Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 5 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Μεζονέτα έχει γίνει Ιάσονα, με εσωτερική σκάλα ενώθηκε το διαμέρισμα με το μεσοπάταρο!Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 498
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυθαίρετη περίφραξη σε αγροτεμάχιο που έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια (το 2001) για αποθήκη η οποία δεν κατασκευάστηκε ποτέ, έχει κάποια τύχη να πάει κατηγορία 4 ή πάει αναγκαστικά κατηγορία 5 μιας και η άδεια έληξε άπραγη?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δεν προκύπτει από πουθενά ότι για να τσεκάρουμε το "με άδεια" πρέπει το αυθαίρετο να έχει κατασκευασθεί σε εποχή ισχύς της άδειας.

 

Αλλωστε μιλάμε μόνο για την επιλογή κατηγορίας,

βάλε Κατ4 και αν στην επταετία έχει αποσαφηνιστεί οτι κακός πήγε Κατ4 και έπρεπε να πάει Κατ 5, ας πάει Κατ5, δεν υπάρχει κάποιος δόλος από εσένα γιατί το ποσό του προστίμου είναι σε κάθε περίπτωση βάση του αναλυτικού. 

 

Τώρα θα μου πεις:

τι λες ρε φίλε !!!! που θα έχω εγώ το άγχος επτά χρόνια για το τι θα γίνει με την κολ@@@ξη, εγώ 5 θα βάλω .

 

και έτσι, πάλι μέσα θ'σαι  ...

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

H αναζήτησή μου ξεκίνησε από το ότι θεωρώ άδικο μια περίφραξη που ρυθμίζεται με αναλυτικό σε ένα αδόμητο οικόπεδο να μην μπορεί να λάβει οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση και να παραμένει στην 30ετή ρύθμιση λόγω κατηγορίας 5, συνεπώς έχω ένα καλό (και μάλλον ουσιαστικό) λόγο να το ψάξω παραπέρα.

Το ερώτημα λοιπόν είναι εάν η άδεια που ζητά η κατηγορία 4 πρέπει να έχει υλοποιηθεί έστω και "ολίγον" ή εάν μας αρκεί να έχει απλά εκδοθεί ως διοικητική πράξη στο γεωτεμάχιο μας?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Yian δεν νομίζω να βρεις καθαρή απάντηση στο ερώτημα σου (όπως και σε πολλά άλλα) 

Το παράρτημα λέει "Αφορά στη ύπαρξη ή μη οικοδομικής άδειας ....."

Εγώ στην θέση σου θα το έβαζα Κατ4 διότι εγώ το ερμηνεύω ότι έχει εκδοθεί οικοδ. άδεια.

Γράφεις το σκεπτικό σου στην τεχνική έκθεση και είσαι καλυμμένος 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι, η περίφραξη πάει κατηγορία 5 και δεν τρέχει απολύτως κανένας ιδιαίτερος λόγος για προβληματισμό.....

Τέτοιου είδους "λοιπές παραβάσεις" οι οποίες δεν αντιστοιχίζονται σε τ.μ. ΔΕΝ πρόκειται να κληθούν ν' αγοράσουν συντελεστή δόμησης από την τράπεζα γης.....

Ουδέποτε πρόκειται ν' ασχοληθεί κάποιος μαζί τους......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση γίνεται διότι στο όμορο αγροτεμάχιο του ίδιου ιδιοκτήτη κοινοποιήθηκε καταγγελία από το τμήμα αυθαιρέτων, άρα οι περιφράξεις από συρματόπλεγμα χωρίς άδεια θεωρούνται αυθαίρετες κατασκευές και λαμβάνουν κανονικά πρόστιμο ανέγεσης-διατήρησης.

 

Στη περίπτωσή μου, ακολουθώντας το λεκτικό της τροποποίησης του παραρτήματος, έβαλα κατηγορία 4 μιας και στο αγροτεμάχιο έχει εκδοθεί άδεια (έστω ως διοικητική πράξη και μόνο). Θεωρώ λοιπόν ότι τυπικά είμαι καλυμμένος για την επιλογή μου.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι, διότι έχει μεν εκδοθεί ΟΑ, αλλά έχει .....παρέλθει άκλαυστη!!!!.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.