του ως AKINHTO ο νόμος κι άλλο προσπαθεί να ....."μαζέψει τα ασυμμάζευτα" η εγκύκλιος,

- ΑΛΛΟ είναι το επιχείρημα του νόμου ως προς το ΣΤΕ κι αλλιώς ...παρουσιάζεται στην εγκύκλιο,

- ΑΛΛΟ είναι η "περιβαλλοντική επιβάρυνση" ακινήτου κι άλλο η αντίστοιχη οριζόντιας ιδιοκτησίας αυτού,

- ΑΛΛΟ είναι τα 3 επιτρεπόμενα πολεοδομικά μεγέθη κι άλλο το ένα και μοναδικό αντίστοιχο της "δόμησης" και τέλος.

 

Πιθανόν να κάνω λάθος!!!!! Πιθανόν να έχω δίκιο!!!!! Πιθανόν να μας δουλεύουν όλους ψιλό γαζί!!!!! Πιθανόν να θέλουν να μας δώσουν και πτυχίο Ταρζάν!!!! Πιθανόν να το 'χουμε οι περισσότεροι ήδη αποκτήσει!!! Η ΛΟΓΙΚΗ ΜΟΥ όμως μου επιτρέπει τουλάχιστον προς το παρόν, να μπορώ να ξεχωρίσω, μεταξύ του "τι είναι αυτό που με βολεύει" και του "τι πρέπει νομίμως να πράξω"....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.