Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Μην αναλαμβάνεις ευθύνες που δεν σου αναλογούν.

Να τους βάλεις να το δηλώσουν σωστά.

Εννοείται ότι εφόσον έχεις πεισθεί ότι το κτίριο είναι προ 55, θα το τεκμηριώσεις με βάση τις ενδείξεις και τα στοιχεία σου στην τεχνική σου έκθεση και  θα υπάγεις τις μεταγενέστερες παραβάσεις

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπέρα. Εχω ισόγειο καταστημα στο κεντρο της Αθηνας 25 τμ, με υπογειο (το οποιο θεωηρτικα ειχε χρηση αποθηκης) 130 τμ. Από κατασκευης του κτιρίου (Ο/Α 1968) το υπόγειο χρησιμοποιηθηκε ως εμπορικος χώρος (καμπαρε αρχικα (!) και αργοτερα εμπορικο καταστημα). Ο νεος υποψηφιος ενοικιαστης θελει να το χρησιμοποιησει ως ΚΥΕ  αλλα το ποσο που πρεπει να πληρωσει για αλλαγη χρησης με παλαιοτητα 1-1-2004 ειναι δυσθεωρητο. Εγγραφα που να αποδυκνειουν την παλαιοτητα αλλαγης χρησης του υπογειου δεν υπαρχουν. 

Ισχυει οτι μπορει ο ιδιοκτητης να το δηλωσει τωρα στο Ε9 ως χωρο κυριας χρήσης με έναρξη της χρήσης π.χ. το 1969 ή οχι? Εχω διαβασει την Εγκυκλιο 4, 3/12/2013 (Διευκρινησεις Παρ. 3), αλλά δεν νομιζω ότι είναι τόσο σαφές και με βάσει αυτά που διαβάζω νομίζω ότι αναφέρεται σε Ε9 αποβιώσαντος.

Υπάρχει κάποια άλλη διάταξη, εγκύκλιος κλπ. που έχω χάσει?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το θέμα της τακτοποίησης της αλλαγής χρήσης, εξέτασε αν ο χώρος πληροί τις υπόλοιπες προυποθέσεις χώρου κύριας χρήσης, διότι πάνω στην κάτοψη του υπό ίδρυση καταστήματος θα κληθείς να υπογράψεις ότι ο χώρος που προορίζεται πχ για εστιατόριο είναι νόμιμος βάσει της τάδε άδειας και της τάδε δήλωσης ν. 4178 πληροί τις προυποθέσεις χώρου κύριας χρήσης κλπ.

Η τακτοποίηση της χρήσης δεν δίνει και αυτοδίκαια άδεια λειτουργίας όπως μπορεί να διαπιστωθεί και  από την παρ. 6 του άρθρου 24.

 
6. Η υπαγωγή αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στις δια−
τάξεις των νόμων 3775/2009 (Α΄ 122), 3843/2010 (Α΄ 62), 
4014/2011 (Α΄ 209) και του παρόντος, δεν συνεπάγεται 
απαλλαγή αυτών των κατασκευών από άλλες τυχόν 
προβλεπόμενες ή απαιτούμενες εγκρίσεις ή όρους που 
αφορούν στη λειτουργία της συγκεκριμένης χρήσης.
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το παρόν το είχα σε μια τακτοποίηση αυθαίρετου παταριού σε φαρμακείο.

Πάω στην Πολεοδομία τότε και της λέω, βεβαίωση (?)

Και μου λέει, (ύψος?)

Δόξα σοι, ο χώρος που είχε τακτοποιηθεί, τον χρησιμοποιούσα σαν αποθήκη και το παλιό πατάρι που υπήρχε σαν εργαστήριο.

Αλλά ναι, αυτό που λέει ο Pavlos 33 έχει δίκιο. Πχ μπορείς να τακτοποιήσεις (ημι) υπόγειο πολυκατοικίας σαν ιατρικό εργαστήριο και να σου πει ύστερα η υπηρεσία οτι, δεν έχει το ύψος 2,65!

Δεν ξέρω βέβαια σε αυτό, αν Ιανουάριο 2016, τακτοποιήσεις 100τμ ημιυπόγειο πολυκατοικίας σαν επαγγελματικό χώρο. Και έχει ύψος 2,32. Δεν έχει παράβαση ύψους. Αλλά αν πας Υπ. Δομ. Και ζητήσεις βεβαίωση χρήσης έστω Ιατρείου, (δεν ξέρω ποιά υπηρεσία και για ποια χρήση δίνει βεβαιώση) δεν στεκόμαστε τώρα, δεν στεκόμαστε σε αυτό.

