Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας. Με καλύψατε πλήρως. Εννοείται ότι συμβολαιογράφος μου είπε ότι "γίνεται" και ότι το "έχω ξανακάνει".  

Link to comment
Share on other sites

- "εννοειται"  οτι  εντος 6μηνου απο τον θανατο θα πρεπει να δηλωσουν  την κληρονομια στην εφορια

- "εννοειται" οτι, για να κανουν  την δηλωση στην  εφορια... εχουν ολα τα χαρτια στα χερια τους

- "εννοειται" οτι σε εχει ρωτησει απο πριν...εχεις καταγραψει τα κτισματα, τα  γηπεδα και ό,τι αλλο ειχε ο αποβιωσας..

- "εννοειται" οτι πρεπει εντος 30 ημερων απο .....[όπως το έλεγε το υπουργειο...... αλλα μετα το πηρε πίσω...... :smile: :-) :smile: ]

πρεπει να δηλωσουν τις μεταβολες στο Ε9 και στο κτηματολογιο...

 

 

εννοειται οτι ....να τα κανει σωστα....

 

καλη συνεχεια

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια επιβεβαίωση παιδιά.Έχω εξ 'αδιαιρέτου μονοκατοικία σε εκτός σχεδίου γήπεδο με 3 συνιδιοκτήτες (πατέρας + 2 γιοί) με ποσοστά 1/3 ο καθένας.Από απαραίτητα δικαιολογητικά ζητάω και ανεβάζω:
 

1)Εξουσιοδότηση από τον καθένα ξεχωριστά
2)"Ενημερωμένο" Ε9 ομοίως από τον καθένα
3)Υ.Δ αυθαιρεσιών ομοίως...

Επίσης στο σύστημα λογικά βάζω τους δύο με ποσοστό 33,33% και τον ένα 33,34% για να συμπληρωθεί το απαραίτητο 100%

 

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

Μια επιβεβαίωση παιδιά.Έχω εξ 'αδιαιρέτου μονοκατοικία σε εκτός σχεδίου γήπεδο με 3 συνιδιοκτήτες (πατέρας + 2 γιοί) με ποσοστά 1/3 ο καθένας.Από απαραίτητα δικαιολογητικά ζητάω και ανεβάζω:

 

1)Εξουσιοδότηση από τον καθένα ξεχωριστά

2)"Ενημερωμένο" Ε9 ομοίως από τον καθένα

3)Υ.Δ αυθαιρεσιών ομοίως...

 

Επίσης στο σύστημα λογικά βάζω τους δύο με ποσοστό 33,33% και τον ένα 33,34% για να συμπληρωθεί το απαραίτητο 100%

Ακριβώς, σωστά τα επισήμανες όλα..Εγώ έφτιαξα ένα pdf με τις τρεις εξουσιοδοτήσεις (σκαναρισμένες με γνήσιο υπογραφής), ένα pdf με τα τρία νέα Ε9 και ένα με τις τρεις Υ.Δ. και ανέβασα το αντίστοιχο pdf σε κάθε κατηγορία. Μπορεί να γίνει και κάποια/ες εξουσιοδότηση/σεις αν θέλουν. Εκεί θα πρέπει στα στοιχεία: ονοματεπώνυμο, κ.λ.π. να βάλεις αυτά του ανθρώπου που ενεργεί ως πληρεξούσιος και όχι του πραγματικού ιδιοκτήτη. Επίσης πρέπει να αναφέρεις ότι αυτός που είναι πληρεξούσιος ενεργεί εκ μέρους του "τάδε" ιδιοκτήτη σύμφωνα με το αριθ. "τάδε" πληρεξούσιο που συνετάχθη από τον "τάδε" συμβ/φο, και ότι ο πραγματικός ιδιοκτήτης έχει ποσοστό και είδος ιδιοκτησίας...του ακινήτου. Και για το 33,34 % κι εγώ ακριβώς το ίδιο έκανα για να προχωρήσω την υποβολή.

 

Γεια σας! να ρωτήσω κ΄ εγώ κάτι: στα δικαιολογητικά που πρέπει να ανεβάσουμε, όταν χρειάζεται διάγραμμα κάλυψης ή τοπογραφικό διάγραμμα κάποιας παλαιότερης άδειας, πρέπει αυτά τα σχέδια να φέρουν την αυθεντική σφραγίδα από το αρμόδιο πολεοδομικό γραφείο ή μπορεί να είναι και φωτοτυπημένα αντίγραφα?

