Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 5 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 498
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε προσθηκη κατεπεκταση κατασκευης 2009(χωρις ΟΑ) ,σε υφισταμενο κτιριο προ 1955 βαζουμε οτι εχει ΟΑ κ κατ 5?

γενικωτερα οταν υπαρχει κτισμα προ 55 στο ακινητο κ αυθαιρτο  μπαινει με ΟΑ?δηλ εκτος σχεδιου εχω αποθηκη 10 τμ προ 55 κ αυθαιρετο 500τμ  το τσεκαρω με ΟΑ?ΠΑΡΑΛΟΓΟ

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Τακτοποιηθηκαν με 3843 τα 36.29 μ2

τωρα θα τακτοποιησουμε αλλα 7,70 μ2

συνολο 43,99 μ2

επιτρεπ. δομηση οικοπεδου 400μ2

χιλιοστα της ιδιοκτησιας 86

αρα για κατηγορια

43,99 / 400*86/1000 = 1,28--> κατηγ 5.

σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Περιμένεις να σου πει κάποιος κάτι διαφορετικό;;; "Σούμπιτο" κατηγορία 5 με ό,τι αυτό συνεπάγεται!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Έχω την εξής περίπτωση:

Σε οικόπεδο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο υπάρχει άδεια νόμιμη για αγροτική αποθήκη (αυτές που κάποια περίοδο επιτρεπόντουσαν μέχρι 15 τ.μ.). 

Φυσικά ο υπ. πελάτης έκανε τα 15 τ.μ και μετά έχτισε άλλα 180!!

Έτσι θα λέγαμε πως για τον υπολογισμό εμπίπτει στη κατηγορία 5. Μέχρι εδώ όλα καλά...στα Φύλλα καταγραφής βάζουμε οικοδομική άδεια?όπως και τι ποσοστό υπέρβασης δόμησης?

Αφού είναι οικόπεδο μή άρτιο και μη οικοδομήσιμο με το παράλογο ότι έχει νόμιμη άδεια έστω και αποθήκης!!!!

 

Ευχαριστώ

καλημερα, 

 

εχω μια παρομοια περιπτωση, θελω να ρωτησω εν τελει πως το χειριστηκες το θεμα;

αν υποθεσουμε οτι υπαρχει οικοδομικη αδεια και οτι η υπερβαση δομησης εγινε με βαση τα ποσοστα της αδειας, στις πλαγιες αποστασεις και στην πρασια με τι εγινε η συγκριση;

 

σ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κτίριο χωρίς σύσταση ΟΙ με επικρατούσα χρήση κατάστημα.

 

Έχει αυθαιρεσίες μόνο στον α όροφο που είναι κατοικία.Βάζω επικρατούσα χρήση υπηρεσίες, στο ΦΚ βάζω για τα αυθαίρετα που τακτοποιώ άλλη κατοικία.

 

Στην υποβολή μου λέει πρέπει τουλάχιστον ένα ΦΚ να είναι υπηρεσίες. Δεν έχω ΦΚ με υπηρεσίες!! Τι γίνεται;

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

καλημερα, 

 

εχω μια παρομοια περιπτωση, θελω να ρωτησω εν τελει πως το χειριστηκες το θεμα;

αν υποθεσουμε οτι υπαρχει οικοδομικη αδεια και οτι η υπερβαση δομησης εγινε με βαση τα ποσοστα της αδειας, στις πλαγιες αποστασεις και στην πρασια με τι εγινε η συγκριση;

 

σ ευχαριστω

Bαζεις ΝΑΙ στην οα

και συγκρινεις με τα σημερινα επιτρεπομενα σαν να ηταν αρτιο κ οικοδομησιμο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι έχω περίπτωση αυθαίρετης αποθήκης 50 μ2 που εφάπτεται σε όριο οικοπέδου (σε εκτός σχεδίου τότε και εντός σχεδίου τώρα ), και με το σημερινό εφαρμοσμένο και οριοθετημένο προκήπιο να χωρίζει την αποθήκη στα δύο..

 

Πως θεωρείτε πως πρέπει να υποβάλω:

α) Λόγω της παραβίασης του μεταγενέστερου προκηπίου αυτόματα πηγαίνω σε κατηγορία 5 με τις αντίστοιχες υπερβάσεις προκηπίου<20% και >20%;

ή  β) εφαρμόζω τα τότε δεδομένα κατασκευής της- δηλαδή χωρίς τη ρυμοτόμηση αγνοώντας το προκήπιο; 

Αν τελικά θεωρήσω τα τότε μεγέθη ως δεδομένα (περίπτωση β) και όχι τα σημερινά, και το κτίσμα πάει για άλλο λόγο κατηγορία 5 (π.χ. >40% δόμησης), θεωρείτε ότι πρέπει να καταλογίσω υπερβάσεις προκηπίου <>20% ; 

 

Ευχαριστώ

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μεταφορα απο 4014 ειχε δηλωθει χωρις αδεια πριν το 83 παρολο που ειχε αδεια αλλα επειδη δεν υπηρχαν σχεδια δηλωθηκε χωρις αδεια στο 4178 πλεον τη κατηγορια μπαινει;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μεταφορα απο 4014 ειχε δηλωθει χωρις αδεια πριν το 83 παρολο που ειχε αδεια αλλα επειδη δεν υπηρχαν σχεδια δηλωθηκε χωρις αδεια στο 4178 πλεον τη κατηγορια μπαινει;;;;

 

υπάρχει κάποια άποψη;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.