Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 5 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

ΑΣΤΕΡΙΕ καταρχας συμφωνουμε για το1 κ το 2 κ το 4,για το 3 υπαρχει γενικωτερα θεμα για τα νομιμως υφισταμενα προ 55,με τι γινεται η συγκριση για την κατηγορια

Καλησπέρα φίλε μου. Αν υπήρχε δ. κάλυψης, ως πραγματοποιούμενα θα έδειχνε τα στοιχεία του κτίσματος (προ αυθ/σιών). Γι''αυτό τον λόγο ακολουθώ αυτό το σκεπτικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 498
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε νομιμως υφισταμενο εκδοθηκε ΟΑ προσθηκης το 96.Κατα την κατασκευη της προσθηκης  εγιναν εργασιες κ στο υφισταμενο(διοροφο) με αποτελεμα να μεινουν 3 τοιχοι του ισογειου κ 2 στον οροφο κ στην ουσια εγινε νεο κτισμα στην ιδια θεση με ιδιες διαστασεις.

1 Οι εργασιες θα πανε αναλυτικο?

2.θα παω με ΥΔ  

3.Θα παω με ΥΔ+ΥΚ(παρεμεινε ιδια)

4θα παω με ΥΔ+ΥΚ+ΥΥ(παρεμεινε ιδιο)

Σε ολα τα παραπανω  για κατηγορια θα συγκρινω με τα πραγματοποιουμενα της ΟΑ ΠΡΟΣΘΗΚΗΣ?

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

σε νομιμως υφισταμενο εκδοθηκε ΟΑ προσθηκης το 96.Κατα την κατασκευη της προσθηκης  εγιναν εργασιες κ στο υφισταμενο(διοροφο) με αποτελεμα να μεινουν 3 τοιχοι του ισογειου κ 2 στον οροφο κ στην ουσια εγινε νεο κτισμα στην ιδια θεση με ιδιες διαστασεις.

1 Οι εργασιες θα πανε αναλυτικο?

2.θα παω με ΥΔ  

3.Θα παω με ΥΔ+ΥΚ(παρεμεινε ιδια)

4θα παω με ΥΔ+ΥΚ+ΥΥ(παρεμεινε ιδιο)

Σε ολα τα παραπανω  για κατηγορια θα συγκρινω με τα πραγματοποιουμενα της ΟΑ ΠΡΟΣΘΗΚΗΣ?

Καλή εβδομάδα.

Δεν μπορούν να θεωρηθούν διαρρύθμιση η οποία απαλλάσεται από την ένταξη ???

 - Εαν δεν υπάρχει σύσταση, πραγματοποιούμενα είναι τα m2 της αρχ. αδείας + m2 ορόφου. Λογικά θα αναγράφονται στο δ. κάλυψης.

 - Εαν υπάρχει, πραγματοποιούμενα θα είναι της προσθήκης

Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα.

Δεν μπορούν να θεωρηθούν διαρρύθμιση η οποία απαλλάσεται από την ένταξη ???

 - Εαν δεν υπάρχει σύσταση, πραγματοποιούμενα είναι τα m2 της αρχ. αδείας + m2 ορόφου. Λογικά θα αναγράφονται στο δ. κάλυψης.

 - Εαν υπάρχει, πραγματοποιούμενα θα είναι της προσθήκης

καλημερα Αστεριε καλη εβδομαδα

δυσκολο

μια ιδιοκτησια ,2οροφο προ 55,εκδοθηκε ΟΑ του 96 προσθηκης

η προσθηκη κατελαβε ολο τον ακαλυπτο

απο το διοροφο εμεινε το κελυφος ,αφου γκρεμισαν κ 1 η 2 περιμετρικους τοιχους,κ εκαναν κολωνες κ πλακα μεσοπατωματος κ πλακα επικαλυψη

Περα απο την προσθηκη που ειναι το ευκολο,για το παλιο διοροφο πως το αντιμετωπιζω?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα Αστεριε καλη εβδομαδα

δυσκολο

μια ιδιοκτησια ,2οροφο προ 55,εκδοθηκε ΟΑ του 96 προσθηκης

η προσθηκη κατελαβε ολο τον ακαλυπτο

απο το διοροφο εμεινε το κελυφος ,αφου γκρεμισαν κ 1 η 2 περιμετρικους τοιχους,κ εκαναν κολωνες κ πλακα μεσοπατωματος κ πλακα επικαλυψη

Περα απο την προσθηκη που ειναι το ευκολο,για το παλιο διοροφο πως το αντιμετωπιζω?