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Με έβαλαν στη μέση συμβολαιογράφος, πελάτες και λογιστής για το ακόλουθο θέμα:

Απεβίωσε η μητέρα το Φεβ-2014 και ήρθαν σε εμένα το Μάρτιο 2014 ώστε να προχωρήσουν σε Αποδοχή Κληρονομιάς και έπειτα σε Σύσταση Οριζοντίων.

Τους εξήγησα ότι (μετά από προφορική συνομιλία με το Νομικό Τμήμα του ΤΕΕ) η λογική σειρά των εενργειών έχει ως εξής:

1. Αποτύπωση κατάστασης από Μηχανικό

2. Αποδοχή Κληρονομιάς

3. Τακτοποίηση Ν.4178/13

4. Σύσταση Οριζοντίων

 

Πέρασεδ καιρός, η Συμβολαιογράφος δεν μπορύσε να προχωρήσει λόγω Πιστοποιητικών ΕΝΦΙΑ (έπρεπε να διορθωθούν) και φτάσαμε σήμερα, μετά από 2η στη σειρά αλλαγή λογιστή, ο οποίος ρίχνει το μπαλάκι στο Μηχανικό:

Δεν μπορώ να βγάλω Πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ για τη θανούσα, επειδή στις χειρόγραφες διορθώσεις στη ΔΟΥ απαιτούν δήλωση Ν.4178/13 ως αποδεικτικό και δεν δέχονται το Τοπογραφικό ως αποδεικτικό. Να προχωρήσει ο Μηχανικός σε τακτοποίηση ώστε να έρθετε να κάνετε τη χειρόγραφη διόρθωση. Τάδε έφη Προϊστάμενος ΔΟΥ στο λογιστή.

 

Παίρνω τηλέφωνο τη Νομική Υπηρεσία του ΤΕΕ η οποία μου είπε:

Κανονικά δεν πρέπει να προχωρήσεις σε Τακτοποίηση.

Αν παρόλ' αυτά δε γίνεται διαφορετικά πρέπει να ζητήσεις:

1. Ληξιαρχική Πράξη Θανάτου

2. Πιστοποιητικό Εγγυτέρων συγγενών

3. Πιστοποιητικό περί μη δημοσίευσης διαθήκης

4. Πιστοποιητικό περί μη αποποίησης κληρονομιάς

5. Πιστοποιητικό περί μη αμφισβήτησης κληρονομικού δικαιώματος

 

Και όταν τη ρώτησα αν είμαι Νομικός ώστε να γνωρίζω τη χρησιμότητα όλων αυτών των εγγράφων ή γνώστης του Κληρονομικού δικαίου ώστε να γνωρίζω τα ποσοστά κάθε ένα από τους κληρονόμους, μου απάντησε ότι μου προτείνει να μην αναλάβω Τακτοποίηση προ Αποδοχής.

 

Και όπως καταλαβαίνετε, αφού το είπε ο Έφορος έτσι είναι, εσύ κύριε Μηχανικέ δεν γνωρίζεις.

 

Αύριο πάω για τετ-α-τετ με τον Έφορο, αλλά πριν πάω θα ήθελα βοήθεια από παρόμοια εμπειρία σας.

Πώς ξεπεράσατε το σκόπελο της δίορθωσης ΕΝΦΙΑ θανόντος, χωρίς Ν.4178/13?

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ κάνεις δήλωση χωρίς αποδοχή.

και εγώ και άλλοι παθόντες, δεν θέλουμε να σε καλωσορίσουμε στο club,

των μηχανικών που κυνηγάνε τους (νέους) ιδιοκτήτες για τα χαρτιά, οι οποίοι αφού κάνανε τη δουλίτσα τους εξαφανίστηκαν

(δεν θα έρθει κάποια στιγμή η λήξη αυτής της ρημαδοπροθεσμίας; θα τα πούμε από την καλή τότε)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνουν "Αποδοχή Κληρονομιάς", ν' αποδεχθούν δηλαδή ό,τι φαίνεται ότι έχει ο αποβιώσας και μετά ν' "ανακατευτεί" ο μηχανικός. Δεν χρειάζεται πριν.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.