Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 5 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Αν το περίγραμμα του αρχικού δεν έχει αλλάξει τότε η γνώμη μου είναι ότι εσύ το μόνο που "παρατηρείς" είναι τροποποίηση όψεων (αλλαγή παραθύρων) άρα αναλυτικό.

Δεν έχεις λόγο να φοβάσαι κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 498
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τους 2 τοιχους που απο 0,60 εγιναν 0,20?τη σκεπη που εγινε πλακα?το ξυλινο δαπεδο που εγινε πλακα?

Τελικα θα τα δω κ αυτα ,αλλα οπως λετε με το <<ματι>> του αναλυτικου

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

nikosantonakas

Σε κάποιο σημείο του forum, είχα δεί ότι (μάλλον) χάνει την παλαιοτητά του (το κτίσμα προ''55). Δεν είμαι απολύτως βέβαιος. Θα το ψάξω που το είχα δεί.ΤΟ ΕΙΧΕς ΔΕΙ ΣΤΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΔΟΚΚ :smile: 

 

Ευχαριστώ.. :smile: :-)

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα τη βοηθεια σας σε ενα αρκετα πολυπλοκο ζητημα. 

 

Σε αγροτεμαχιο εκτος σχεδιου περιπου 8000 υπαρχει κτισμα προ 55. και ανηκει σε δυο αδερφια.

 

Το 1979 βγαινει μια Ο.Α για αποθηκη  , με ενα τοπογραφικο καλο  για τις τοτε  προδιαγραφες  . 

Η αποθηκη εχει μια μικρη υπερβαση και ειναι και ενα τμηματης εντος Δ. Η αποθηκη βρισκεται στο βορεινο τμημα του ακινητου οπως και τοκτριιο προ 55

 

Το 1980 βγαινει μια νεα Ο.Α.  διωροφη οικοδομη με αδιαμορφωτο  ισογειο,  

με τα εξης αναληθη στοιχεια .

Ιδιοκτητη τον εναν απο τους δυο

Οικοπεδο το μισο 4300 ΠΕΡΙΠΟΥ, το βορεινο τμημα

Αποκρυψη και των δυο κτιριων .  

Το μισο οικοπεδο με τροποποιημενο σχημα με αποκρυψη μιας εσοχης   που καθιστα το μισο κτιριο μεσα στο Δ.

 

Το 1981 εγινε κατατμηση του αγροτεμαχιου και πηρε ο ο ενας αδερφος το βορεινο τμημα. 

 

Τ ο 1987 βγαινει Ο.Α. επισκευης του προ 55   (Δεν την εχω βρει ακομα, αλλα επειδη ηταν για σεισμοπληκτο δεν αποτελει και στοιχειο νομιμοτητας)

 

Οι αυθαιρεσιες ειναι οι εξης. 

1.Αντικατασταση Στεγης  στο παλιο κτιριο και  επεκταση της στην βεραντα με τη δημιουργια ημ. χωρου (παραβαση 13)

2.Η αποθηκη του 79 ειναι μεγαλυτερη και τμηματης βρισκεται μεσα στο Δ 

3.Στο Διωροφο κτιριο το περιγραμμα  του ειναι μεγαλυτερο κατα τη μια κατευθυνση

  Εχει αυξησει τους εξωστες

  Εχει κανει πληστιαρια στο Δωμα

  Εχει κλεισει τον αδιαμορφωτο 

  Και το μισο κτριιο ειναι μεσα στο Δ 

4 Στον περιβαλλοντα χωρο ενα ανοιχτο  γκαραζ. 

 

 

Εχω 3 ΟΑ και ενα προ 55,  και δεν ξερω εαν θα πρεπει να βαλω ΝΑΙ  στο Ο.Α. 

Αν ναι με τι   θα συγκρινω ? Με μια Ο.Α που εχει βγει με τοσα αναληθη στοιχεια??

 

Σε αυτο που εχω καταληξει ειναι να γραψω οτι η Ο.Α. του 1980   εχει βγει με αναληθη στοιχεια και η οικοδομικη αδεια του 1979 αναφεροταν σε διπλασιο οικοπεδο γιατι εγινε μεταγενεσερη κατμηση, αρα βαζω 2 στην Ο.Α. για τον υπολογισμο του προστιμου.