Εστω ότι ο χώρος πρέπει να περάσει μια υπηρεσία, να δώσει  βεβαίωση λειτουργίας.

Η υπηρεσία, ΣΗΜΕΡΑ, θα ελένξει αν, ο χώρος  με τους ισχύοντες κανονισμούς δόμησης, μπορεί να πάρει την άδεια λειτουργίας?

(Πχ φαρμακείο σε ισόγειο.

Η υπηρεσία βλέπει αν έχει το 2.40 για να του δώσει την άδεια λειτουργία?

ή το 2,65 ( κατά ΝΟΚ)? (νομίζω το 2).

 

 

2.Παρατήρηση, προς τους Συναδέλφους για παλιότερη δήλωση, συνάδελφος παρατήρησε σε ακίνητο. Οτι όταν δηλώνει αυθαιρεσία χρόνου το 1990 με δήλωση 4014 αρχικά. Προσπερνάει το θέμα "αεροφωτογραφία" οταν την ζητήσει η δήλωση 4178. Καθώς αν χρόνος τέλεσης δηλωθεί το 2005, καθώς δεν βρίσκονται δικαιολογητικά. Τα πρόστιμα δεν μεταβάλονται!

Link to comment
Share on other sites

Έχει όμως στη διάθεσή του άλλο αποδεικτικό στοιχείο παλαιότητας (π.χ. δημόσιο έγγραφο κ.λπ.) της αυθαιρεσίας για το 1990;;;;

Link to comment
Share on other sites

Arche

Δεν είναι μόνο θέμα ύψους, το οποίο βεβαίως και αποτελεί ένα από τα βασικά κριτήρια. Έχουμε να εξετάσουμε αν πληρείται φυσικός φωτισμός, αερισμός, πυροπροστασία και ενδεχομένως ειδικότεροι όροι της υπό εγκατάσταση, χρήσης. 

Άρα το τονίζουμε και για τους συναδέλφους, ότι η τακτοποίηση δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα ληφθεί στη συνέχεια και άδεια λειτουργίας. Για τις σωστές σχέσεις με τον πελάτη, οφείλουμε να το εξετάσουμε και φυσικά να το κοστολογήσουμε στην αμοιβή της υπόθεσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Arche

Δεν είναι μόνο θέμα ύψους, το οποίο βεβαίως και αποτελεί ένα από τα βασικά κριτήρια. Έχουμε να εξετάσουμε αν πληρείται φυσικός φωτισμός, αερισμός, πυροπροστασία και ενδεχομένως ειδικότεροι όροι της υπό εγκατάσταση, χρήσης. 

Άρα το τονίζουμε και για τους συναδέλφους, ότι η τακτοποίηση δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα ληφθεί στη συνέχεια και άδεια λειτουργίας. Για τις σωστές σχέσεις με τον πελάτη, οφείλουμε να το εξετάσουμε και φυσικά να το κοστολογήσουμε στην αμοιβή της υπόθεσης.

 

Ναι, ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την ανταποκριση, αλλα εχουμε ξεφυγει απο το θεμα.

 

Προφανως και θα γινει ελεγχος ολων των υπολοιπων προυποθεσεων αδειοδοτησης, αλλα θα ειναι εκ των ουκ αν ανευ εαν δε διασφαλιστει οτι μπορω να αποδειξω παλαιοτητα με μια απλη αλλαγη του Ε9.

 

Η διαφορα στο προστιμο ειναι τεραστια (3.500 ευρω εναντι 25.000 ευρω) και επαναλαμβανω δεν υπαρχει κανενα εγγραφο (δημοσιο ή μη) που να αποδυκνυει οτι ο χωρος χρησιμοποιυταν ως κυριος απο τις αρχες της δεκαετιας του 70.

 

Μου ακουγεται πολυ καλο για να ειναι αληθινο οτι με μια απλη τροποποιηση στο Ε9 μπορω να το περασω στον 4178 με τοσο μικροτερο προστιμο.

 

Υπαρχει καποιος που να το εχει κανει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.