Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α10] Ηλεκτρονική διαδικασία ένταξης στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

Όχι, είμαι κατηγορία 5...Πέρασα σε υπαγωγή, μου έβγαλε υπόλοιπο προς πληρωμή 600€ ενώ είχα υπολογίσει να μου βγάλει 200.Διαπιστώνω ότι έβαλα λάθος τ.μ.κατά τη μετάβαση από αρχική σε υπαγωγή, τα διορθώνω, ξαναυποβάλω και μου ζητάει α/α συστήματος αμοιβων για νε με πάει σε οριστική...Τι κάνω λάθος??

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο... Αλλαγές γίνονται κανονικότατα στην υπαγωγή, το έχω κάνει. Κάτι άλλο συμβαίνει. Για να σε πάει σε οριστική πάει να πει ότι το πρόστιμο δεν αλλάζει. Είναι σίγουρο ότι το πρόστιμο πρέπει να αυξηθεί κατά 200 ευρώ? Μήπως παίζει τίποτα άλλο εκεί με τους συντελεστές και με τις εκπτώσεις και με κάποιο τρόπο προκύπτει ότι δεν οφείλεται άλλο πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει ανεξόφλητο ποσό 600 €...Όταν έκανες αλλαγές ήσουν σε υπαγωγή, έκανες επαναυποβολή και τί παράθυρο βγάζει?

Edited by katero
Link to comment
Share on other sites

Για να σε πάει σε οριστική δεν μπορεί να υπάρχει ανεξόφλητο ποσό. Αυτό που έγραψα πριν μήπως παίζει κάτι εννοούσα μετά τις αλλαγές που έκανες όταν σου έβγαλε τα 600.

 

ΕΔΙΤ: Ήμουν σε υπαγωγή και είχα βγάλει δόσεις. Έκανα τις αλλαγές, πάτησα υποβολή και μου έβγαλε παράθυρο προεπισκόπηση του νέου προστίμου. Προχώρησα και ξαναβρέθηκα σε υπαγωγή με νεο πρόστιμο και αλλαγμένες δόσεις.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι παίζει με την έκτωση του 10% κατά τη μετάβαση...Υπερκαλύπτεται το ποσό του νέου προστίμου...μάλλον είμαι ζαλισμένη, θα το ξαναδώ με καθαρό μυαλό και χωρίς πανικό.Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι αυτό που σου είπα. Με εκπτώσεις κλπ να υπερκαλύπτεται το ποσό και να μην οφείλεται επιπλέον πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φαντάζομαι τώρα με την παράταση θα τροποποιηθεί το σύστημα με νέα εξάμηνα και προθεσμίες πληρωμών ?

 

Δηλαδή τώρα συμφέρει να μπούμε στον νόμο μετά τις 6/2 και να έχουμε διορία εφάπαξ πληρωμής μέχρι 6/8/2015..?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και από εμένα. Ερώτηση σχετικά με στοιχεία συνιδιοκτητών. Πρόκειται για ακίνητο εκτός σχεδίου με 3 συνιδιοκτήτες και 3 ανεξάρτητες οικοδομές. Δεν υπάρχει οριζόντιος. Οι 2 εκ των 3 επιθυμούν να προχωρήσουν τη διαδικασία (και πρέπει άμεσα λόγω επικείμενης επιβολής προστίμων) και δεν έχουν καλές σχέσεις με τον 3ο. Στα στοιχεία ιδιοκτητών θα πρέπει να εισάγω και τους 3. Ωστόσο δε γνωρίζω το ΑΦΜ του 3ου και το σύστημα δε δέχεται να μην "κλείνει" το ποσοστό σε 100%.

α) Υπάρχει δυνατότητα τροποποίησης και των στοιχείων των ιδιοκτητών αφού περάσει το αίτημα σε υπαγωγή (μήπως καταφέρω να βρω το 3ο ΑΦΜ);

β) Να δηλώσω ως ιδιοκτήτες μόνο τους υπόλοιπους και στην τεχνική έκθεση να κάνω αναφορά στο λόγο παράλειψης του 3ου;

 

Προτιμώ το (α) βεβαίως αν είναι δυνατόν.

 

Υπάρχει κάποια γνώμη επ'αυτού;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.