Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Δημόσια έγγραφα για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Η μαμά μου θέλει να μου μεταβιβάσει μια αποθήκη στο χωριό. Στο Ε9 γράφει έτος κατασκευής 1955,αεροφωτογραφία δεν υπάρχει, μπορω να το θεωρήσω πριν το 1955;

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό από την εγκύκλιο 1.

1) Παρ. 2.α : Κτίριο που υφίσταται προ της 30.11.1955, ηµεροµηνίας ισχύος του από 9.8.1955
βασιλικού  διατάγµατος  είναι  νοµίµως  υφιστάµενο  κατά  τα  οριζόµενα  στην  παρ.  1δ  του
άρθρου 23 του ν. 4067/12. Ο χρόνος ανέγερσής του συνήθως τεκµαίρεται από τον τρόπο
κατασκευής  του  και  δεν  απαιτείται  η  υποβολή  σχετικών  αποδεικτικών  στοιχείων,

προκειµένου  να  υπαχθούν  στο  ν.  4178/13  µεταγενέστερες  αυθαίρετες  κατασκευές  ή
αυθαίρετες αλλαγές χρήσης που δεν εµπίπτουν στις εξαιρέσεις της παρούσας παραγράφου.

Link to comment
Share on other sites

Eπομένως η παλαιότητα καλύπτεται από το Ε9 (ως δημόσιο έγγραφο) και στην τεχνική έκθεση θα αναφέρω τον τρόπο κατασκευής. Πλέον αν είναι πριν το 55 γίνεται με ευθύνη μηχανικού και θέλω να είμαι καλυμμένη και να έχω τεκμηριώση την άποψη μου και σωστή σε έναν ενδεχόμενο έλεγχο.

Ευχαριστώ ssouanis

Link to comment
Share on other sites

Σ  ενα υπογειο καταστηματος εχει εγκατασταθει κεντρικος κλιματισμος το 1990.Το ποσο αγορας  της κλιματιστικης μοναδας υπαρχει γραμμενο στα επισημα λογιστικα βιβλια του 1990, αλλα το τιμολογιο εχει χαθει.....Αν ο μηχανολογος πιστοποιησει οτι η κλιματιστικη μοναδα που υφισταται σημερα ειναι μοντελο που υπηρχε το 1990 και η τιμη του τοτε ήταν αυτη που αναγραφεται στα επισημα βιβλια, θερειται οτι εχω επισημο εγγραφο που πιστοποιει την παλαιότητα???

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό από την εγκύκλιο 1.

1) Παρ. 2.α : Κτίριο που υφίσταται προ της 30.11.1955, ηµεροµηνίας ισχύος του από 9.8.1955

βασιλικού  διατάγµατος  είναι  νοµίµως  υφιστάµενο  κατά  τα  οριζόµενα  στην  παρ.  1δ  του

άρθρου 23 του ν. 4067/12. Ο χρόνος ανέγερσής του συνήθως τεκµαίρεται από τον τρόπο

κατασκευής  του  και  δεν  απαιτείται  η  υποβολή  σχετικών  αποδεικτικών  στοιχείων,

προκειµένου  να  υπαχθούν  στο  ν.  4178/13  µεταγενέστερες  αυθαίρετες  κατασκευές  ή

αυθαίρετες αλλαγές χρήσης που δεν εµπίπτουν στις εξαιρέσεις της παρούσας παραγράφου.

Δεν καταλαβαίνω πως τεκμαίρεται από τον τρόπο κατασκευής ότι το κτισμα υφίσταται πριν τις 30/11/1955. Ο τρόπος κατασκευής σίγουρα είναι ενδεικτικός της παλαιότητας αλλά όχι με τέτοια ακρίβεια ώστε να είμαστε βέβαιοι για τη συγκεκριμένη ημερομηνία που θέτει ο νόμος (30/11). Πρόσφατα μου ζητήθηκε βεβαίωση για ισόγειο με ΟΑ (με ημερομηνία τέλη του '55) στην οποία κατά την κατασκευή έγινε υπέρβαση δόμησης 5 τμ. Προφανώς μπορώ να τεκμηριώσω ότι τα 5 τμ έγιναν ταυτόχρονα με την κατασκευή του νόμιμου κτίσματος αλλά ποιος μου λέει ότι όλα έγιναν ως τις 30/11/1955 και όχι πχ ένα μήνα αργότερα? Τελικά λόγω αμφιβολιών προτίμησα να την αφήσω τη δουλειά. Λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά μου θέλει να μου μεταβιβάσει μια αποθήκη στο χωριό. Στο Ε9 γράφει έτος κατασκευής 1955,αεροφωτογραφία δεν υπάρχει, μπορω να το θεωρήσω πριν το 1955;

 

Eπομένως η παλαιότητα καλύπτεται από το Ε9 (ως δημόσιο έγγραφο) και στην τεχνική έκθεση θα αναφέρω τον τρόπο κατασκευής. Πλέον αν είναι πριν το 55 γίνεται με ευθύνη μηχανικού και θέλω να είμαι καλυμμένη και να έχω τεκμηριώση την άποψη μου και σωστή σε έναν ενδεχόμενο έλεγχο.

Ευχαριστώ ssouanis

Συμπληρωματικά στην παράθεση του Σταύρου, να αναφέρω, ότι αφού το ακίνητο είναι οικογενειακό έχεις ένα παραπάνω στοιχείο που βοηθάει να επαληθεύσεις,(μέσα από συζητήσεις συγγενών), την ύπαρξη της οικίας ως κτίσμα προ 55.

