Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Δεν θυμάμαι ποιος, πότε και που αλλά σίγουρα υπάρχει επίσημη αναφορά ότι τις φωτό του google μπορούμε να τις χρησιμοποιούμε.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει σε μια ερωταπαντηση του Τεε Πελοποννησου για τον 4178,αν δεν κανω λαθος το θεμα με τις Α/Φ του google earth

νομιζω ηταν στις αρχικες ερωταπαντησεις,δε θυμαμαι αριθμο,αν το βρει καποιος ας το παραθεσει

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα..

Αν και δεν αναφέρεται κάπου αν είναι αποδεκτές οι αεροφωτογραφίες google earth γενικά τις χρησιμοποιείται?? με ποια λογική δεν θα γίνουν αποδεκτές? Οτι κάποια στιγμή μπορεί να αποσυρθούν από την google? Δεν καταλαβαίνω. Από τη στιγμή που το κράτος δεν είναι σε θέση να παρέχει υλικό... Άλλωστε και η όλη ηλεκτρονική διαδικασία διεκπεραιώνεται από δημόσια αρχή (ΥΠΕΚΑ) ?? Από ένα επιμελητήριο γίνεται...

Το συμπέρασμα χρήσης της εφαρμογής google earth συνάγεται και από το εδάφιο της 44 της εγκ. 4 (παρ 13 άρθρου 23)

(... )Σε  κάθε  περίπτωση υποβάλλεται  αντίγραφο  ενιαίας  αίτησης  ενίσχυσης  οποιουδήποτε  έτους,  µαζί  µε  τα συνηµµένα  σε  αυτή  (φωτογραφίες  Google  Εarth,  όπου  έχουν σηµειωθεί  οι  θέσεις  των µονάδων
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

set ερωταπαντησεων 1-ερωταπαντηση 35. Η google earth έχει αεροφωτογραφίες προ 2004 ( 15-6-2003 ) και στην οποία αποτυπώνεται η

οικοδομή μπορεί αυτή να αποτελεί τεκμήριο παλαιότητας;

Με τον Ν.4014 είχε ανακοινωθεί από τον τότε Υπουργό ότι οι Α/Φ από google earth θα γίνονται κανονικά

αποδεκτές. Αναλογικά λοιπόν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως απόδειξη για την παλαιότητα και στον

Ν.4178.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα ότι τεκμαίρεται πλαγίως, απλά επίσημη τοποθέτηση δεν υπάρχει. Όμως όταν αναφέρεται μέσω της εγκυκλίου 4 πως μπορεί να χρησιμοποιηθούν φώτος της google στα πλαισια του 4178, για κάποιο συγκεκριμένο λόγο, θεωρώ πως μπορούν να χρησιμοποιηθούν για κάθε λόγο....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συμφωνώ απόλυτα ότι τεκμαίρεται πλαγίως, απλά επίσημη τοποθέτηση δεν υπάρχει. Όμως όταν αναφέρεται μέσω της εγκυκλίου 4 πως μπορεί να χρησιμοποιηθούν φώτος της google στα πλαισια του 4178, για κάποιο συγκεκριμένο λόγο, θεωρώ πως μπορούν να χρησιμοποιηθούν για κάθε λόγο....

Εχω μια περιπτωση προσυμφωνου για εξαδιαιρετου ιδιοκτησιες. Μου ζηταει ο συμβολαιογραφος Α/Φ προ 28-7-2011 με βεβαιωση δικη μου. Θεωρω οτι μπορω να βαλω Α/Φ του google earth αλλα και απο το site του κτηματολογιου ΕΚΧΑ (που ειναι 2007-2009)...σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Μου ζηταει ο συμβολαιογραφος Α/Φ προ 28-7-2011 με βεβαιωση δικη μου. ( Από πότε ο συμβολαιογράφος ζητάει Α/Φ??? Απορία:  για ποιό λόγο????)   Θεωρω οτι μπορω να βαλω Α/Φ του google earth αλλα και απο το site του κτηματολογιου ΕΚΧΑ (που ειναι 2007-2009)...σωστα? ναι

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια περιπτωση προσυμφωνου για εξαδιαιρετου ιδιοκτησιες. Μου ζηταει ο συμβολαιογραφος Α/Φ προ 28-7-2011 με βεβαιωση δικη μου. Θεωρω οτι μπορω να βαλω Α/Φ του google earth αλλα και απο το site του κτηματολογιου ΕΚΧΑ (που ειναι 2007-2009)...σωστα?

Οι αεροφωτογραφίες εισάγονται στο σύστημα κατόπιν απόφασης υπουργού ΠΕΚΑ και δεν υπάρχει, μέχρι στιγμής, καμία υποχρέωση επισύναψης τους στις βεβαιώσεις μεταβίβασης.

Τι προσύμφωνο είναι αυτό που απαιτεί βεβαίωση μεταβίβασης?

Υπάρχει σύσταση ή μεταβίβαση εμπράγματου δικαιώματος?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Οι αεροφωτογραφίες εισάγονται στο σύστημα κατόπιν απόφασης υπουργού ΠΕΚΑ και δεν υπάρχει, μέχρι στιγμής, καμία υποχρέωση επισύναψης τους στις βεβαιώσεις μεταβίβασης.

Τι προσύμφωνο είναι αυτό που απαιτεί βεβαίωση μεταβίβασης?

Υπάρχει σύσταση ή μεταβίβαση εμπράγματου δικαιώματος?

στη §2 του άρθρου 5 του Ν.4178/13:

"Στην περίπτωση της ανωτέρω παραγράφου επί πλειόνων συνιδιοκτητών του γηπέδου την υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος μπορεί να ζητήσει και ένας εκ των συνιδιοκτητών για τα αυθαίρετα κτίσματα που έχει ανεγείρει, εφόσον μαζί με τα λοιπά δικαιολογητικά υποβάλλει και συμβολαιογραφικό προσύμφωνο συστάσεως διηρημένων ιδιοκτησιών και διανομής, στο οποίο περιγράφεται ότι θα περιέλθει ή θα περιέλθουν στην κυριότητά του τα αυθαίρετα κτίσματα που έχει ανεγείρει.

Στο προσύμφωνο αυτό προσαρτάται αεροφωτογραφία λήψεως προ της 28.07.2011 και το τοπογραφικό διάγραμμα, στο οποίο αποτυπώνονται οι κατασκευές, καθώς και το περίγραμμα αυτών."

Link to comment
Share on other sites

Το αρχικό σου ερώτημα δεν διευκρίνιζε το είδος και το σκοπό του προσύμφωνου. Κατά τα άλλα εφαρμόζεις το απόσπασμα που παραθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.