Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

pantsel, γειά σου.

Υπήρχε ηλεκτρονικό σύστημα στο okxe.gr που έβαζες (x,y) και χρονολογία και σου έβγαζε κωδικούς φωτογραφιών. Αυτοματοποιημένα όλα.

 

Αυτό δεν δουλεύει ακόμα.

Ακόμα δεν δουλεύει!!! Από κοντά λίγο δύσκολα γιατί μένουμε σε επαρχία οπότε μόνο ΓΥΣ. 

Τελικά σε αυτό το κράτος τίποτα δεν λειτουργεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζουμε με ΟΚΧΕ, ε;

 

Πόσο χρεώνουν και μετά από πόσες μέρες το έχεις στα χέρια σου περίπου, γνωρίζετε;

 

Αυθαίρετο κτίσμα εκτός σχεδίου αποδεικνύεται με αεροφωτογραφία και αυτό είναι αρκετό, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Τι, τελικά ξαναλειτουργεί ο Ο

 

Συνεχίζουμε με ΟΚΧΕ, ε;  ΤΙ; ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΖΗΤΑΜΕ  Α/Φ ΑΠΟ ΟΚΧΕ;  ΔΗΛΑΔΗ ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ;

 

Πόσο χρεώνουν και μετά από πόσες μέρες το έχεις στα χέρια σου περίπου, γνωρίζετε;

 

Αυθαίρετο κτίσμα εκτός σχεδίου αποδεικνύεται με αεροφωτογραφία και αυτό είναι αρκετό, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ο Ο.Κ.Χ.Ε. (ή μάλλον πρώην Ο.Κ.Χ.Ε) στην Τιμολέοντος Βάσου λειτουργεί  αλλά μόνο Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή 8.00-12.30. Πηγαίνεις από εκεί με Χ,Υ βρίσκεις την αεροφωτογραφία και την παραγγέλνεις. Οι χρεώσεις διαφέρουν ανάλογα τι θέλεις. Εμένα πχ για μία ασπρόμαυρη του 1982 σε μεγέθυνση μου πήγε 38 ευρώ περίπου. Σε κανονική  κλίμακα (μικρό μέγεθος) πηγαίνει κοντά στα 10 ευρώ. Τώρα το θέμα του πότε θα την πάρεις?? Εγώ έχω κάνει αίτηση 3 βδομάδες τώρα πλήρωσα αυθημερόν και ακόμα μου λένε νωρίς είναι. Στην αρχή μου είχαν πει 15 μέρες εργάσιμες, τώρα τελευταία που πήρα μου είπαν σε 20 εργάσιμες. Και έχει ο Θεός που λένε....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Κατά δήλωση του ιδιοκτήτη επέκταση απόληξης κλιμακοστασίου στο δώμα έχει γίνει πριν από τον Ιούλιο 2011, οριακά όμως στο τελευταίο εξάμηνο. Δεν έχει να μου προσκομίσει αποδεικτικά στοιχεία. Αφού προχώρησα σε μία διερεύνηση διαπιστώνω τα εξής:

 

Από τις ορθοφωτογραφίες του ΟΚΧΕ δεν εξυπηρετούμαι διότι οι λήψεις είναι του 2010 πριν από την κατασκευή της αυθαιρεσίας.

Η α/φ του συστήματος εντοπισμού δεν εξυπηρετεί διότι είναι από το 2007 - 2009, ίδια με του κτηματολογίου, άρα ούτε αυτή δείχνει κάτι.

Η α/φ του ΟΚΧΕ όπως την είδα στο monitor πριν την παραγγείλω μπορεί να λέει κάτι μπορεί και όχι. Μάλλον τελικά θα μου είναι άχρηστη, διότι και η ημερομηνία της είναι Σεπ. 2010.

Όμως:

Το google earth έχει μία α/φ από το 2010 (Ιούλιος) που δεν δείχνει την αυθαιρεσία μας, και μία του 2011 (Απρίλιος) που μάλλον την δείχνει.

Αν ακολουθήσω τα επίσημα στοιχεία του επίσημου κράτους δεν έχω τίποτα. Αν ακολουθήσω το G.E. το σώζω. Τι ισχύ τελικά έχει το Google Earth?

Ευχαριστώ Προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν κανονικότατα ως αποδεικτικά στοιχεία παλαιότητας και οι αεροφωτογραφίες από το Google Earth.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν κανονικότατα ως αποδεικτικά στοιχεία παλαιότητας και οι αεροφωτογραφίες από το Google Earth.

ακομη κ αν  η ημερομηνια  της φωτο ειναι πχ 20 12 2012?(κ οταν παω πισω στις παλιες ειναι του 2003 και 2004)

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Άσε που δεν υπάρχουν τέτοιες (σε πολλές περιοχές)....., πρέπει όμως να είναι εντός της "κόκκινης γραμμής" (28.7.2011). Αρκεί να τη βρεις!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.