Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Ναι αναγράφει. Γύρω στα 75τμ. Αυτό είναι το υποτιθέμενο κομμάτι προ 1955. Μας καλύπτουν η άδεια επισκευής και το Ε9 ως δημόσια έγγραφο απόδειξης παλαιότητας ή καλύτερα να μπει αυτό το κομμάτι κατηγορία 1 (προ 1975) και οι υπόλοιπες αυθαιρεσίες χωρίς άδεια (η άδεια επισκευής από όσο ξέρω δεν θεωρείται ο.α.) με αρκετά μεγαλύτερο πρόστιμο για να μη γίνει μελλοντικά καμιά στραβή? Με το ρίσκο πάντα να βρεθεί άλλος μηχανικός χωρίς τέτοιου είδους ενδοιασμούς...

Είναι σαν να λες τώρα ή μετά από λίγα χρόνια ότι σε μια κάτοψη είδες κάπου να γράφει ότι ρυθμίστηκε με το Ν.4178/2013 με την με Α/Α 111111 Δήλωση υπαγωγής. Και λες α, οκ νόμιμο. Δεν θα ζητούσες την τακτοποίηση? Έτσι και τώρα νομίζω πρέπει αν δεν έχει γίνει και δεν αναφέρεται εκεί ο αρ.πρωτ. . . . . . /2002, να συντάξεις φάκελο για πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος αν μπορεί να αποδειχθεί (''τωρα και να μην μπορεί να αποδειχθεί ως προ 55, ίσως  από τα στοιχεία που θα προσκομίσεις να μπορεί να αποδειχθεί ότι δεν είναι και μεταγενέστερο κατ' ανάγκη, λέω τώρα και να δοθεί η πιστοποίηση, δεν ξέρω πως δουλεύουν στο συγκεκριμένο θέμα, γενικά λίγο κουκουρούκου πρέπει να είναι). Αλλά αφού έχεις και άλλες αυθαιρεσίες γιατί δεν το βάζεις προ 75? Νομίζω δεν προκύπτει επιπλέον πρόστιμο εφόσον υπάρχουν και άλλες αυθαιρεσίες με μεταγενέστερη ημερομηνία χωρίς να είμαι σίγουρος. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω την εξής περίπτωση: κτήριο προϋφιστάμενο του '55 με πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος εφάπτεται με κτήριο που ανεγέρθηκε το 1975 με οικοδομική άδεια. Τα κτήρια βρίσκονται στο ίδιο οικόπεδο και ο ιδιοκτήτης είναι επίσης ίδιος. Στο ισόγειο υπάρχουν 2 καταστήματα (ένα σε κάθε κτήριο) τα οποία συνενώθηκαν. Ο τοίχος που γκρεμίστηκε είναι φέρων. Μπορώ να το δηλώσω στον 4178; Ως απόδειξη παλαιότητας τι μπορώ να βάλω; Επίσης, αν το δηλώσω ως μία λοιπή παράβαση, απαιτείται απόδειξη παλαιότητας;

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τον ΝΟΚ, υπάρχει δυνατότητα να ενώσεις λειτουργικά δύο κτίρια, με προϋποθέσεις την συναίνεση των ιδιοκτητών (εδώ έχεις ένα ιδιοκτητη) και να μην θίγεται ο Φ/Ο.

Δες αν ο τοίχος που γκρεμίστηκε έφερε τα ίδια βάρη ή και φορτία άνωθεν (πχ ζευκτά στέγης ή άλλο όροφο). Αν έφερε ίδια φορτία, πλέον τα φορτία αφαιρέθηκαν μαζί με τον τοίχο.

Επίσης μπορείς να δώσεις βεβαίωση ότι δεν υπάρχουν υπερβάσεις σε δόμηση, κάλυψη, ύψος και όγκο αν το μόνο που λείπει είναι ο ενδιάμεσος τοίχος.