Σε κάποιο σημείο του forum, είχα δεί ότι (μάλλον) χάνει την παλαιοτητά του (το κτίσμα προ''55). Δεν είμαι απολύτως βέβαιος. Θα το ψάξω που το είχα δεί.

Τώρα σχετικά μετις εργασίες: Εαν στο, κτίσμα προ ''55, είσαι χωρίς Υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης , ύψους θα ''πρόκρινα'' την λύση του αναλυτικού. Μου φάινεται η πιο λογική.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο σημείο του forum, είχα δεί ότι (μάλλον) χάνει την παλαιοτητά του (το κτίσμα προ''55). Δεν είμαι απολύτως βέβαιος. Θα το ψάξω που το είχα δεί.ΤΟ ΕΙΧΕς ΔΕΙ ΣΤΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΔΟΚΚ :smile: 

Τώρα σχετικά μετις εργασίες: Εαν στο, κτίσμα προ ''55, είσαι χωρίς Υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης , ύψους θα ''πρόκρινα'' την λύση του αναλυτικού. Μου φάινεται η πιο λογική.

Κ εγω στον αναλυτικο προσανατολιζομαι αλλα λεω κ το εξης...αν ενα κτιριο το καταδαφισουμε κ κτισουμε ενα ακριβως το ιδιο στην ιδια θεση μηπως πρεπει πλεον να παει ΥΔ,

ΥΚ?

ΥΥ?

Link to comment
Share on other sites

Κι αν δεν το ....γκρεμίσαμε, αλλά απλώς ..."ρετουσάραμε" το υφιστάμενο;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ιασονα καλημερα το μονο που εμεινε ηταν οι 3 περιμετρικοι λιθοκτιστοι τοιχοι  κ το ξερω διοτι εγω ειχα την ΟΑ.

Θεωρεις δηλ να τακτοποισω μονο την προσθηκη που μεγαλωσε?

Υπαρχουν τα σχεδια της αποτυπωσης του υφιασταμενου στη ΟΑ

Αλλαξαν οι οψεις ..

Βοηθηστε γιατι χανομαστε...αν του πω του ιδιοκτητη κ για το <<νομιμο υφισταμενο>> δεν προκειται να προχωρησει αλλα ισως αν την βγαλω μονο με ενα αναλυτικο των 1500 για το υπαρχον τοτε μπορει..

αν βαλω υδ,κλπ χαθηκαμε παω στις 20000

 

υγ γενικα οταν υπαρχουν επισημα σχεδια αποτυπωσης κ ανακατασκευασθηκε κατι τι βαζουμε?

μονο ΥΔ,η κ ΥΚ

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια "....ιδέα" έδωσα προς μια "...εφικτή", "...εύπεπτη", "...φαινομενικά νόμιμη" κι εύκολη αντιμετώπιση του θέματος αυτού!!!!

Εσύ που γνωρίζεις καλύτερα τις ιδιαιτερότητες του συγκεκριμένου ακινήτου ....ξέρεις καλύτερα το τι ακριβώς θα κάνεις....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια "....ιδέα" έδωσα προς μια "...εφικτή", "...εύπεπτη", "...φαινομενικά νόμιμη" κι εύκολη αντιμετώπιση του θέματος αυτού!!!!

Εσύ που γνωρίζεις καλύτερα τις ιδιαιτερότητες του συγκεκριμένου ακινήτου ....ξέρεις καλύτερα το τι ακριβώς θα κάνεις....

ευπεπτη ....καλοοοοοοοοοοο :smile:

κ οσο το σκεφτομαι ουτως η αλλως ο ιδιοκτητης δεν εχει δοντια!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.