Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4178/13 (γενικά)


Recommended Posts

Δυόροφη οικοδομή με ισόγειο καταστήματα, εντός σχεδίου, εξ' ολοκλήρου αυθαίρετη, κτισμένη κατά το έτος 1967. 

Ο τότε ιδιοκτήτης του ενός εκ των δύο ισόγειων καταστημάτων προχωρά μέχρι την Β' Φάση του Ν.1337/83, για το κατάστημα του.

Ο πελάτης μου αγοράζει το εν λόγω ισόγειο κατάστημα το 1987 και σήμερα θέλει να προβεί σε ρύθμιση, όσο το δυνατόν γρηγορότερα, με την προοπτική να ανοίξει ψητοπωλείο.

Ως κατάστημα, παρόλο που είναι προ του 1975, πηγαίνει στην κατηγορία 2. Δικαιολογητικά κατηγορίας 2: 1-5, 7, 10, 11 του άρθρου 11. 

Στα δικαιολογητικά δεν γίνεται αναφορά ούτε για τοπογραφικό, ούτε για δελτίο δομικής τρωτότητας και μελέτη στατικής επάρκειας, ούτε για τεχνική έκθεση Η/Μ.

Εγώ πως προχωράω, ακολουθώντας τα ζητούμενα της κατηγορίας 2 ή ακολουθώντας τη λογική του Ν.4014/11, όπου θα πρέπει να κάνω τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης,  μελέτη στατικής επάρκειας και τεχνική έκθεση Η/Μ από αρμόδιο μηχανικό?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ο ν. 1337/83 έδινε το δικαίωμα να εντάξει κανείς οριζόντια ιδιοκτησία χωρίς να δηλωθεί όλο το κτίριο το οποίο όπως λες ήταν αυθαίρετο?

Αν όλο το κτίριο έχει δηλωθεί με τον τότε νόμο ανήκει στις εξαιρέσεις και δεν χρειάζεται να δηλωθεί. 

 

Και μια ερώτηση σχετικά με τα δικαιολογητικά.

Σε ακίνητο εντός οικισμού, υπάρχουν 2 συνιδιοκτήτες εξ αδιαιρέτου (από 50% κυριοτήτα έκαστος).Προτίθενται από κοινού να προχωρήσουν σε ρύθμιση αυθαιρεσιών της κατοικίας τους. 

Στην  ηλ. δήλωση, θα καταχωρήσω τα 2 ονόματα, στοιχεία ΑΦΜ και των 2?

Ζητάω 2 υπεύθυνες δηλώσεις τους και συναίνεση του ενός προς τον άλλον ότι συμφωνεί για την  υπαγωγή των αυθαιρεσιών του ακινήτου στη ρύθμιση; 

Δεν έχουν οριστεί όρια αποκλειστικής χρήσης, ούτε υπάρχει σύσταση στο ακίνητο. 

Link to comment
Share on other sites

Pavlos33 προφανώς το έδινε αυτό το δικαίωμα, διότι υπάρχει φάκελος του Ν.1337/83 στην πολεοδομία που αφορά μόνο το εν λόγω ισόγειο κατάστημα, αλλά έχει φτάσει μόνο μέχρι τη Β' Φάση, δεν έχει πάρει οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση. Το θέμα είναι με τα δικαιολογητικά τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

σε κάθε περίπτωση θα καταχωρίσεις τα στοιχεία και των δύο.

Είτε θα υπογράψουν εξουσιοδοτήσεις, υπεύθυνες δηλώσεις και συμφωνητικά και οι δύο,

είτε ο ένας θα εξουσιοδοτήσει τον άλλο, και αυτός θα βάλει όλες τις υπογραφές.

Link to comment
Share on other sites

και εγω με τη σειρα μου..η Υ.Δ εξουσιοδοτησης για υπαγωγη στο Ν.4178/13 υπαρχει καπου η απλα τροποποιουμε αυτη του 4014??

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

η τροποποίηση της ΥΔ του 4014 κατά τη γνώμη μου δεν αρκεί.

Αλλά δεν έχω δει και κάτι έτοιμο να κυκλοφορεί.

Σύμφωνα με το άρθρο 11 του 4178 τα απαιτούμενα στοιχεία είναι πολύ περισσότερα.

Υπό ΚΣ δεν χωράει σε μία σελίδα. Εγώ το έκανα με 9άρια και 8άρια γράμματα και ίσα που με πήρε.

Έβαλα μέσα και την εξουσιοδότηση και την παλαιότητα, έτσι ώστε να μην χρειάζομαι άλλη υπογραφή παρά μόνο στο συμφωνητικό.

Και βέβαια χρειάζεσαι διαφορετική ΥΔ για τον ιδιοκτήτη, τον εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπο, τον νομέα χώρου αποκλειστικής χρήσης κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

-Η εξουσιοδοτηση που υπογράφει ο ιδιοκτήτης με το γνησιο της υπογραφης , οτι μας αναθετει την διαδικασια υπαγωγης τι αλλαγες μπορει να εχει εκτος απο το να αντικαταστασθει η λεξη 4014/11 με 4178/13?

- Η Αιτηση που αναφερεται στο αρθρο 11 του 4178/13 τι ακριβως ειναι ? ειναι εντυπη η αρκει η καταχωρηση των στοιχειων στο συστημα? 

-Η Υ.Δ του ιδιοκτητη μου φαίνεται ταυτόσημη με αυτην του 4014 μονο που και εκει πρεπει να αλλαχθεί κατα τη γνωμη μου ο 4014 με τον 4178 ..

Link to comment
Share on other sites

θα δεις ότι απαιτείται να περιλαμβάνεται στην ΥΔ η περιγραφή της αυθαιρεσίας, η δήλωση για κύρια και μοναδική κατοικία, ο αριθμός και το έτος της οικοδομικής άδειας, η παλαιότητα (και σχετικά με το άρθρο 8 , η μη υπαγωγή στις εξαιρέσεις του άρθρου 2.

Έχουν μαζέψει δηλαδή όλα τα σκόρπια που προέκυψαν σταδιακά κατά την εφαρμογή του 4014.

Άλλα στοιχεία που νομίζω θα πρέπει να προσθέσουμε είναι η μη ύπαρξη άλλων αυθαιρεσιών στο ακίνητο (ας φυλαγόμαστε όσο μπορούμε)

και η ακριβής περιγραφή του ακινήτου

(μην ξεχνάμε ότι μπορεί να γίνει μία αίτηση για περισσότερες ιδιοκτησίες κατ' επιλογή του πελάτη.

Αλλά και να μην συγχέουμε αυτό, που αφορά ιδιοκτησίες εντός του ΙΔΙΟΥ γηπέδου / οικοπέδου,

με τη συγχώνευση όλων των δηλώσεων του πελάτη σε μία, από το κτήμα στην Κάρυστο μέχρι την πολυκατοικία στον Πειραιά.

το άκουσα και αυτό σήμερα)

Edited by apier
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.