Αντιμετωπιζοντας διαφορετικα τα δυο κτιρια των 2 αδειων.

Α. Το κτιριο της Ο..Α του 1980 το θεωρω ολοκληρο τελειως αυθαιρετο

Β. για την αποθηκη   1979 θα υπολογισω τις υπερβασεις με βασει την Ο.Α του 1979 οπως γραφουν και στο παραρτημα. 

 

Εαν παλι χρησιμοποιησω Ναι στο Ο.Α ,  ποια Ο.Α θα λαβω υποψη μου για να κανω τις συγκρισεις. Το καθε κτριο με τη δικια του, η τελευταια ομως ειναι τελειως off. 

 

Σας ευχαριστω 

Edited by ifigmet
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πιστεύετε ότι σε κτίσμα εκτος σχεδίου με αδεια του 720/77 έγινε προσθήκη οροφου που δεν ξεπερναει το 40% Υ.Δ. ούτε το 20% Υ.Υ. πρέπει να το δηλώσω κατ 5 ή θα μπορούσε να πάει και κατηγορία 4;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι σε κτίσμα εκτος σχεδίου με αδεια του 720/77 έγινε προσθήκη οροφου που δεν ξεπερναει το 40% Υ.Δ. ούτε το 20% Υ.Υ. πρέπει να το δηλώσω κατ 5 ή θα μπορούσε να πάει και κατηγορία 4;

Καλησπέρα. Προφανώς εννοείς εξαίρεση από κατεδάφιση με 720/77.

Για ΚΑΤ.5 πρέπει ή να μην έχει Ο.Α. ή να ξεπερνάει το 40%-40%-20%.

Εδώ δηλώνεις '' Με Ο.Α.'' και αφού δεν ξεπερνάς τα ποσοστά, πάς ΚΑΤ. 4.

(Μήπως σε ''παίρνει'' για ΚΑΤ.2???)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι σε κτίσμα εκτος σχεδίου με αδεια του (το οποίο έχει δηλωθεί με βάση τις διατάξεις του ν. 720/77) έγινε προσθήκη οροφου που δεν ξεπερναει το 40% Υ.Δ. ούτε το 20% Υ.Υ. πρέπει να το δηλώσω κατ 5 ή θα μπορούσε να πάει και κατηγορία 4;

Αν υπάρχουν οι 2 δηλώσεις που όριζε ο ν. 720/77,  τότε το κτίριο που ρυθμίστηκε τελεί υπό καθεστώς αναστολής από την κατεδάφιση και δεν απαιτείται να δηλωθεί στον ν. 4178. Η μετέπειτα προσθήκη ορόφου θα δηλωθεί με την επιλογή "χωρίς οικοδομική άδεια" μιας και σύμφωνα με το παράρτημα του νόμου άδεια θα βάζαμε μόνο αν είχαμε οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση με απόφαση νομάρχη κατά τις διατάξεις του ν. 1337/83 (γ φάση).

Συνεπώς αφού δεν υπάρχει άδεια στο ακίνητο η κατηγορία που επιλέγεται είναι η κατηγορία πέντε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει αυτό που λέει ο Αστέριος, χωρίς να μαι σίγουρη ότι είναι και το σωστό, οπότε όποιος έχει άποψη επί του θέματος ας βοηθήσει μήπως και βγάλουμε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχουν οι 2 δηλώσεις που όριζε ο ν. 720/77,  τότε το κτίριο που ρυθμίστηκε τελεί υπό καθεστώς αναστολής από την κατεδάφιση και δεν απαιτείται να δηλωθεί στον ν. 4178. Η μετέπειτα προσθήκη ορόφου θα δηλωθεί με την επιλογή "χωρίς οικοδομική άδεια" μιας και σύμφωνα με το παράρτημα του νόμου άδεια θα βάζαμε μόνο αν είχαμε οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση με απόφαση νομάρχη κατά τις διατάξεις του ν. 1337/83 (γ φάση).

Συνεπώς αφού δεν υπάρχει άδεια στο ακίνητο η κατηγορία που επιλέγεται είναι η κατηγορία πέντε.

 

Aυτή είναι η ορθή και νόμιμη αντιμετώπιση του θέματος αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.