Συνδυαστικά με το Ε9 και με την εγκ. 4 περί τρόπου και υλικών δόμησης. Το συνηθέστερο σε αυτά τα παλιά σπίτια είναι να έχει γίνει νέα στέγη κάποια στιγμή και κάποια βεράντα από σκυρόδεμα με μεταγενέστερο κεραμοσκεπές στέγαστρο και κάποια προσθήκη λουτρού από οπτοπλινθοδομή.

Αυτές είναι οι πιο συνηθισμένες μεταγενέστερες κατασκευές σε τέτοιες οικίες. 

 

letom:

Συνήθως οι κατόψεις των προ 55 ήταν μικρών διαστάσεων ορθογώνια. Αν η προσθήκη ήταν κάποιο λουτρό (δοντάκι στην κάτοψη) το καταλαβαίνεις ότι ήταν μεταγενέστερη. Βεβαίως θα μπορούσε να είναι ένα πλινθόχτιστο αποθηκάκι από πριν το 55. Όλα κρίνονται κατά την αυτοψία. Εννοείται ότι ο μηχανικός αν έχει αμφιβολίες ζητά στοιχεία παλαιότητας, δεν υπογράφει και το υπάγει στη ρύθμιση. Οπότε δεν έχεις κάνει κάποιο λάθος που το έψαξες περισσότερο το όλο θέμα. 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pavlos33

 

το Ε9 με καλύπτει για προ του 55 και είναι αποθήκη οπότε θα δω πως θα το περιγράψω για τα υλικά κατασκευής. Ξέρω ότι είναι το 1955 αλλά θέλω να έχω και αποδεικτικά (Ε9) σε ενδεχόμενο έλεγχο.

Θα προχωρήσω έτσι.

 

Ευχαριστώ πάντως όλους σας  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Αν και αναφέρεται συνεχώς, να ρωτήσω ξανά: Σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας είναι αποδεικτικό παλαιότητας προ του 1975? η απάντηση που δίνεται συνεχώς είναι : " αν περιγράφει ακριβώς την ιδιοκτησία". Συνήθως, σχεδόν πάντα, υπάρχουν αποκλίσεις μικρές ή μεγάλες. Η σύσταση όμως αναφέρει ότι κατά την σύνταξή της έχουν ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός και οι οπτοπλινθοδομές. Άρα και αποκλίσεις να υπάρχουν δεν είναι οκ?

 

Όχι, δεν είναι αν είναι έτσι όπως το λες. Βάλε τον ιδιοκτήτη να διορθώσει το Ε9 του και ....τελείωσες με το αποδεικτικό στοιχείο.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ΙΑΣΟΝΑ.

 

Φταίω διότι δεν το έχω διατυπώσει σωστά, και μάλλον πρέπει να παραθέσω περισσότερες πληροφορίες.

 

Αφορά υπόγειο πολυκατοικίας που δεν φαίνεται στην άδεια. Δείχνεται όμως στα σχέδια της σύστασης. Στην σύσταση περιγράφεται καλώς ως προς τις καθαρές του διαστάσεις (εσωτερικές), και έχει μία απόκλιση ως προς έναν αποθηκευτικό χώρο χαμηλού ύψους στην μία πλευρά - πάλι υπόγειο.

 

Η άδεια είναι του Ιουν. 1974, η σύσταση είναι του Μαρτίου 1975 και αναφέρει ρητά ότι έχουν ολοκληρωθεί ο Φ.Ο. του κτιρίου και οι οπτοπλινθοδομές. Προσπαθώ να δω εάν υπάγεται η αυθαιρεσία στην κατηγορία 1 προ του 1975. Δεν μπορώ να βρω επαρκή στοιχεία από τον φάκελο της άδειας, ούτε από το ΙΚΑ (ένσημα στις κατάλληλες ημερομηνίες, η δε υπηρεσία δεν θα έλεγα ότι είναι ιδιαίτερα συνεργάσιμη να μοιραστεί την πληροφορία της καρτέλας). Το Ε9 αναφέρει κατασκευή το 1976 διότι τότε τελείωσε ολόκληρη η οικοδομή, αφού όμως ο Φ.Ο. είχε ολοκληρωθεί νωρίτερα.

 

Λέω να χρησιμοποιήσω την σύσταση όχι για την περιγραφή του χώρου, αλλά για την απόδειξη της ολοκλήρωσης του Φ.Ο. Εφ' όσον έχει ολοκληρωθεί ο Φ.Ο. τότε η αυθαιρεσία στο υπόγειο είναι και αυτή της ίδιας χρονολογίας. Αναλαμβάνω εγώ πλέον να αποτυπώσω και να ενσωματώσω στοιχεία στα ΦΚ.

Υπάρχει και μία αεροφωτογραφία από τον ΟΚΧΕ που μάλλον οριακά δείχνει την ανέγερση του κτιρίου, περιμένω να την παραλάβω, προς το παρόν δεν την λαμβάνω υπόψιν.

 

Αυτά κατ' εφαρμογή του αρ. 8 του Ν. 4178/2013: "...η αναστολή ή και η εξαίρεση από την κατεδάφιση.... .... ισχύει για κτίρια των οποίων έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός και για χρήσεις που έχουν εγκατασταθεί μέχρι 28.7.2011...".

 

Η λογική είναι να μην χρειαστεί κάποιος να πληρώσει χωρίς να χρειάζεται. Επικίνδυνο είναι να δηλώσουμε ανακριβώς προς το ευμενέστερο, αλλά από εμάς δεν θα τα ζητήσει ο πελάτης αν δηλώσουμε ανακριβώς ως προς το δυσμενέστερο?

 

Είναι οριακό αλλά βγάζει νόημα?

Edited by timosm
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.