Το κτίριο του 75 είναι από σκυρόδεμα; Είχαν κάνει τοίχο από τούβλα δίπλα στον πέτρινο;

Link to comment
Share on other sites

Το κτήριο του 75 είναι από σκυρόδεμα και δεν υπήρχε τοίχος από τούβλα δίπλα από τον πέτρινο. Θέλω να βγάλω άδεια λειτουργίας για το ενιαίο κατάστημα (ΚΥΕ) και θέλω με κάποιο τρόπο να κατοχυρώσω τη νομιμότητα του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην βεβαίωση κύριας χρήσης που θα πρέπει να δώσεις, μεταξύ άλλων λέει ότι ο χώρος πληρεί τις προϋποθέσεις του κτιριοδομικού κανονισμού. Εκεί τίθεται και το θέμα της ασφάλειας του κτιρίου για τους χρήστες. Το πέτρινο τμήμα του κτιρίου σου όμως προϋπήρχε του κτιριοδομικού, οπότε νομίζω ότι τυπικά δεν υπάρχει παράβασή του. Αν στην οικοδομική άδεια είχε γίνει έλεγχος αντοχής του παλιού οικοδομήματος, το οποίο διαφοροποιείται τώρα, ίσως να μας διαφώτιζε κάποιος παλιότερος καλύτερα.
Ως προς τις βεβαιώσεις του 4178, βγαίνει βεβαίωση, γιατί το παραπάνω κομμάτι δεν το ελέγχει.
 

Ένα άλλο σκεπτικό, το οποίο όμως δεν είναι και τελείως της ειδικότητας μου, (ας πουν τις σκέψεις τους και συνάδελφοι ΠΜ), είναι το ακόλουθο:

Εφόσον είναι ισόγειος ο πέτρινος τοίχος που καθαιρέθηκε και δεν έφερε άλλα φορτία εκτός από το ίδιο βάρος, αφαιρόντας τον τοίχο, αφαιρείς και το φορτίο του, οπότε ο τοίχος που αφαιρέθηκε δεν είναι φέρων. (Δεν θίγεται η κατασκευή δηλαδή).

 

Άν ισχύει το παραπάνω, έχεις καθαίρεση εσωτερικού τοίχου πλήρωσης (για το οποίο δεν χρειάζεται άδεια), οπότε είσαι νόμιμη να δώσεις βεβαίωση ΚΧ.
Όπως είπα, αυτό είναι μία σκέψη να σε ξεμπλοκάρει, αλλά θα ήταν χρήσιμη και η άποψη ΠΜ, όπως εσύ, για το σκεπτικό.

Edited by Ιοάννης Γκούμας
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,


 


έχω ένα αυθαίρετο όπου η Πολεοδομία κατά την έκθεση αυτοψίας της το 2005 το αναφέρει ως κτηνοτροφική αποθήκη ευτελούς κατασκευής (λαμαρίνες κλπ). Δεν δηλώνεται στο ΟΣΔΕ ώστε να μπορεί να δηλωθεί ως σταυλική εγκατάσταση. Ο ιδιοκτήτης ισχυρίζεται ότι η αποθήκη υπάρχει πριν το 1983 (και όντως έτσι πρέπει να είναι γιατί φαίνεται παμπάλαιο) αλλά δυστυχώς δεν έχει κάποιο δημόσιο έγγραφο που να το υποστηρίζει καθώς δε δηλωνόταν πουθενά έως τώρα, και δεν υπάρχει και αεροφωτογραφία τόσο παλιά στη συγκεκριμένη περιοχή.


Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Εάν πάει στην χρονική περίοδο 2004-2011 λόγω έλλειψης εγγράφων το πρόστιμο είναι 8.000 ευρώ για μία αποθήκη με λαμαρίνες που έχει μέσα μουλάρια. Είναι αρκετή μία υπεύθυνη δήλωσή του ή μια ένορκη βεβαίωση?


 


Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,


 


έχω ένα αυθαίρετο όπου η Πολεοδομία κατά την έκθεση αυτοψίας της το 2005 το αναφέρει ως κτηνοτροφική αποθήκη ευτελούς κατασκευής (λαμαρίνες κλπ). Δεν δηλώνεται στο ΟΣΔΕ ώστε να μπορεί να δηλωθεί ως σταυλική εγκατάσταση. Ο ιδιοκτήτης ισχυρίζεται ότι η αποθήκη υπάρχει πριν το 1983 (και όντως έτσι πρέπει να είναι γιατί φαίνεται παμπάλαιο) αλλά δυστυχώς δεν έχει κάποιο δημόσιο έγγραφο που να το υποστηρίζει καθώς δε δηλωνόταν πουθενά έως τώρα, και δεν υπάρχει και αεροφωτογραφία τόσο παλιά στη συγκεκριμένη περιοχή.


Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Εάν πάει στην χρονική περίοδο 2004-2011 λόγω έλλειψης εγγράφων το πρόστιμο είναι 8.000 ευρώ για μία αποθήκη με λαμαρίνες που έχει μέσα μουλάρια. Είναι αρκετή μία υπεύθυνη δήλωσή του ή μια ένορκη βεβαίωση?


 


Ευχαριστώ


Link to comment
Share on other sites

To δημόσιο έγγραφο βέβαιης χρονολογίας που έχεις αυτή τη στιγμή είναι η αυτοψία της πολεοδομίας. Στην έκθεση αυτοψίας λογικά θα αναφέρεται ο χρόνος που κατά την κρίση της υπηρεσίας διατηρείται το κτίσμα από τη στιγμή της ανέγερσης του (συνήθως δεν έβαζαν χρόνο πολύ διαφορετικό από αυτόν της αυτοψίας εκτός και αν υπήρχαν τεκμήρια για να μη βγαίνει μεγάλο το πρόστιμο διατήρησης).

Αν η διαφορά είναι μεγάλη από άποψη προστίμου, νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να αναζητήσεις αεροφωτογραφία (ΓΥΣ, ΕΚΧΑ ή ακόμα και σε ιδιωτική εταιρία).

Σαφώς και χωρίς δήλωση κτηνοτρόφου δεν μπορείς να κάνεις χρήση σχετικών διατάξεων του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

ερωτημα

εάν  και πώς μπορει να γινει εφαρμογη του κατωτερω?

 

I. ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΡΩΤΗ: ΠΡΟΧΕΙΡΑ ΚΑΤΑΛΥΜΑΤΑ
Περιλαμβάνει τα πρόχειρα καταλύματα ζώων για τα οποία δεν
απαιτείται έκδοση οικοδομικής άδειας (άδεια δόμησης κατά τις διατάξεις
του ν. 4067/2012).
Με τον όρο πρόχειρα καταλύματα νοούνται οι κατασκευές οι οποίες δεν
έχουν φέροντα δομικό σκελετό από οπλισμένο σκυρόδεμα ή δομικό
χάλυβα ή δομική ξυλεία, είναι κατασκευασμένες από υλικά όπως
πέτρες, ή τσιμεντόλιθους ή ξύλα ή κλαδιά ή λαμαρίνες ή συνδυασμό
αυτών, εξυπηρετούν τις ανάγκες εκτατικής μορφής κτηνοτροφίας ή
μετακινούμενους κτηνοτρόφους, μπορoύν εύκολα να
αποσυναρμολογηθούν και να απομακρυνθούν από το σημείο
λειτουργίας της κτηνοτροφικής εγκατάστασης, δε διαθέτουν συστήματα
χειρισμού υγρών αποβλήτων

 

 

ΑΔΑ: Β4ΩΓΒ-Θ35

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

To δημόσιο έγγραφο βέβαιης χρονολογίας που έχεις αυτή τη στιγμή είναι η αυτοψία της πολεοδομίας. Στην έκθεση αυτοψίας λογικά θα αναφέρεται ο χρόνος που κατά την κρίση της υπηρεσίας διατηρείται το κτίσμα από τη στιγμή της ανέγερσης του (συνήθως δεν έβαζαν χρόνο πολύ διαφορετικό από αυτόν της αυτοψίας εκτός και αν υπήρχαν τεκμήρια για να μη βγαίνει μεγάλο το πρόστιμο διατήρησης).

Αν η διαφορά είναι μεγάλη από άποψη προστίμου, νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να αναζητήσεις αεροφωτογραφία (ΓΥΣ, ΕΚΧΑ ή ακόμα και σε ιδιωτική εταιρία).

Σαφώς και χωρίς δήλωση κτηνοτρόφου δεν μπορείς να κάνεις χρήση σχετικών διατάξεων του νόμου.

στην έκθεση αυτοψίας λέει απλά "κατασκευές μέχρι το 2003". Η διαφορά στο ποσό του προστίμου είναι μεγάλη αν σκεφτείς ότι εάν το βάλω πριν το 83' (όπως και είναι) το πρόστιμο είναι 900 ευρώ ενώ μετά το 83' είναι 5500 ευρώ. Δε νομίζω να βγάλω άκρη με τις αεροφωτογραφίες. Στη συγκεκριμένη περιοχή δύσκολα να υπάρχουν και ειδικά τόσο παλιές. Τι μπορεί να γίνει σε αυτήν την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.